Tipsbladet i Qatar.
Følger man bare det danske landshold en smule, ved man, at Kasper Hjulmand er landstræner, og at hans to assistenttrænere er Morten Wieghorst og Christian Poulsen.
Men i den danske lejr er der også en fjerde træner, der ofte fremhæves af Hjulmand eller Wieghorst, når der ved diverse presseseancer spørges ind til landsholdets træninger og forberedelser til kampene. Og når landsholdet opvarmer til kampene, kan man også se ham i en hovedrolle.
Der er tale om Ismael Camenforte López.
Han er landsholdets fysiske træner og har været det siden 2020, og Kasper Hjulmand har lutter ros til overs for den 38-årige spanier.
– Ismael er en fantastisk dygtig træner. Han er faktisk fodboldtræner, som har stået for utrolig meget i sin karriere. Han er en af de klassiske spanske fysiske trænere, som har fodbold i sig og ikke spilder tiden med kun at arbejde med det fysiske. Han gør et stort forarbejde.
– Vi har fået en kultur, hvor vi arbejder på det fysiske aspekt sammen med det tekniske og taktiske. Det er en model, jeg nyder at arbejde med, og det er en fornøjelse at arbejde sammen med ham.
– Han forstår spillet og vores måde at spille på og kan sætte det i en sammenhæng, så man ikke spilder tiden med bloktræning, men integrerer det fysiske, det tekniske og det taktiske. Han er enormt vigtig og mega dygtig, siger Kasper Hjulmand.
Martin Braithwaite, der har spillet en årrække i spansk fodbold og kender Camenforte López fra træningsbanen, stemmer i.
– Det er vigtigt, at vi har sådan en type med omkring holdet. Han er en typisk spansk fysisk træner, og han er sindssygt professionnel. Vi er rigtig, rigtig glade for at have ham omkring landsholdet, siger den nuværende Espanyol-angriber.
Foruden at være fysisk træner for det danske landshold, er 38-årige Ismael Camenforte López også en del af den tyske storklub Bayer Leverkusens fysiske trænerstab. Han har også en fortid i FC Barcelona.
Det danske landshold får glæde af spanieren i minimum nogle år endnu. DBU har forlænget aftalen med ham, så de nu har papir på hinanden til og med EM-slutrunden i sommeren 2024.
LIVE
VM-LIVE: Rashford er tilbage for England
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
LIVE
TransferLIVE: Vanvittig præsentation i storklub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
England – DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
TRANSFER