Indskiftningen af Robert Skov og Andreas Cornelius i Danmarks afgørende kamp mod Australien har fået massiv opmærksomhed.
De to danskere blev sendt på banen med 20 minutter igen, da Danmark skulle jagte en sejr nede 1-0. Med sig havde de hver en seddel med taktiske dissenger. Den seddel havnede muligvis i australske hænder.
Kort efter skiftede Graham Arnold en ekstra stopper ind, som skulle stække Kasper Hjulmands offensive satsning. Det har fået spekulationerne til at vandre omkring sedlens betydning for Danmarks VM-exit.
Spekulationerne har dog ingen gang på jord ifølge Glen Riddersholm, der er cheftræner for svenske IFK Norrköping, og har en lang erfaring som cheftræner med sig i bagaggen, hvor han har set det meste.
– Træneren fra Australien har også svært ved at komme i kontakt med sine spillere, så hvordan skulle han kunne formidle noget givende så glasklart. Det er et helt normalt fodboldfagligt trænerværktøj, som folkedomstolen så tager op og gør til en problemstilling som ikke eksisterer, fordi man nogle gange er omgivet af mennesker, som ikke helt har den nødvendige indsigt i at få den rette forståelse af, hvad der er sket i den pågældende situation, siger Riddersholm til Tipsbladet.
Et landshold vil typisk være omgivet af et hav af stabsmedlemmer foruden den australske landstræner Graham Arnold, hvorfor de ifølge Glen Riddersholm ville opdage uanset et dansk stykke papir.
– Der foregår nogle ting her, som egentlig ikke handler om frustrationer, følelser eller en mulig historie, fordi Danmark på skuffende vis er røget ud af VM. Om uheldet skulle være ude, at sedlen er røget ud af en strømpe eller er havnet hos Australien, så er det ikke noget, som man behøver at gøre det helt store ud af.
– Det er noget, som Australien burde kunne opfatte helt af sig selv, og som de højst sandsynligt har forsøgt at imødegå med et modsvar til Kasper Hjulmands strategiske ændring.
Australien opfattede i hvert fald lynhurtigt, at Danmark var ufatteligt ineffektive og det gav dem en plads videre i turneringen, hvor de skal møde Argentina lørdag. Danmark rejser hjem med bøjede hoveder, inden EM-kvalifikationen begynder næste år.
I afspilleren ovenfor kan du høre Tipsbladets analyse af Danmarks VM-exit. Nedenfor kan du se videoen.
Interesting series of events from @Socceroos game no one is talking about:
— Gerard Laws (@gerard_laws) December 1, 2022
70′ Danish sub carries note onto field to give to Eriksen
72′ Note appears to end up in hands of Aussie coaching staff
74′ Australia makes sub and switches formation to 5-4-1 #GoSocceroos #GiveIt100 pic.twitter.com/owweXnDtIC
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
AVIS
Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
Sean Dyche fyret
TIPSBLADETS DOM
Vild aften! Kun sket én gang før
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht
Det er mesterskabsklasse, AGF!
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
INTERVIEW
Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
EKSKLUSIVT
‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
Liverpool tager smal sejr
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
Manchester City knuser Fulham
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
Ekspert: Det mest positive for FCK
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
Bayern München videre i pokalturneringen
– Det var en skuffelse
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
Her kan du se FC København mod Viborg FF
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
NYHEDER
Thomas Frank fyret
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
