Danske fans stiller krav: Ellers skal VM boykottes

Hvis ikke FIFA og Qatar kan imødekomme fire konkrete krav, opfordrer Danske Fodbold Fans til at boykotte VM-slutrunden næste år.



På samme dag som Amnesty International forsøger at lægge fornyet pres på FIFA og Qatar, melder den største sammenslutning af danske fodboldfans sig for alvor ind i debatten. Det gør de helt konkret med fire krav til VM-arrangørerne.

Foreningen “Danske Fodbold Fans” består af 32 fanklubber/-grupperinger og tæller ifølge egne tal over 50.000 fodboldfans. De har mandag morgen udsendt en klar besked til spillets magthavere.

FIFA og Qatar har indtil 21. november 2021, altså ét år før VM-kickoff, til at opfylde fire basale krav til slutrunden. 

– Er kravene ikke indfriet, ser vi ikke andre muligheder end at anbefale et boykot af slutrunden, skriver Danske Fodbold Fans.

De fire krav er:

  • Fri adgang for pressen i hele landet
  • Ansættelse af uvildige observatører til at overvåge forholdene for migrantarbejdere herunder deres arbejdsplads og boligforhold. Samt sikre, aflønning finder sted.
  • Obduktion af samtidige dødsfald hos migrantarbejderne i Qatar
  • Mænd og kvinder skal kunne se fodbold på samme tribune

Danske Fodbold Fans sender også en opfordring til DBU. Forbundet skal supplere sin kritiske dialog med at “formulere konkrete krav til FIFA og Qatar, samt deadline og konsekvens, hvis kravene ikke mødes inden deadline.” Det skal DBU seneste gøre den 21. juni, skriver DFF og tilføjer:

– DBU, I skal ud af busken. I skal turde at kritisere Qatar offentligt. Enten er I en del af løsningen, ellers er I en del af problemet.

DBU slog så sent som i midten af marts fast, at forbundets holdning fortsat er, at man ikke vil boykotte VM. I fredags nuancerede landstræner Kasper Hjulmand sit syn på dét spørgsmål i et stort interview med Tipsbladet. Læs mere her.





Kommer han på landsholdet? Dansker imponerer




Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

Superliga-LIVE: Fire FCK-stjerner ude?

Stjerne solgt til FCM: ‘Det var ikke i timingen’

Dansker kollapser – båret fra banen med halskrave

Rangnick ringede – skulle høre om Brøndby-transfer

AaB-anfører så rødt efter vanvidstackling

Randers FC – OB

FCK-boss: Vi var tæt på rekordhandel

Transfer var klar – han skulle erstattet Stage



LIVE

Transfer-LIVE: Henter talent i Liverpool

Neestrups succes: ‘Hans opførsel skaber respekt’

Fælder dom over ‘rumvæsenet’ Dorgu

Afviste bud på 66 millioner for dansk profil

Afsløring: Younes Bakiz til lægetjek i stor klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Oprykker driller Chelsea og fortsætter stime

FC Nordsjælland – AGF

Afgørende, at han er i FC København

Mike Tullberg: ‘Mikael Uhre er fantastisk’

Er transferaftalerne overholdt? ‘Holdes internt’

Laudrup forstår intet af Højlund-beslutning

‘Jeg troede de ville have Thomas Frank’

Forhandlede med Niels Frederiksen



FANKLUBBEN

Jubler over Brøndby: Det er næsten en revolution

Dansk klub jagter helt vild FC København-rekord

Afslører: Ingen købsoption i FC Midtjylland-aftale

Fordel til FCK? Werge ‘en smule bekymret’

Silkeborg IF – Viborg FF

Speakman: Derfor siger vi farvel til FCK-profil

Medie: Storklub skal ansætte Bo Henriksen

FCM-stjerne udsat for homofobi: ‘Beskæmmende’

FCM skrev dansk fodboldhistorie på Amager

Udlejet SL-spiller med kryptisk fremtidsmelding

Sådan klarede FCM’s 55 millioner-indkøb sig

Kritiserer FCK-boss: Jeg køber ikke den forklaring