Australsk landstræner raser: Det slår folk ihjel

Australiens landstræner Graham Arnold er af den gamle skole, og han hader alt nymodens – ikke mindst de sociale medier.



Tipsbladet i Qatar

Australiens landstræner Graham er en smilende mand, der joker sig igennem en stor del af de 15 minutter, Tipsbladet og en gruppe australske journalister taler med ham mandag morgen. Som da en australsk journalist spørger ham, hvordan han har det, og får svaret “jeg har det, som du ser ud”.

Et enkelt emne får dog minen til at ændre sig til det mere alvorlige hos Australiens landstræner – sociale medier.

59-årige Graham Arnold HADER Facebook, Instagram, Twitter og alt det andet gøjl, og end ikke det fakum, at hans Socceroos-mandskab er blevet hyldet på sociale medier i hjemlandet efter 1-0-sejren over Tunesien betyder noget for ham.

– Spillerne kigger på det indtil klokken 4-5 om morgenen. De læser alle de gode kommentarer og nyder alt det der shite, siger Arnold.

Ordet shite, hvis danske oversættelse næppe er nødvendig at bringe, får Australiens pressemedarbejder til at bryde ind. Henvendt til de fremmødte journalister spørger hun, om det ikke er muligt at bruge ordet “garbage” (skrald, red.) i stedet for.

Men det kan hun glemme.

– Nej, jeg er ligeglad, fordi det gør noget ved spillerne og deres søvnmønster, hvis man er oppe til klokken fem om morgenen. Det er desuden også de samme folk på sociale medier, der dagen efter slagter dig, fastslår Graham Arnold.

Ikke overraskende er Australiens landstræner ikke selv på sociale medier.

– Det er noget, jeg ikke gør mig i. Jeg håber, at I snart tror på mig, når jeg siger, at jeg ikke læser noget. Jeg ved, hvilken effekt det kan have på mennesker. Det har en enorm indlydelse på kendisser og sportsstjerner. Det mentale er det vigtigste (i sport, red.), og hvis det gør noget ved din hjerne, er det ligemeget, hvor fit du er, hvor god du er, eller hvor god taktikken er. For du kan ikke bruge det, hvis du ikke er klar mentalt.

– Jeg er virkelig glad for, at jeg spillede i de dage, hvor der ikke var mobiltelefoner, og hvor der ikke var journalister, der gav karakterer. Det er lang tid siden, men det er en stor ting. Jeg tror, at spillerne i dag er mentalt stærke på grund af det, men i sidste ende hiver jeg også min kone og mine børn af sociale medier, fordi det kan slå ihjel.

And can we now talk about football?“, proklamerer Australiens landstræner så, inden han dog atter får et spørgsmål om sociale medier. Han erkender, at han har bemærket noget af den fejring, der var i gaderne i Australien efter landets VM-sejr over Tunesien i søndags.

– Jeg er blevet tilsendt videoer af jublen af nogle venner. At se folk juble steder, jeg ikke kender, og på pubs, jeg ikke har hørt om, og at folk går amok… Det er det, jeg er her for. At give folk et smil på læben, lyder det fra Arnold, der har været landstræner i fire år. 

På onsdag kan Graham Arnold atter sende de sociale medier i brand i Australien, hvis Socceroos ekspederer Danmark ud af VM.





Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix




Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

AGF – Viborg FF



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Silkeborg IF – FC Midtjylland

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Neestrup: ‘Fuck det!’

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Randers FC – FC Fredericia

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Alexander Lind revser Superliga-profil

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Stort slag for FC København

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Scoringsfattigt i Silkeborg

Real Madrid taber

Aston Villa og Chelsea smider point

FCK afværger historisk nederlag

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Tottenham Hotspur – Arsenal

Neymar overvejer karrierestop

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Kæmpe Superliga-comeback

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele