Danmarks VM-trøje vækker opsigt i udlandet

Det danske landsholds nye sorte spilletrøje er en protest mod VM i Qatar, og det vækker opsigt i udenlandske medier.



For første gang nogensinde spillede det danske landshold i en sort spilletrøje, da Kasper Hjulmands tropper i sidste uge mødte Kroatien i Nations League. 

Og i denne uge er det så kommet frem, at der faktisk er tale om en sørgetrøje, der skal fungere som en protest mod Qatars syn på menneskerettighederne. Overfor TV 2 SPORT har Morten Lund, der er sponsoransvarlig i Hummel, således afsløret, at trøjen er 'et symbol på et omvandrende sørgebind', samt at trøjen skal bruges til at 'udvise en protest'.

Morten Lund blev herefter bedt om at præcisere, hvad budskabet er ved at spille i den såkaldte sørgetrøje. 

– Det er at sætte fokus på, at vi er imod, hvordan tingene bliver håndteret i Qatar og deres generelle syn på menneskerettigheder, lyder det således, ifølge TV 2 SPORT, fra Morten Lund. 

Morten Lund fortæller endvidere, at trøjen også skal ses i respekt for de migrantarbejdere, der har mistet livet i Qatar. 

Og udmeldingen fra Hummel har vækket opsigt i udenlandske medier. Den engelske avis Liverpool Echo har blandt andet skrevet, at Hummel har taget afstand til VM-slutrunden i Qatar, mens ESPN har citeret Hummel for, at det danske tøjmærke ikke ønsker at være synligt under slutrunden. 





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Vil hente tysk landsholdsstjerne

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Roser Superliga-klub: Godt set! 

AGF køber ham



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jagter tidligere FCK-stjerne

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Raser over VM-tiltag

Blæst bagover af 18-årig

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Belgien – Egypten

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Tyskland – Curacao

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Spanien – Kap Verde

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Optakt: USA – Paraguay

Brøndby melder duo færdig og teaser