David Nielsen med hård dom: De er i dårlig form!

Flere af de danske spillere er simpelthen ikke i god nok form, mener David Nielsen.



Danmark har fortsat ikke vundet ved VM efter lørdages nederlag til Frankrig. 

Her var franskmændene bedre end danskerne, og selv om Danmark havde nogle muligheder, så blev det blandt andet ødelagt af, at flere af de danske spillere simpelthen ikke er i fysisk god nok form.

Det mener ekstræneren og ekspert David Nielsen, der angreb spillernes fysiske forfatning efter kampen på TV 2. 

– Både Kasper (Hjulmand) og spillerne ved godt, at vi er kommet til VM med en trup, der er i alt for dårlig fysisk forfatning. Nu har vi købt os lidt tid, de har fået trænet, og de har fået spillet lidt, og vi begynder at få nogle af spillerne tilbage. Nu skal vi så ud og spille finalen nu, og det passer os fint, for vi er nødt til at spille den her trup i form. Vi har været uheldige med, at vi har haft alt for mange spillere, der er kommet med skavanker eller lige er kommet tilbage fra skade. 

– Det er også derfor, at vi ikke kan kapitalisere på, at vi kommer på 1-1, for vi er nødt til at tage nogle spillere ud, og så bytter relationerne igen inde på banen. Nu har vi nogle dage igen, og så skal vi ud og slå Australien, og det gør vi. Vi kommer videre fra gruppen, og så kan alt ske igen. Så håber vi, at vi får de her folk friske og klar, og folk kommer i bedre form, så vi kan spille med det hold, vi gerne vil spille med, forklarer David Nielsen.

Efterfølgende bliver han udfordret af medekspert Mads Junker, der gerne vil høre, hvem David Nielsen konkret tænker på ikke er i form.

– Det er Damsgaard ikke. Han er en non-factor i kampen. Han kan ikke gøre det, han skal gøre. Han er nøglen, der skal gøre sådan, at vi får nogle angrebsåbninger. Han er med specifikt til at finde de mellemrum, og det formår han ikke at gøre. Han mister for mange bolde, som han ikke skal miste. Det kan godt være, at han er klar til at starte kampen, men han er ikke Mikkel Damsgaard i sin bedste udgave, lyder den knastørre konstatering fra den tidligere AGF-træner, der også peger på, at det er et problem, at anføren Simon Kjær ikke er fit til at spille.

Danmark tabte kampen med 2-1 på et mål i det 85. minut af Kylian Mbappé. Man møder Australien på onsdag. 



Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

I spil til stort job

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Fortryder Chido Obi-beslutning

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Har ikke spillet kamp i tre uger

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Lerager taler ud om FCK-brud

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Chelsea tæver FC Barcelona

Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’