David Nielsen med hård dom: De er i dårlig form!

Flere af de danske spillere er simpelthen ikke i god nok form, mener David Nielsen.



Danmark har fortsat ikke vundet ved VM efter lørdages nederlag til Frankrig. 

Her var franskmændene bedre end danskerne, og selv om Danmark havde nogle muligheder, så blev det blandt andet ødelagt af, at flere af de danske spillere simpelthen ikke er i fysisk god nok form.

Det mener ekstræneren og ekspert David Nielsen, der angreb spillernes fysiske forfatning efter kampen på TV 2. 

– Både Kasper (Hjulmand) og spillerne ved godt, at vi er kommet til VM med en trup, der er i alt for dårlig fysisk forfatning. Nu har vi købt os lidt tid, de har fået trænet, og de har fået spillet lidt, og vi begynder at få nogle af spillerne tilbage. Nu skal vi så ud og spille finalen nu, og det passer os fint, for vi er nødt til at spille den her trup i form. Vi har været uheldige med, at vi har haft alt for mange spillere, der er kommet med skavanker eller lige er kommet tilbage fra skade. 

– Det er også derfor, at vi ikke kan kapitalisere på, at vi kommer på 1-1, for vi er nødt til at tage nogle spillere ud, og så bytter relationerne igen inde på banen. Nu har vi nogle dage igen, og så skal vi ud og slå Australien, og det gør vi. Vi kommer videre fra gruppen, og så kan alt ske igen. Så håber vi, at vi får de her folk friske og klar, og folk kommer i bedre form, så vi kan spille med det hold, vi gerne vil spille med, forklarer David Nielsen.

Efterfølgende bliver han udfordret af medekspert Mads Junker, der gerne vil høre, hvem David Nielsen konkret tænker på ikke er i form.

– Det er Damsgaard ikke. Han er en non-factor i kampen. Han kan ikke gøre det, han skal gøre. Han er nøglen, der skal gøre sådan, at vi får nogle angrebsåbninger. Han er med specifikt til at finde de mellemrum, og det formår han ikke at gøre. Han mister for mange bolde, som han ikke skal miste. Det kan godt være, at han er klar til at starte kampen, men han er ikke Mikkel Damsgaard i sin bedste udgave, lyder den knastørre konstatering fra den tidligere AGF-træner, der også peger på, at det er et problem, at anføren Simon Kjær ikke er fit til at spille.

Danmark tabte kampen med 2-1 på et mål i det 85. minut af Kylian Mbappé. Man møder Australien på onsdag. 





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Arsenal-dansker vender hjem

De jagter Henrik Meister

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Afslører dansk toptræners millionløn

Monsterbud på vej

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Medier sender ham hjem til AGF

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kæmper om det samme trænerjob

De lurer på Vejle-profil

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Tottenham henter Liverpool-profil

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Benhård kritik af Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk