Australsk landstræner raser: Det slår folk ihjel

Australiens landstræner Graham Arnold er af den gamle skole, og han hader alt nymodens – ikke mindst de sociale medier.



Tipsbladet i Qatar

Australiens landstræner Graham er en smilende mand, der joker sig igennem en stor del af de 15 minutter, Tipsbladet og en gruppe australske journalister taler med ham mandag morgen. Som da en australsk journalist spørger ham, hvordan han har det, og får svaret “jeg har det, som du ser ud”.

Et enkelt emne får dog minen til at ændre sig til det mere alvorlige hos Australiens landstræner – sociale medier.

59-årige Graham Arnold HADER Facebook, Instagram, Twitter og alt det andet gøjl, og end ikke det fakum, at hans Socceroos-mandskab er blevet hyldet på sociale medier i hjemlandet efter 1-0-sejren over Tunesien betyder noget for ham.

– Spillerne kigger på det indtil klokken 4-5 om morgenen. De læser alle de gode kommentarer og nyder alt det der shite, siger Arnold.

Ordet shite, hvis danske oversættelse næppe er nødvendig at bringe, får Australiens pressemedarbejder til at bryde ind. Henvendt til de fremmødte journalister spørger hun, om det ikke er muligt at bruge ordet “garbage” (skrald, red.) i stedet for.

Men det kan hun glemme.

– Nej, jeg er ligeglad, fordi det gør noget ved spillerne og deres søvnmønster, hvis man er oppe til klokken fem om morgenen. Det er desuden også de samme folk på sociale medier, der dagen efter slagter dig, fastslår Graham Arnold.

Ikke overraskende er Australiens landstræner ikke selv på sociale medier.

– Det er noget, jeg ikke gør mig i. Jeg håber, at I snart tror på mig, når jeg siger, at jeg ikke læser noget. Jeg ved, hvilken effekt det kan have på mennesker. Det har en enorm indlydelse på kendisser og sportsstjerner. Det mentale er det vigtigste (i sport, red.), og hvis det gør noget ved din hjerne, er det ligemeget, hvor fit du er, hvor god du er, eller hvor god taktikken er. For du kan ikke bruge det, hvis du ikke er klar mentalt.

– Jeg er virkelig glad for, at jeg spillede i de dage, hvor der ikke var mobiltelefoner, og hvor der ikke var journalister, der gav karakterer. Det er lang tid siden, men det er en stor ting. Jeg tror, at spillerne i dag er mentalt stærke på grund af det, men i sidste ende hiver jeg også min kone og mine børn af sociale medier, fordi det kan slå ihjel.

And can we now talk about football?“, proklamerer Australiens landstræner så, inden han dog atter får et spørgsmål om sociale medier. Han erkender, at han har bemærket noget af den fejring, der var i gaderne i Australien efter landets VM-sejr over Tunesien i søndags.

– Jeg er blevet tilsendt videoer af jublen af nogle venner. At se folk juble steder, jeg ikke kender, og på pubs, jeg ikke har hørt om, og at folk går amok… Det er det, jeg er her for. At give folk et smil på læben, lyder det fra Arnold, der har været landstræner i fire år. 

På onsdag kan Graham Arnold atter sende de sociale medier i brand i Australien, hvis Socceroos ekspederer Danmark ud af VM.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Chokskifte på vej?

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-spiller får fem karantænedage

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

FC Barcelona køber VM-angriber

Marokko – Haiti



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Skotland – Brasilien

Ny bejler til dansk guldfugl

Til lægetjek i Superliga-klub

Åbner op for sommertransfer

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Tyrkiet – USA

Lufter vild Ronaldo-teori



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham