Danske fans stiller krav: Ellers skal VM boykottes

Hvis ikke FIFA og Qatar kan imødekomme fire konkrete krav, opfordrer Danske Fodbold Fans til at boykotte VM-slutrunden næste år.



På samme dag som Amnesty International forsøger at lægge fornyet pres på FIFA og Qatar, melder den største sammenslutning af danske fodboldfans sig for alvor ind i debatten. Det gør de helt konkret med fire krav til VM-arrangørerne.

Foreningen “Danske Fodbold Fans” består af 32 fanklubber/-grupperinger og tæller ifølge egne tal over 50.000 fodboldfans. De har mandag morgen udsendt en klar besked til spillets magthavere.

FIFA og Qatar har indtil 21. november 2021, altså ét år før VM-kickoff, til at opfylde fire basale krav til slutrunden. 

– Er kravene ikke indfriet, ser vi ikke andre muligheder end at anbefale et boykot af slutrunden, skriver Danske Fodbold Fans.

De fire krav er:

  • Fri adgang for pressen i hele landet
  • Ansættelse af uvildige observatører til at overvåge forholdene for migrantarbejdere herunder deres arbejdsplads og boligforhold. Samt sikre, aflønning finder sted.
  • Obduktion af samtidige dødsfald hos migrantarbejderne i Qatar
  • Mænd og kvinder skal kunne se fodbold på samme tribune

Danske Fodbold Fans sender også en opfordring til DBU. Forbundet skal supplere sin kritiske dialog med at “formulere konkrete krav til FIFA og Qatar, samt deadline og konsekvens, hvis kravene ikke mødes inden deadline.” Det skal DBU seneste gøre den 21. juni, skriver DFF og tilføjer:

– DBU, I skal ud af busken. I skal turde at kritisere Qatar offentligt. Enten er I en del af løsningen, ellers er I en del af problemet.

DBU slog så sent som i midten af marts fast, at forbundets holdning fortsat er, at man ikke vil boykotte VM. I fredags nuancerede landstræner Kasper Hjulmand sit syn på dét spørgsmål i et stort interview med Tipsbladet. Læs mere her.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Flere slagter dansker efter grim aktion



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Frankrig – England

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Klar for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Smadrer transferrekord



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Snød FC København for keeper

Falsk Morten Frendrup-historie i omløb

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Nu er der nyt om Mads Roerslev

‘Horsens var et helvede’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

FCK-boss åben for lejeaftaler

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’