Danmark har fortsat ikke vundet ved VM efter lørdages nederlag til Frankrig.
Her var franskmændene bedre end danskerne, og selv om Danmark havde nogle muligheder, så blev det blandt andet ødelagt af, at flere af de danske spillere simpelthen ikke er i fysisk god nok form.
Det mener ekstræneren og ekspert David Nielsen, der angreb spillernes fysiske forfatning efter kampen på TV 2.
– Både Kasper (Hjulmand) og spillerne ved godt, at vi er kommet til VM med en trup, der er i alt for dårlig fysisk forfatning. Nu har vi købt os lidt tid, de har fået trænet, og de har fået spillet lidt, og vi begynder at få nogle af spillerne tilbage. Nu skal vi så ud og spille finalen nu, og det passer os fint, for vi er nødt til at spille den her trup i form. Vi har været uheldige med, at vi har haft alt for mange spillere, der er kommet med skavanker eller lige er kommet tilbage fra skade.
– Det er også derfor, at vi ikke kan kapitalisere på, at vi kommer på 1-1, for vi er nødt til at tage nogle spillere ud, og så bytter relationerne igen inde på banen. Nu har vi nogle dage igen, og så skal vi ud og slå Australien, og det gør vi. Vi kommer videre fra gruppen, og så kan alt ske igen. Så håber vi, at vi får de her folk friske og klar, og folk kommer i bedre form, så vi kan spille med det hold, vi gerne vil spille med, forklarer David Nielsen.
Efterfølgende bliver han udfordret af medekspert Mads Junker, der gerne vil høre, hvem David Nielsen konkret tænker på ikke er i form.
– Det er Damsgaard ikke. Han er en non-factor i kampen. Han kan ikke gøre det, han skal gøre. Han er nøglen, der skal gøre sådan, at vi får nogle angrebsåbninger. Han er med specifikt til at finde de mellemrum, og det formår han ikke at gøre. Han mister for mange bolde, som han ikke skal miste. Det kan godt være, at han er klar til at starte kampen, men han er ikke Mikkel Damsgaard i sin bedste udgave, lyder den knastørre konstatering fra den tidligere AGF-træner, der også peger på, at det er et problem, at anføren Simon Kjær ikke er fit til at spille.
Danmark tabte kampen med 2-1 på et mål i det 85. minut af Kylian Mbappé. Man møder Australien på onsdag.
FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
MEDIE
Her er prisen på Skov Olsen
‘Sur over Brøndby-transfer’
EKSKLUSIVT
Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
Legende med chokmelding
LIGE NU
FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
NYHEDER
Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
TOPNYHED
Intet bud fra Brøndby (opdat.)
HELT VILDT
– De lignede lort!
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
AVIS
Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber
Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
TOPNYHED
Brøndby-emne var genstand for vildt rygte
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
TOPNYHED
Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
Her er Tausons vej i Australian Open
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
DAGENS SPILFORSLAG
Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland
NYHEDER
Stor skuffelse
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
TRANSFER
Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers
