Danmark i stor brøler? Folk forstår det ikke

Indskiftningen af Robert Skov og Andreas Cornelius i den afgørende kamp mod Australien har nået samtlige afkroge af internettet.



Indskiftningen af Robert Skov og Andreas Cornelius i Danmarks afgørende kamp mod Australien har fået massiv opmærksomhed.

De to danskere blev sendt på banen med 20 minutter igen, da Danmark skulle jagte en sejr nede 1-0. Med sig havde de hver en seddel med taktiske dissenger. Den seddel havnede muligvis i australske hænder.

Kort efter skiftede Graham Arnold en ekstra stopper ind, som skulle stække Kasper Hjulmands offensive satsning. Det har fået spekulationerne til at vandre omkring sedlens betydning for Danmarks VM-exit.

Spekulationerne har dog ingen gang på jord ifølge Glen Riddersholm, der er cheftræner for svenske IFK Norrköping, og har en lang erfaring som cheftræner med sig i bagaggen, hvor han har set det meste.

– Træneren fra Australien har også svært ved at komme i kontakt med sine spillere, så hvordan skulle han kunne formidle noget givende så glasklart. Det er et helt normalt fodboldfagligt trænerværktøj, som folkedomstolen så tager op og gør til en problemstilling som ikke eksisterer, fordi man nogle gange er omgivet af mennesker, som ikke helt har den nødvendige indsigt i at få den rette forståelse af, hvad der er sket i den pågældende situation, siger Riddersholm til Tipsbladet.

Et landshold vil typisk være omgivet af et hav af stabsmedlemmer foruden den australske landstræner Graham Arnold, hvorfor de ifølge Glen Riddersholm ville opdage uanset et dansk stykke papir.

– Der foregår nogle ting her, som egentlig ikke handler om frustrationer, følelser eller en mulig historie, fordi Danmark på skuffende vis er røget ud af VM. Om uheldet skulle være ude, at sedlen er røget ud af en strømpe eller er havnet hos Australien, så er det ikke noget, som man behøver at gøre det helt store ud af.

– Det er noget, som Australien burde kunne opfatte helt af sig selv, og som de højst sandsynligt har forsøgt at imødegå med et modsvar til Kasper Hjulmands strategiske ændring.

Australien opfattede i hvert fald lynhurtigt, at Danmark var ufatteligt ineffektive og det gav dem en plads videre i turneringen, hvor de skal møde Argentina lørdag. Danmark rejser hjem med bøjede hoveder, inden EM-kvalifikationen begynder næste år.

I afspilleren ovenfor kan du høre Tipsbladets analyse af Danmarks VM-exit. Nedenfor kan du se videoen.





Vil være en af verdens største klubber om fem år

Griner af AaB-rygte

På rov i FC København

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Rigmand vild med FC København-aftale

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Dybt skuffet og trist

Patrick Da Silva idømt fængsel

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Han erstatter Bo Henriksen

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Fyringstruet: – Han har to kampe

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Frank reddet i døende sekunder

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Nu er han gratis – på vej til OB?

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør