Danmarks VM-trøje vækker opsigt i udlandet

Det danske landsholds nye sorte spilletrøje er en protest mod VM i Qatar, og det vækker opsigt i udenlandske medier.



For første gang nogensinde spillede det danske landshold i en sort spilletrøje, da Kasper Hjulmands tropper i sidste uge mødte Kroatien i Nations League. 

Og i denne uge er det så kommet frem, at der faktisk er tale om en sørgetrøje, der skal fungere som en protest mod Qatars syn på menneskerettighederne. Overfor TV 2 SPORT har Morten Lund, der er sponsoransvarlig i Hummel, således afsløret, at trøjen er 'et symbol på et omvandrende sørgebind', samt at trøjen skal bruges til at 'udvise en protest'.

Morten Lund blev herefter bedt om at præcisere, hvad budskabet er ved at spille i den såkaldte sørgetrøje. 

– Det er at sætte fokus på, at vi er imod, hvordan tingene bliver håndteret i Qatar og deres generelle syn på menneskerettigheder, lyder det således, ifølge TV 2 SPORT, fra Morten Lund. 

Morten Lund fortæller endvidere, at trøjen også skal ses i respekt for de migrantarbejdere, der har mistet livet i Qatar. 

Og udmeldingen fra Hummel har vækket opsigt i udenlandske medier. Den engelske avis Liverpool Echo har blandt andet skrevet, at Hummel har taget afstand til VM-slutrunden i Qatar, mens ESPN har citeret Hummel for, at det danske tøjmærke ikke ønsker at være synligt under slutrunden. 







LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Her er FC Københavns vej i Europa

Er de også færdige i OB?

Transfer på vej: AGF vil score millioner



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

Vildt Superliga-rygte afvises

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF i Europa: De venter i næste runde

De vil have Jelert

Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

John Stones tager sydpå

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Nærmer sig vild FCK-præstation

FC Midtjylland er ude

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’