Danmark har fortsat ikke vundet ved VM efter lørdages nederlag til Frankrig.
Her var franskmændene bedre end danskerne, og selv om Danmark havde nogle muligheder, så blev det blandt andet ødelagt af, at flere af de danske spillere simpelthen ikke er i fysisk god nok form.
Det mener ekstræneren og ekspert David Nielsen, der angreb spillernes fysiske forfatning efter kampen på TV 2.
– Både Kasper (Hjulmand) og spillerne ved godt, at vi er kommet til VM med en trup, der er i alt for dårlig fysisk forfatning. Nu har vi købt os lidt tid, de har fået trænet, og de har fået spillet lidt, og vi begynder at få nogle af spillerne tilbage. Nu skal vi så ud og spille finalen nu, og det passer os fint, for vi er nødt til at spille den her trup i form. Vi har været uheldige med, at vi har haft alt for mange spillere, der er kommet med skavanker eller lige er kommet tilbage fra skade.
– Det er også derfor, at vi ikke kan kapitalisere på, at vi kommer på 1-1, for vi er nødt til at tage nogle spillere ud, og så bytter relationerne igen inde på banen. Nu har vi nogle dage igen, og så skal vi ud og slå Australien, og det gør vi. Vi kommer videre fra gruppen, og så kan alt ske igen. Så håber vi, at vi får de her folk friske og klar, og folk kommer i bedre form, så vi kan spille med det hold, vi gerne vil spille med, forklarer David Nielsen.
Efterfølgende bliver han udfordret af medekspert Mads Junker, der gerne vil høre, hvem David Nielsen konkret tænker på ikke er i form.
– Det er Damsgaard ikke. Han er en non-factor i kampen. Han kan ikke gøre det, han skal gøre. Han er nøglen, der skal gøre sådan, at vi får nogle angrebsåbninger. Han er med specifikt til at finde de mellemrum, og det formår han ikke at gøre. Han mister for mange bolde, som han ikke skal miste. Det kan godt være, at han er klar til at starte kampen, men han er ikke Mikkel Damsgaard i sin bedste udgave, lyder den knastørre konstatering fra den tidligere AGF-træner, der også peger på, at det er et problem, at anføren Simon Kjær ikke er fit til at spille.
Danmark tabte kampen med 2-1 på et mål i det 85. minut af Kylian Mbappé. Man møder Australien på onsdag.
LIVE
LIVE: FCK-fans stikker til Brøndby
TOPNYHED
Cooper og Svensson overrasker begge
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
OPTAKT
Brighton – Manchester United
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
OPTAKT
Real Madrid – Athletic Club
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
AVIS
