Australsk realitystjerne: Dårligste VM-hold ever

Hos australske fans er troen på succes mod Danmark stor, selvom det er “det værste australske hold” nogensinde.



Tipsbladet i Qatar.

Der er ikke mange ting, der kan forene folk, som fodbold kan. Bare spørg George og Andrew.

Hjemme i Australien er George Mladenov en reality-tv-stjerne, der sluttede som nummer to i serien “Survivor”, et program i stil med Robinson Ekspedition, mens Andrew er en ganske ukendt studerende.

Før VM gik i gang var de også helt og aldeles fremmede for hinanden. Men i Qatar er de løbet ind i hinanden og er blevet følgesvende under slutrunden, hvor duoen følger det australske landshold, Socceroos, igennem gruppespillet og i en eventuelt ottendedelsfinale.

Derfor skal de naturligvis også forbi Al Janoub Stadium onsdag aften, når Australien spiller en skæbnekamp mod Danmark.

– Jeg synes, Danmark er et virkelig godt hold helt generelt og uden de helt store stjerner, foruden Christian Eriksen selvfølgelig. De har gjort det godt de seneste. Men hvis de skal knække et australsk hold, som ved, at de bare skal bruge uafgjort for at kvalificere sig… Det tror jeg ikke, at Danmark kan, siger George.

– Jeg er også fuld af beundring for Simon Kjær, der virker som en rigtig god leder, tilføjer Andrew.

Ordene er ikke lige så pæne, når det kommer til at vurdere talentmassen hos Socceroos, der for sjette gang er med til VM. Tværtimod.

– På papiret er det her nok det værste australske landshold, vi har haft, ever, lyder den hårde dom fra George, der dog tilføjer:

– Men vi kommer med den gamle australske mentalitet, som vores fodboldhold har mistet over de seneste 20 år. Vi er ikke Holland eller Barcelona, vi kan ikke spille som dem. Men jeg tror, at vi kan overraske. Australien spiller ikke godt mod defensive hold, men jeg tror ikke, at Danmark vil spille defensivt mod os, og så kan vi ramme dem på kontra.

To spillere kan dog få julelyset frem i øjnene på de australske fans, navnligt en FC København-spiller.

– Maty Ryan er en verdensklassekeeper. Han er nok vores bedste spiller på papiret, siger George.

– Vi er også virkelig spændt på 18-årige Garang Kuol, som lige er skiftet til Newcastle i Premier League og har en lys fremtid. Hvis han kommer på banen i de sidste 30 minutter, kan han virkelig ændre en kamp, tilføjer Andrew.

Kæmpe legende i unåde
Når man snakker med fans i ørkenstaten, falder snakken ofte hurtigt på andet end det sportslige, heriblandt Qatars mildest talt tvivlsomme forhold med menneskerettigheder, forbuddet mod at drikke øl ved stadions og selve logistikken ved at holde VM i et så lille land.

Hvad angår det sidstnævnte, har det været en blandet oplevelse for George og Andrew.

– Det har været nemt at komme rundt. Den offentlige transport er rigtig god, og byen er rigtig smuk. Men indlogeringen har været latterlig, fordi det er huse midt ude i ingenting, og det var svært at finde noget, siger Andrew.

– Men VM skulle heller aldrig have været her. Vi ved alle, hvorfor det er her. Det er, fordi de købte det og købte FIFA og købte alle fodboldbosserne. But here we are, tilføjer George.

Hvorfor er du så taget herned?

– Fordi Australien kvalificerede sig til VM, og jeg er stor fodboldfan, så jeg tænkte, at jeg ville komme med et åbent sind i håb om, at det ville være en god oplevelse.

Det er imidlertid ikke alle australiere, der har et kritisk syn på den omstridte VM-vært.

Australsk fodbolds velsagtens største legende Tim Cahill har nemlig en ledende rolle på Aspire-akademiet, som er en stor del af Qatars fodboldsatsning. Og den nu 42-årige stjerne har desuden lutter ros til overs for værtsnationen.

– Jeg ser todelt på Tim Cahill. Han er en legende i australsk fodbold, for ikke at tale om australsk sport, og nu efter hans karrierestop tjener han en ordentlig bunke penge fra Qatars regering, siger George med en grimmasse, der mere end indikerer, at han ikke er helt fan af Cahills nuværende gesjæft.

Australien og Danmark mødes onsdag klokken 16.00 dansk tid. Spiller Australien sig videre, vil det være blot anden gang i deres historie, at man går videre fra et VM-gruppespil.





AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Stor overraskelse til FCM-træning



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Første gang nogensinde for Eriksen

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Skrækkeligt af Dominik Sarapata



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Liverpool – West Ham United

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Her skal Sepp Piontek begraves

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

‘Det må ikke ske’

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Ny hooliganpakke er vedtaget

Juventus-profil: ‘Absurd’

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Endelig er der godt nyt

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne