VM-slutrunden har allerede budt på en del straffespark, hvor minimal kontakt i feltet er blevet takseret til spillets største chance, efter at dommeren har været ude og kigge på episoden på VAR-monitoren.
For at dommeren skal kaldes ud til VAR-skærmen, kræver det, at episoden skal være clear and obvious.
Det skete også i lørdagens kamp mellem Polen og Saudi-Arabien i første halvleg, hvor Saudi-Arabien blev tildelt et usædvanligt tyndt straffespark efter minimal kontant lige før pausen.
Kampens dommer dømte ikke noget i første omgang, men så blev han kaldt ud til VAR-skærmen, og det plejer som regel at betyde én ting; Straffespark. Det skete også her, og i pausestudiet gjorde det DR-ekspert Mikkel Bischoff godt og grundigt irriteret.
– Det her skal jo ikke være et straffespark. Det er som om, at vi er gået fuldstændig væk fra det, der hedder en bagatelgrænse. Det der hvor man lige kan ramme hinanden inde i feltet – “okay, vi ramte hi hinanden, han mistede balancen og så videre”.
– Den her bliver ikke dømt først, det vil sige den skal være clear and obvious, før at VAR tager fat i den, og det synes jeg heller ikke, at den er. Så jeg synes, der er to fejl i det her. Der er ikke straffespark, og jeg synes ikke, den er clear and obvious.
– Jeg synes, det er håbløst, at vi skal se så mange straffespark i den her turnering, lyder frustrationen fra Mikkel Bischoff.
Retfærdigheden skete dog fyldest. Saudi-Arabien brændte straffesparket og den efterfølgende returbold, og så kunne Polen gå til pause med en 1-0-føring.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
OPTAKT
Australien – Egypten
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
OPTAKT
