David Nielsen raser: Det er fuldstændigt urimeligt

I TV 2-programmet 'Tirsdagstrænerne' udtrykker David Nielsen stor frustration over debatten om VM i Saudi-Arabien. Ifølge Lillestrøm-træneren kan det ikke være rigtigt, at DBU skal bære byrden.



Der var masser af ophedet debat, da VM i 2022 blev afviklet i Qatar, og en lignende debat må forventes at blusse op igen i de kommende år, da VM i 2034 med al sandsynlighed skal afvikles i Saudi-Arabien. 

I sidste uge meddelte DBU-formand Jesper Møller dog, at udsigten til en VM-slutrunde i Saudi-Arabien i første omgang ikke giver grund til de store panderynker i DBU. 

– Vi har ikke de store bekymringer. Nu afventer vi rapporten fra Fifa, der kommer i slut november, og så sætter vi os ind i tingene. Med de kriterier, som deres VM-bud har fastsat, så føler vi ikke, at der er nogle bekymringer endnu, lød det ifølge DR fra Jesper Møller efter et møde i Cannes, hvor DBU og andre forbund kunne stille spørgsmål, da Saudi-Arabien præsenterede deres VM-bud. 

Tipsbladet deltog også på pressemødet, hvor Jesper Møller beskrev Saudi-Arabien som 'en fodboldnation' og pegede på, at landet er langt fremme i forhold til infrastruktur, hvis man skal sammenligne med, hvor Qatar var 10 år inden VM-slutrunden for to år siden. 

I TV 2-programmet 'Tirsdagstrænerne' blev denne udmelding fra DBU-bossen debatteret, og her kom David Nielsen med en klar melding, da han blev spurgt om Jesper Møllers udtalelse. 

– Jeg bliver så irriteret hver gang fodbolden skal stå på mål for vores moral. Nu kommer det op, fordi det er fodbold-VM, der skal være i Saudi-Arabien, og så skal DBU bære den byrde og bære hele vores lands moral ind imod det. Det er fuldstændigt urimeligt. Vi har lige været igennem det sidste gang med VM. Jeg har virkelig behov for, at der er nogen, der begynder at hjælpe fodbolden og DBU i det her. Og det må der være nogle politikere, der gør. De må tage over på den dialog her.

– Det kan godt være, at vi ikke skal stille op til et VM i Saudi-Arabien. Det kan godt være, men den beslutning træffer vi så på politisk niveau som land, og så får DBU at vide: 'I stiller ikke op for Danmark, vi trækker vores hold på baggrund af sådan og sådan'.

– Altså, det er den eneste måde, det kan være på. Ellers skal vi jo nedlægge vores landshold, hvis vi kan se, at der kommer en slutrunde ude i fremtiden et sted, vi ikke kan stå inde for at spille. Enten trækker man sit hold, eller også må man bare forstå, at fodbold nu er oppe på et niveau, hvor det ikke er DBU, der kan bestemme, hvor der skal være VM henne, lød det her fra David Nielsen. 

Saudi-Arabien er til dato den eneste nation, der har budt på VM i 2034, og den klare forventning er derfor, at landet tildeles slutrunden. 





EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Kan ryge 9 millioner ned i løn

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Presset er på Danmark!

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

– Glem 4-4-4-4-0

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Viser målform før vigtig landskamp

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Alexander Lind blæst bagover

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Dansker drillet af Mourinho

FC København – FC Fredericia

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Josip Radošević på samtlige forsider

Kun to har gjort det dårligere

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Stiktosset – her er Delaneys svar

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule