Danmarks VM-trøje vækker opsigt i udlandet

Det danske landsholds nye sorte spilletrøje er en protest mod VM i Qatar, og det vækker opsigt i udenlandske medier.



For første gang nogensinde spillede det danske landshold i en sort spilletrøje, da Kasper Hjulmands tropper i sidste uge mødte Kroatien i Nations League. 

Og i denne uge er det så kommet frem, at der faktisk er tale om en sørgetrøje, der skal fungere som en protest mod Qatars syn på menneskerettighederne. Overfor TV 2 SPORT har Morten Lund, der er sponsoransvarlig i Hummel, således afsløret, at trøjen er 'et symbol på et omvandrende sørgebind', samt at trøjen skal bruges til at 'udvise en protest'.

Morten Lund blev herefter bedt om at præcisere, hvad budskabet er ved at spille i den såkaldte sørgetrøje. 

– Det er at sætte fokus på, at vi er imod, hvordan tingene bliver håndteret i Qatar og deres generelle syn på menneskerettigheder, lyder det således, ifølge TV 2 SPORT, fra Morten Lund. 

Morten Lund fortæller endvidere, at trøjen også skal ses i respekt for de migrantarbejdere, der har mistet livet i Qatar. 

Og udmeldingen fra Hummel har vækket opsigt i udenlandske medier. Den engelske avis Liverpool Echo har blandt andet skrevet, at Hummel har taget afstand til VM-slutrunden i Qatar, mens ESPN har citeret Hummel for, at det danske tøjmærke ikke ønsker at være synligt under slutrunden. 





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Dame N’Doye scorer nyt job

Interessant melding om VM-profil

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tordner mod VM-træner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

‘Det største tilbageslag i min karriere’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Vil smadre transferrekord

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Tyskland – Elfenbenskysten

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-boss med spændende transfermelding

Holland – Sverige

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Viaplay med stor AGF-nyhed

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Vigtigt nyt for ‘AC’

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Skotland – Marokko



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej