Danmarks usynlige helt? Han er enormt vigtig

Han er ikke nødvendigvis et kendt ansigt i fodbolddanmark, men Kasper Hjulmand lægger ikke skjul på, hvor vigtig den 38-årige spanier er for landsholdet.



Tipsbladet i Qatar.

Følger man bare det danske landshold en smule, ved man, at Kasper Hjulmand er landstræner, og at hans to assistenttrænere er Morten Wieghorst og Christian Poulsen.

Men i den danske lejr er der også en fjerde træner, der ofte fremhæves af Hjulmand eller Wieghorst, når der ved diverse presseseancer spørges ind til landsholdets træninger og forberedelser til kampene. Og når landsholdet opvarmer til kampene, kan man også se ham i en hovedrolle. 

Der er tale om Ismael Camenforte López. 

Han er landsholdets fysiske træner og har været det siden 2020, og Kasper Hjulmand har lutter ros til overs for den 38-årige spanier.

– Ismael er en fantastisk dygtig træner. Han er faktisk fodboldtræner, som har stået for utrolig meget i sin karriere. Han er en af de klassiske spanske fysiske trænere, som har fodbold i sig og ikke spilder tiden med kun at arbejde med det fysiske. Han gør et stort forarbejde.  

– Vi har fået en kultur, hvor vi arbejder på det fysiske aspekt sammen med det tekniske og taktiske. Det er en model, jeg nyder at arbejde med, og det er en fornøjelse at arbejde sammen med ham. 
 
– Han forstår spillet og vores måde at spille på og kan sætte det i en sammenhæng, så man ikke spilder tiden med bloktræning, men integrerer det fysiske, det tekniske og det taktiske. Han er enormt vigtig og mega dygtig, siger Kasper Hjulmand.
 
Martin Braithwaite, der har spillet en årrække i spansk fodbold og kender Camenforte López fra træningsbanen, stemmer i.
 
– Det er vigtigt, at vi har sådan en type med omkring holdet. Han er en typisk spansk fysisk træner, og han er sindssygt professionnel. Vi er rigtig, rigtig glade for at have ham omkring landsholdet, siger den nuværende Espanyol-angriber.

Foruden at være fysisk træner for det danske landshold, er 38-årige Ismael Camenforte López også en del af den tyske storklub Bayer Leverkusens fysiske trænerstab. Han har også en fortid i FC Barcelona. 

Det danske landshold får glæde af spanieren i minimum nogle år endnu. DBU har forlænget aftalen med ham, så de nu har papir på hinanden til og med EM-slutrunden i sommeren 2024. 





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Medier fælder hård dom

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

FC Midtjylland – FC København

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Brøndby IF – Randers FC



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Spændende OB-nyhed

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

AGF – OB

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

De vil have Martin Braithwaite

Stjernetransfer på plads alligevel

– Han virker frustreret!

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Ikke set i 30 år

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

– Jeg tror de vinder Superligaen

Forlader AGF – lægetjek booket

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Ramt af pointstraf

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘De går amok!’

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel