Danmarks VM-trøje vækker opsigt i udlandet

Det danske landsholds nye sorte spilletrøje er en protest mod VM i Qatar, og det vækker opsigt i udenlandske medier.



For første gang nogensinde spillede det danske landshold i en sort spilletrøje, da Kasper Hjulmands tropper i sidste uge mødte Kroatien i Nations League. 

Og i denne uge er det så kommet frem, at der faktisk er tale om en sørgetrøje, der skal fungere som en protest mod Qatars syn på menneskerettighederne. Overfor TV 2 SPORT har Morten Lund, der er sponsoransvarlig i Hummel, således afsløret, at trøjen er 'et symbol på et omvandrende sørgebind', samt at trøjen skal bruges til at 'udvise en protest'.

Morten Lund blev herefter bedt om at præcisere, hvad budskabet er ved at spille i den såkaldte sørgetrøje. 

– Det er at sætte fokus på, at vi er imod, hvordan tingene bliver håndteret i Qatar og deres generelle syn på menneskerettigheder, lyder det således, ifølge TV 2 SPORT, fra Morten Lund. 

Morten Lund fortæller endvidere, at trøjen også skal ses i respekt for de migrantarbejdere, der har mistet livet i Qatar. 

Og udmeldingen fra Hummel har vækket opsigt i udenlandske medier. Den engelske avis Liverpool Echo har blandt andet skrevet, at Hummel har taget afstand til VM-slutrunden i Qatar, mens ESPN har citeret Hummel for, at det danske tøjmærke ikke ønsker at være synligt under slutrunden. 







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Brøndby tæt på Superliga-profil

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

FC København i forhandlinger med svensk klub

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Nu er der nyt om Robert Skov



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Colombia – Ghana



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Argentina – Kap Verde

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Laudrup stopper på TV 2

Her er prisen på Aral Simsir

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

– Schwartau-handel giver ingen mening

AGF-scoop: Hijackede transfer