Danske fans stiller krav: Ellers skal VM boykottes

Hvis ikke FIFA og Qatar kan imødekomme fire konkrete krav, opfordrer Danske Fodbold Fans til at boykotte VM-slutrunden næste år.



På samme dag som Amnesty International forsøger at lægge fornyet pres på FIFA og Qatar, melder den største sammenslutning af danske fodboldfans sig for alvor ind i debatten. Det gør de helt konkret med fire krav til VM-arrangørerne.

Foreningen “Danske Fodbold Fans” består af 32 fanklubber/-grupperinger og tæller ifølge egne tal over 50.000 fodboldfans. De har mandag morgen udsendt en klar besked til spillets magthavere.

FIFA og Qatar har indtil 21. november 2021, altså ét år før VM-kickoff, til at opfylde fire basale krav til slutrunden. 

– Er kravene ikke indfriet, ser vi ikke andre muligheder end at anbefale et boykot af slutrunden, skriver Danske Fodbold Fans.

De fire krav er:

  • Fri adgang for pressen i hele landet
  • Ansættelse af uvildige observatører til at overvåge forholdene for migrantarbejdere herunder deres arbejdsplads og boligforhold. Samt sikre, aflønning finder sted.
  • Obduktion af samtidige dødsfald hos migrantarbejderne i Qatar
  • Mænd og kvinder skal kunne se fodbold på samme tribune

Danske Fodbold Fans sender også en opfordring til DBU. Forbundet skal supplere sin kritiske dialog med at “formulere konkrete krav til FIFA og Qatar, samt deadline og konsekvens, hvis kravene ikke mødes inden deadline.” Det skal DBU seneste gøre den 21. juni, skriver DFF og tilføjer:

– DBU, I skal ud af busken. I skal turde at kritisere Qatar offentligt. Enten er I en del af løsningen, ellers er I en del af problemet.

DBU slog så sent som i midten af marts fast, at forbundets holdning fortsat er, at man ikke vil boykotte VM. I fredags nuancerede landstræner Kasper Hjulmand sit syn på dét spørgsmål i et stort interview med Tipsbladet. Læs mere her.





Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Vil ikke juble i Parken

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Mange i Premier League vil have Superliga-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Gaveregn over FC Midtjylland

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

LIVE: FCK smider sejren

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Her kan du se FC Polissya mod FC København

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Officielt: FC København sælger stjerne

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De viser interesse for Lyngby-profil

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Arsenal jagter Spurs-stjerne