Danmarks usynlige helt? Han er enormt vigtig

Han er ikke nødvendigvis et kendt ansigt i fodbolddanmark, men Kasper Hjulmand lægger ikke skjul på, hvor vigtig den 38-årige spanier er for landsholdet.



Tipsbladet i Qatar.

Følger man bare det danske landshold en smule, ved man, at Kasper Hjulmand er landstræner, og at hans to assistenttrænere er Morten Wieghorst og Christian Poulsen.

Men i den danske lejr er der også en fjerde træner, der ofte fremhæves af Hjulmand eller Wieghorst, når der ved diverse presseseancer spørges ind til landsholdets træninger og forberedelser til kampene. Og når landsholdet opvarmer til kampene, kan man også se ham i en hovedrolle. 

Der er tale om Ismael Camenforte López. 

Han er landsholdets fysiske træner og har været det siden 2020, og Kasper Hjulmand har lutter ros til overs for den 38-årige spanier.

– Ismael er en fantastisk dygtig træner. Han er faktisk fodboldtræner, som har stået for utrolig meget i sin karriere. Han er en af de klassiske spanske fysiske trænere, som har fodbold i sig og ikke spilder tiden med kun at arbejde med det fysiske. Han gør et stort forarbejde.  

– Vi har fået en kultur, hvor vi arbejder på det fysiske aspekt sammen med det tekniske og taktiske. Det er en model, jeg nyder at arbejde med, og det er en fornøjelse at arbejde sammen med ham. 
 
– Han forstår spillet og vores måde at spille på og kan sætte det i en sammenhæng, så man ikke spilder tiden med bloktræning, men integrerer det fysiske, det tekniske og det taktiske. Han er enormt vigtig og mega dygtig, siger Kasper Hjulmand.
 
Martin Braithwaite, der har spillet en årrække i spansk fodbold og kender Camenforte López fra træningsbanen, stemmer i.
 
– Det er vigtigt, at vi har sådan en type med omkring holdet. Han er en typisk spansk fysisk træner, og han er sindssygt professionnel. Vi er rigtig, rigtig glade for at have ham omkring landsholdet, siger den nuværende Espanyol-angriber.

Foruden at være fysisk træner for det danske landshold, er 38-årige Ismael Camenforte López også en del af den tyske storklub Bayer Leverkusens fysiske trænerstab. Han har også en fortid i FC Barcelona. 

Det danske landshold får glæde af spanieren i minimum nogle år endnu. DBU har forlænget aftalen med ham, så de nu har papir på hinanden til og med EM-slutrunden i sommeren 2024. 





Peger på ham som ny Superliga-træner




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

‘Det er slut’

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Storklub har kontaktet Brøndby

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

OB jagter tidligere Superliga-profil

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Optakt: Mexico – Sydafrika

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Succestræner forlader Premier League-klub

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Supercomputer: De vinder VM

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Afslører: Storklub missede Højlund

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø