Der var masser af ophedet debat, da VM i 2022 blev afviklet i Qatar, og en lignende debat må forventes at blusse op igen i de kommende år, da VM i 2034 med al sandsynlighed skal afvikles i Saudi-Arabien.
I sidste uge meddelte DBU-formand Jesper Møller dog, at udsigten til en VM-slutrunde i Saudi-Arabien i første omgang ikke giver grund til de store panderynker i DBU.
– Vi har ikke de store bekymringer. Nu afventer vi rapporten fra Fifa, der kommer i slut november, og så sætter vi os ind i tingene. Med de kriterier, som deres VM-bud har fastsat, så føler vi ikke, at der er nogle bekymringer endnu, lød det ifølge DR fra Jesper Møller efter et møde i Cannes, hvor DBU og andre forbund kunne stille spørgsmål, da Saudi-Arabien præsenterede deres VM-bud.
Tipsbladet deltog også på pressemødet, hvor Jesper Møller beskrev Saudi-Arabien som 'en fodboldnation' og pegede på, at landet er langt fremme i forhold til infrastruktur, hvis man skal sammenligne med, hvor Qatar var 10 år inden VM-slutrunden for to år siden.
I TV 2-programmet 'Tirsdagstrænerne' blev denne udmelding fra DBU-bossen debatteret, og her kom David Nielsen med en klar melding, da han blev spurgt om Jesper Møllers udtalelse.
– Jeg bliver så irriteret hver gang fodbolden skal stå på mål for vores moral. Nu kommer det op, fordi det er fodbold-VM, der skal være i Saudi-Arabien, og så skal DBU bære den byrde og bære hele vores lands moral ind imod det. Det er fuldstændigt urimeligt. Vi har lige været igennem det sidste gang med VM. Jeg har virkelig behov for, at der er nogen, der begynder at hjælpe fodbolden og DBU i det her. Og det må der være nogle politikere, der gør. De må tage over på den dialog her.
– Det kan godt være, at vi ikke skal stille op til et VM i Saudi-Arabien. Det kan godt være, men den beslutning træffer vi så på politisk niveau som land, og så får DBU at vide: 'I stiller ikke op for Danmark, vi trækker vores hold på baggrund af sådan og sådan'.
– Altså, det er den eneste måde, det kan være på. Ellers skal vi jo nedlægge vores landshold, hvis vi kan se, at der kommer en slutrunde ude i fremtiden et sted, vi ikke kan stå inde for at spille. Enten trækker man sit hold, eller også må man bare forstå, at fodbold nu er oppe på et niveau, hvor det ikke er DBU, der kan bestemme, hvor der skal være VM henne, lød det her fra David Nielsen.
Saudi-Arabien er til dato den eneste nation, der har budt på VM i 2034, og den klare forventning er derfor, at landet tildeles slutrunden.
NYHEDER
Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
TOPNYHED
Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
OPTAKT
FC Fredericia – OB
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
Nu trækkes der lod til VM 2026
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
– Det har man nok aldrig set før
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
Her kan du se VM-lodtrækningen
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
MEDIE
Jonas Wind er i København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
INTERVIEW
Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
Vil være en af verdens største klubber om fem år
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
NYHEDER
DBU giver fans fem års karantæne
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
NYHEDER
Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’
TIPSBLADETS DOM
– Det var vanvittigt brutalt!
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
NYHEDER
Fifa forventes at give Donald Trump fredspris
NYHEDER
Sådan fungerer lodtrækningen til VM
NYHEDER
Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford
NYHEDER
Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme
NYHEDER
Manchester United dummede sig mod West Ham
NYHEDER
Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste
DAGENS SPILFORSLAG
Brest moser mandefaldsramte Monaco
TIPSBLADET SPECIAL
Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil
NYHEDER
FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’
Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen
Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance
INTERVIEW