Der var masser af ophedet debat, da VM i 2022 blev afviklet i Qatar, og en lignende debat må forventes at blusse op igen i de kommende år, da VM i 2034 med al sandsynlighed skal afvikles i Saudi-Arabien.
I sidste uge meddelte DBU-formand Jesper Møller dog, at udsigten til en VM-slutrunde i Saudi-Arabien i første omgang ikke giver grund til de store panderynker i DBU.
– Vi har ikke de store bekymringer. Nu afventer vi rapporten fra Fifa, der kommer i slut november, og så sætter vi os ind i tingene. Med de kriterier, som deres VM-bud har fastsat, så føler vi ikke, at der er nogle bekymringer endnu, lød det ifølge DR fra Jesper Møller efter et møde i Cannes, hvor DBU og andre forbund kunne stille spørgsmål, da Saudi-Arabien præsenterede deres VM-bud.
Tipsbladet deltog også på pressemødet, hvor Jesper Møller beskrev Saudi-Arabien som 'en fodboldnation' og pegede på, at landet er langt fremme i forhold til infrastruktur, hvis man skal sammenligne med, hvor Qatar var 10 år inden VM-slutrunden for to år siden.
I TV 2-programmet 'Tirsdagstrænerne' blev denne udmelding fra DBU-bossen debatteret, og her kom David Nielsen med en klar melding, da han blev spurgt om Jesper Møllers udtalelse.
– Jeg bliver så irriteret hver gang fodbolden skal stå på mål for vores moral. Nu kommer det op, fordi det er fodbold-VM, der skal være i Saudi-Arabien, og så skal DBU bære den byrde og bære hele vores lands moral ind imod det. Det er fuldstændigt urimeligt. Vi har lige været igennem det sidste gang med VM. Jeg har virkelig behov for, at der er nogen, der begynder at hjælpe fodbolden og DBU i det her. Og det må der være nogle politikere, der gør. De må tage over på den dialog her.
– Det kan godt være, at vi ikke skal stille op til et VM i Saudi-Arabien. Det kan godt være, men den beslutning træffer vi så på politisk niveau som land, og så får DBU at vide: 'I stiller ikke op for Danmark, vi trækker vores hold på baggrund af sådan og sådan'.
– Altså, det er den eneste måde, det kan være på. Ellers skal vi jo nedlægge vores landshold, hvis vi kan se, at der kommer en slutrunde ude i fremtiden et sted, vi ikke kan stå inde for at spille. Enten trækker man sit hold, eller også må man bare forstå, at fodbold nu er oppe på et niveau, hvor det ikke er DBU, der kan bestemme, hvor der skal være VM henne, lød det her fra David Nielsen.
Saudi-Arabien er til dato den eneste nation, der har budt på VM i 2034, og den klare forventning er derfor, at landet tildeles slutrunden.
TRANSFER
“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
KARAKTERER
BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
TOPNYHED
Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”
Derby-dommer: Det var et klart straffespark
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
NYHEDER
Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
INTERVIEW
I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’
FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark
Biereth og Dolberg bryder måltørke
FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
MEDIE
– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
MEDIE
Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
INTERVIEW
Var på vej ud inden afgørende derby-mål
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
INTERVIEW
Brøndby-spiller afviser
Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
Slut: FC København vinder intenst derby
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
Pogba er lettet
Cooper overrasker – bænker to profiler til derby
Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby
MEDIE
Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
NYHEDER
Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller
NYHEDER
FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF
Her kan du se FC København mod Brøndby IF
DAGENS SPILFORSLAG
Lillebror kan drille i Madrid-derby
INTERVIEW