Tipsbladet i Qatar
Australiens landstræner Graham er en smilende mand, der joker sig igennem en stor del af de 15 minutter, Tipsbladet og en gruppe australske journalister taler med ham mandag morgen. Som da en australsk journalist spørger ham, hvordan han har det, og får svaret “jeg har det, som du ser ud”.
Et enkelt emne får dog minen til at ændre sig til det mere alvorlige hos Australiens landstræner – sociale medier.
59-årige Graham Arnold HADER Facebook, Instagram, Twitter og alt det andet gøjl, og end ikke det fakum, at hans Socceroos-mandskab er blevet hyldet på sociale medier i hjemlandet efter 1-0-sejren over Tunesien betyder noget for ham.
– Spillerne kigger på det indtil klokken 4-5 om morgenen. De læser alle de gode kommentarer og nyder alt det der shite, siger Arnold.
Ordet shite, hvis danske oversættelse næppe er nødvendig at bringe, får Australiens pressemedarbejder til at bryde ind. Henvendt til de fremmødte journalister spørger hun, om det ikke er muligt at bruge ordet “garbage” (skrald, red.) i stedet for.
Men det kan hun glemme.
– Nej, jeg er ligeglad, fordi det gør noget ved spillerne og deres søvnmønster, hvis man er oppe til klokken fem om morgenen. Det er desuden også de samme folk på sociale medier, der dagen efter slagter dig, fastslår Graham Arnold.
Ikke overraskende er Australiens landstræner ikke selv på sociale medier.
– Det er noget, jeg ikke gør mig i. Jeg håber, at I snart tror på mig, når jeg siger, at jeg ikke læser noget. Jeg ved, hvilken effekt det kan have på mennesker. Det har en enorm indlydelse på kendisser og sportsstjerner. Det mentale er det vigtigste (i sport, red.), og hvis det gør noget ved din hjerne, er det ligemeget, hvor fit du er, hvor god du er, eller hvor god taktikken er. For du kan ikke bruge det, hvis du ikke er klar mentalt.
– Jeg er virkelig glad for, at jeg spillede i de dage, hvor der ikke var mobiltelefoner, og hvor der ikke var journalister, der gav karakterer. Det er lang tid siden, men det er en stor ting. Jeg tror, at spillerne i dag er mentalt stærke på grund af det, men i sidste ende hiver jeg også min kone og mine børn af sociale medier, fordi det kan slå ihjel.
“And can we now talk about football?“, proklamerer Australiens landstræner så, inden han dog atter får et spørgsmål om sociale medier. Han erkender, at han har bemærket noget af den fejring, der var i gaderne i Australien efter landets VM-sejr over Tunesien i søndags.
– Jeg er blevet tilsendt videoer af jublen af nogle venner. At se folk juble steder, jeg ikke kender, og på pubs, jeg ikke har hørt om, og at folk går amok… Det er det, jeg er her for. At give folk et smil på læben, lyder det fra Arnold, der har været landstræner i fire år.
På onsdag kan Graham Arnold atter sende de sociale medier i brand i Australien, hvis Socceroos ekspederer Danmark ud af VM.
LIVE
LIVE: Skrækskade til dansk bomber
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
