Danske fans stiller krav: Ellers skal VM boykottes

Hvis ikke FIFA og Qatar kan imødekomme fire konkrete krav, opfordrer Danske Fodbold Fans til at boykotte VM-slutrunden næste år.



På samme dag som Amnesty International forsøger at lægge fornyet pres på FIFA og Qatar, melder den største sammenslutning af danske fodboldfans sig for alvor ind i debatten. Det gør de helt konkret med fire krav til VM-arrangørerne.

Foreningen “Danske Fodbold Fans” består af 32 fanklubber/-grupperinger og tæller ifølge egne tal over 50.000 fodboldfans. De har mandag morgen udsendt en klar besked til spillets magthavere.

FIFA og Qatar har indtil 21. november 2021, altså ét år før VM-kickoff, til at opfylde fire basale krav til slutrunden. 

– Er kravene ikke indfriet, ser vi ikke andre muligheder end at anbefale et boykot af slutrunden, skriver Danske Fodbold Fans.

De fire krav er:

  • Fri adgang for pressen i hele landet
  • Ansættelse af uvildige observatører til at overvåge forholdene for migrantarbejdere herunder deres arbejdsplads og boligforhold. Samt sikre, aflønning finder sted.
  • Obduktion af samtidige dødsfald hos migrantarbejderne i Qatar
  • Mænd og kvinder skal kunne se fodbold på samme tribune

Danske Fodbold Fans sender også en opfordring til DBU. Forbundet skal supplere sin kritiske dialog med at “formulere konkrete krav til FIFA og Qatar, samt deadline og konsekvens, hvis kravene ikke mødes inden deadline.” Det skal DBU seneste gøre den 21. juni, skriver DFF og tilføjer:

– DBU, I skal ud af busken. I skal turde at kritisere Qatar offentligt. Enten er I en del af løsningen, ellers er I en del af problemet.

DBU slog så sent som i midten af marts fast, at forbundets holdning fortsat er, at man ikke vil boykotte VM. I fredags nuancerede landstræner Kasper Hjulmand sit syn på dét spørgsmål i et stort interview med Tipsbladet. Læs mere her.







LIVE

TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Laudrup stopper på TV 2

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

– Schwartau-handel giver ingen mening



LIVE

VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Jagter stor Liverpool-stjerne

Afviser monsterbud på Simsir

Premier League-klub giver cheftræneren sparket



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Spanien – Østrig

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

AGF-scoop: Hijackede transfer

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Her kan man se La Liga fremover

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Portugal – Kroatien

Tullberg teaser for transfer