Tipsbladet i Qatar
Australiens landstræner Graham er en smilende mand, der joker sig igennem en stor del af de 15 minutter, Tipsbladet og en gruppe australske journalister taler med ham mandag morgen. Som da en australsk journalist spørger ham, hvordan han har det, og får svaret “jeg har det, som du ser ud”.
Et enkelt emne får dog minen til at ændre sig til det mere alvorlige hos Australiens landstræner – sociale medier.
59-årige Graham Arnold HADER Facebook, Instagram, Twitter og alt det andet gøjl, og end ikke det fakum, at hans Socceroos-mandskab er blevet hyldet på sociale medier i hjemlandet efter 1-0-sejren over Tunesien betyder noget for ham.
– Spillerne kigger på det indtil klokken 4-5 om morgenen. De læser alle de gode kommentarer og nyder alt det der shite, siger Arnold.
Ordet shite, hvis danske oversættelse næppe er nødvendig at bringe, får Australiens pressemedarbejder til at bryde ind. Henvendt til de fremmødte journalister spørger hun, om det ikke er muligt at bruge ordet “garbage” (skrald, red.) i stedet for.
Men det kan hun glemme.
– Nej, jeg er ligeglad, fordi det gør noget ved spillerne og deres søvnmønster, hvis man er oppe til klokken fem om morgenen. Det er desuden også de samme folk på sociale medier, der dagen efter slagter dig, fastslår Graham Arnold.
Ikke overraskende er Australiens landstræner ikke selv på sociale medier.
– Det er noget, jeg ikke gør mig i. Jeg håber, at I snart tror på mig, når jeg siger, at jeg ikke læser noget. Jeg ved, hvilken effekt det kan have på mennesker. Det har en enorm indlydelse på kendisser og sportsstjerner. Det mentale er det vigtigste (i sport, red.), og hvis det gør noget ved din hjerne, er det ligemeget, hvor fit du er, hvor god du er, eller hvor god taktikken er. For du kan ikke bruge det, hvis du ikke er klar mentalt.
– Jeg er virkelig glad for, at jeg spillede i de dage, hvor der ikke var mobiltelefoner, og hvor der ikke var journalister, der gav karakterer. Det er lang tid siden, men det er en stor ting. Jeg tror, at spillerne i dag er mentalt stærke på grund af det, men i sidste ende hiver jeg også min kone og mine børn af sociale medier, fordi det kan slå ihjel.
“And can we now talk about football?“, proklamerer Australiens landstræner så, inden han dog atter får et spørgsmål om sociale medier. Han erkender, at han har bemærket noget af den fejring, der var i gaderne i Australien efter landets VM-sejr over Tunesien i søndags.
– Jeg er blevet tilsendt videoer af jublen af nogle venner. At se folk juble steder, jeg ikke kender, og på pubs, jeg ikke har hørt om, og at folk går amok… Det er det, jeg er her for. At give folk et smil på læben, lyder det fra Arnold, der har været landstræner i fire år.
På onsdag kan Graham Arnold atter sende de sociale medier i brand i Australien, hvis Socceroos ekspederer Danmark ud af VM.
LIVE
LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Jubler over ny Brøndby-chef
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
Benhård Brian Riemer-melding
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
MEDIE
Nu dukker første historie op
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
Messi rammer gyldent tal
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
Liverpool vender dobbeltopgøret
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
Presset træner vil rotere mod FCM
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
