Tipsbladet i Qatar.
Følger man bare det danske landshold en smule, ved man, at Kasper Hjulmand er landstræner, og at hans to assistenttrænere er Morten Wieghorst og Christian Poulsen.
Men i den danske lejr er der også en fjerde træner, der ofte fremhæves af Hjulmand eller Wieghorst, når der ved diverse presseseancer spørges ind til landsholdets træninger og forberedelser til kampene. Og når landsholdet opvarmer til kampene, kan man også se ham i en hovedrolle.
Der er tale om Ismael Camenforte López.
Han er landsholdets fysiske træner og har været det siden 2020, og Kasper Hjulmand har lutter ros til overs for den 38-årige spanier.
– Ismael er en fantastisk dygtig træner. Han er faktisk fodboldtræner, som har stået for utrolig meget i sin karriere. Han er en af de klassiske spanske fysiske trænere, som har fodbold i sig og ikke spilder tiden med kun at arbejde med det fysiske. Han gør et stort forarbejde.
– Vi har fået en kultur, hvor vi arbejder på det fysiske aspekt sammen med det tekniske og taktiske. Det er en model, jeg nyder at arbejde med, og det er en fornøjelse at arbejde sammen med ham.
– Han forstår spillet og vores måde at spille på og kan sætte det i en sammenhæng, så man ikke spilder tiden med bloktræning, men integrerer det fysiske, det tekniske og det taktiske. Han er enormt vigtig og mega dygtig, siger Kasper Hjulmand.
Martin Braithwaite, der har spillet en årrække i spansk fodbold og kender Camenforte López fra træningsbanen, stemmer i.
– Det er vigtigt, at vi har sådan en type med omkring holdet. Han er en typisk spansk fysisk træner, og han er sindssygt professionnel. Vi er rigtig, rigtig glade for at have ham omkring landsholdet, siger den nuværende Espanyol-angriber.
Foruden at være fysisk træner for det danske landshold, er 38-årige Ismael Camenforte López også en del af den tyske storklub Bayer Leverkusens fysiske trænerstab. Han har også en fortid i FC Barcelona.
Det danske landshold får glæde af spanieren i minimum nogle år endnu. DBU har forlænget aftalen med ham, så de nu har papir på hinanden til og med EM-slutrunden i sommeren 2024.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Transferbombe på vej
OPTAKT
Brasilien – Japan
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT