Medie afslører: Dansk firma stod bag VM-stadion

Rambøll arbejdede på designet af et af de stadioner, der skal spilles fodbold på ved næste års VM i Qatar.



Det danske ingeniørfirma Rambøll har været med til at designe et af de stadioner, som er blevet opført i Qatar op til fodbold-VM næste år.

Det skriver Ekstra Bladet.

Der er tale om Ahmed bin Ali Stadium, også kaldet Al-Rayyan Stadium, hvor der skal spilles syv kampe ved det kontroversielle verdensmesterskab.

– Vi vandt opgaven som ingeniørrådgiver på Al-Rayyan stadion i Qatar i fri konkurrence i 2012. Vi arbejdede derefter i de allertidligste faser af projektet på det tekniske design af stadionet fra 2013 til 2016, siger koncerndirektør i Rambøll Morten Peick i en mail til Ekstra Bladet.

Qatar blev i 2010 tildelt værtskabet for VM. Processen optil er der siden blevet stillet store spørgsmålstegn ved.

Den nationale anklagemyndighed i Frankrig åbnede i december 2019 en retlig efterforskning af tildelingen af VM-værtskabet Qatar.

Tildelingen af værtskabet har længe været under mistanke for korruption, og efter tre års forundersøgelse mente anklagemyndigheden, at man havde materiale til at gå videre mere sagen, som endnu ikke er afsluttet.

For nylig er en debat om en eventuel boykot af VM blusset op. Det hele startede i Norge, hvor flere klubber i landets bedste række har opfordret fodboldforbundet til ikke at deltage.

Årsagen var, at avisen The Guardian i slutningen af februar opgjorde, at foreløbig 6500 gæstearbejdere har mistet livet, siden Qatar i 2010 blev tildelt VM-værtskabet.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Bech afslører – har fået flere penge

Åh nej, FCK! Stor transfer i fare?  

Arsenal udstiller Manchester City

Afsløring: Bombe – Viborg laver et historisk salg

Træner afslører: Forsøgte at kuppe FCK-handel

‘Jeg forstår det ikke – der ligger ikke et bud’

Afsløring: Rosenborg vil købe rekorddyr Chiakha



LIVE

Superliga-LIVE: Kæmpe OB-flop

‘Det er noget afsindigt rod’

Her er 18 superstjerner der missede Superligaen

TV 2-ekspert med klar besked om Chiakha-transfer

Magisk sæsonpremiere for Mathias Kvistgaarden

Brøndby IF – Sønderjyske



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Superliga-transferrekord kan blive endnu vildere

FCM har lige tjent 7,5 millioner på ét sekund

Graulund: ‘Transfer var fiasko fra start til slut’

Historisk FCK-krise: Bør jeg ikke udtale mig om

Husker du Jonathan Richter? Jagter vild bedrift

Farzam om ny Brøndby-spiller: Jeg får opkald

Randers FC – FC København

Diant Ramajs FCK-skifte forsinket

Sportschef revser dansker efter klubskifte

Patrick Dorgu på tavlen for Man Utd

Dominik Kotarski-handel stødt på udfordringer

‘Han kan tage store skridt i Brøndby’

Bekræfter: Denis Vavro smidt ud af truppen

Tidligere FCK-talent Tristan Panduro får debut

Transfer på vej – Brøndby sparer millioner

Sker dansk kæmpetransfer? ‘Ramt smertegrænsen’

Afsløring: Jordan Larsson på plads i Al-Ettifaq



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mads Enggård på plads i rekordtransfer

Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub