Danmark i stor brøler? Folk forstår det ikke

Indskiftningen af Robert Skov og Andreas Cornelius i den afgørende kamp mod Australien har nået samtlige afkroge af internettet.



Indskiftningen af Robert Skov og Andreas Cornelius i Danmarks afgørende kamp mod Australien har fået massiv opmærksomhed.

De to danskere blev sendt på banen med 20 minutter igen, da Danmark skulle jagte en sejr nede 1-0. Med sig havde de hver en seddel med taktiske dissenger. Den seddel havnede muligvis i australske hænder.

Kort efter skiftede Graham Arnold en ekstra stopper ind, som skulle stække Kasper Hjulmands offensive satsning. Det har fået spekulationerne til at vandre omkring sedlens betydning for Danmarks VM-exit.

Spekulationerne har dog ingen gang på jord ifølge Glen Riddersholm, der er cheftræner for svenske IFK Norrköping, og har en lang erfaring som cheftræner med sig i bagaggen, hvor han har set det meste.

– Træneren fra Australien har også svært ved at komme i kontakt med sine spillere, så hvordan skulle han kunne formidle noget givende så glasklart. Det er et helt normalt fodboldfagligt trænerværktøj, som folkedomstolen så tager op og gør til en problemstilling som ikke eksisterer, fordi man nogle gange er omgivet af mennesker, som ikke helt har den nødvendige indsigt i at få den rette forståelse af, hvad der er sket i den pågældende situation, siger Riddersholm til Tipsbladet.

Et landshold vil typisk være omgivet af et hav af stabsmedlemmer foruden den australske landstræner Graham Arnold, hvorfor de ifølge Glen Riddersholm ville opdage uanset et dansk stykke papir.

– Der foregår nogle ting her, som egentlig ikke handler om frustrationer, følelser eller en mulig historie, fordi Danmark på skuffende vis er røget ud af VM. Om uheldet skulle være ude, at sedlen er røget ud af en strømpe eller er havnet hos Australien, så er det ikke noget, som man behøver at gøre det helt store ud af.

– Det er noget, som Australien burde kunne opfatte helt af sig selv, og som de højst sandsynligt har forsøgt at imødegå med et modsvar til Kasper Hjulmands strategiske ændring.

Australien opfattede i hvert fald lynhurtigt, at Danmark var ufatteligt ineffektive og det gav dem en plads videre i turneringen, hvor de skal møde Argentina lørdag. Danmark rejser hjem med bøjede hoveder, inden EM-kvalifikationen begynder næste år.

I afspilleren ovenfor kan du høre Tipsbladets analyse af Danmarks VM-exit. Nedenfor kan du se videoen.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Derfor var Moukoko vraget



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Godt nyt – nu er han landet i København

Snestorm kan udfordre OB

Hård dom: Kuldsejlet forhold



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

United-ejer giver offentlig undskyldning

Randers FC – Vejle Boldklub

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Sean Dyche fyret

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Afviser Anderlecht



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Hård dom over Franks fremtid

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Thomas Tuchel laver ny aftale

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt