Der var masser af ophedet debat, da VM i 2022 blev afviklet i Qatar, og en lignende debat må forventes at blusse op igen i de kommende år, da VM i 2034 med al sandsynlighed skal afvikles i Saudi-Arabien.
I sidste uge meddelte DBU-formand Jesper Møller dog, at udsigten til en VM-slutrunde i Saudi-Arabien i første omgang ikke giver grund til de store panderynker i DBU.
– Vi har ikke de store bekymringer. Nu afventer vi rapporten fra Fifa, der kommer i slut november, og så sætter vi os ind i tingene. Med de kriterier, som deres VM-bud har fastsat, så føler vi ikke, at der er nogle bekymringer endnu, lød det ifølge DR fra Jesper Møller efter et møde i Cannes, hvor DBU og andre forbund kunne stille spørgsmål, da Saudi-Arabien præsenterede deres VM-bud.
Tipsbladet deltog også på pressemødet, hvor Jesper Møller beskrev Saudi-Arabien som 'en fodboldnation' og pegede på, at landet er langt fremme i forhold til infrastruktur, hvis man skal sammenligne med, hvor Qatar var 10 år inden VM-slutrunden for to år siden.
I TV 2-programmet 'Tirsdagstrænerne' blev denne udmelding fra DBU-bossen debatteret, og her kom David Nielsen med en klar melding, da han blev spurgt om Jesper Møllers udtalelse.
– Jeg bliver så irriteret hver gang fodbolden skal stå på mål for vores moral. Nu kommer det op, fordi det er fodbold-VM, der skal være i Saudi-Arabien, og så skal DBU bære den byrde og bære hele vores lands moral ind imod det. Det er fuldstændigt urimeligt. Vi har lige været igennem det sidste gang med VM. Jeg har virkelig behov for, at der er nogen, der begynder at hjælpe fodbolden og DBU i det her. Og det må der være nogle politikere, der gør. De må tage over på den dialog her.
– Det kan godt være, at vi ikke skal stille op til et VM i Saudi-Arabien. Det kan godt være, men den beslutning træffer vi så på politisk niveau som land, og så får DBU at vide: 'I stiller ikke op for Danmark, vi trækker vores hold på baggrund af sådan og sådan'.
– Altså, det er den eneste måde, det kan være på. Ellers skal vi jo nedlægge vores landshold, hvis vi kan se, at der kommer en slutrunde ude i fremtiden et sted, vi ikke kan stå inde for at spille. Enten trækker man sit hold, eller også må man bare forstå, at fodbold nu er oppe på et niveau, hvor det ikke er DBU, der kan bestemme, hvor der skal være VM henne, lød det her fra David Nielsen.
Saudi-Arabien er til dato den eneste nation, der har budt på VM i 2034, og den klare forventning er derfor, at landet tildeles slutrunden.
– Vi tror på et godt resultat
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
EKSKLUSIVT
Dommerekspert: Det giver ingen mening
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
INTERVIEW
Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
MEDIE
Ny sportsdirektør til Eriksen og co.
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
NYHEDER
Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 18. runde
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
TRANSFER
“Han bør følges af de største klubber i Danmark”
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
TOPNYHED
Tænker ikke på Danmarks landshold
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
NYHEDER
Thomas Frank afviser at tale om det
‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’
TOPNYHED
Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’
Bayern München sejrer over Sporting CP
NYHEDER
Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet
HELT VILDT
Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år
INTERVIEW
Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’
TOPNYHED
Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen
NYHEDER
Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr
STORT INTERVIEW
Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’
DAGENS SPILFORSLAG