David Nielsen raser: Det er fuldstændigt urimeligt

I TV 2-programmet 'Tirsdagstrænerne' udtrykker David Nielsen stor frustration over debatten om VM i Saudi-Arabien. Ifølge Lillestrøm-træneren kan det ikke være rigtigt, at DBU skal bære byrden.



Der var masser af ophedet debat, da VM i 2022 blev afviklet i Qatar, og en lignende debat må forventes at blusse op igen i de kommende år, da VM i 2034 med al sandsynlighed skal afvikles i Saudi-Arabien. 

I sidste uge meddelte DBU-formand Jesper Møller dog, at udsigten til en VM-slutrunde i Saudi-Arabien i første omgang ikke giver grund til de store panderynker i DBU. 

– Vi har ikke de store bekymringer. Nu afventer vi rapporten fra Fifa, der kommer i slut november, og så sætter vi os ind i tingene. Med de kriterier, som deres VM-bud har fastsat, så føler vi ikke, at der er nogle bekymringer endnu, lød det ifølge DR fra Jesper Møller efter et møde i Cannes, hvor DBU og andre forbund kunne stille spørgsmål, da Saudi-Arabien præsenterede deres VM-bud. 

Tipsbladet deltog også på pressemødet, hvor Jesper Møller beskrev Saudi-Arabien som 'en fodboldnation' og pegede på, at landet er langt fremme i forhold til infrastruktur, hvis man skal sammenligne med, hvor Qatar var 10 år inden VM-slutrunden for to år siden. 

I TV 2-programmet 'Tirsdagstrænerne' blev denne udmelding fra DBU-bossen debatteret, og her kom David Nielsen med en klar melding, da han blev spurgt om Jesper Møllers udtalelse. 

– Jeg bliver så irriteret hver gang fodbolden skal stå på mål for vores moral. Nu kommer det op, fordi det er fodbold-VM, der skal være i Saudi-Arabien, og så skal DBU bære den byrde og bære hele vores lands moral ind imod det. Det er fuldstændigt urimeligt. Vi har lige været igennem det sidste gang med VM. Jeg har virkelig behov for, at der er nogen, der begynder at hjælpe fodbolden og DBU i det her. Og det må der være nogle politikere, der gør. De må tage over på den dialog her.

– Det kan godt være, at vi ikke skal stille op til et VM i Saudi-Arabien. Det kan godt være, men den beslutning træffer vi så på politisk niveau som land, og så får DBU at vide: 'I stiller ikke op for Danmark, vi trækker vores hold på baggrund af sådan og sådan'.

– Altså, det er den eneste måde, det kan være på. Ellers skal vi jo nedlægge vores landshold, hvis vi kan se, at der kommer en slutrunde ude i fremtiden et sted, vi ikke kan stå inde for at spille. Enten trækker man sit hold, eller også må man bare forstå, at fodbold nu er oppe på et niveau, hvor det ikke er DBU, der kan bestemme, hvor der skal være VM henne, lød det her fra David Nielsen. 

Saudi-Arabien er til dato den eneste nation, der har budt på VM i 2034, og den klare forventning er derfor, at landet tildeles slutrunden. 





Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber




LIVE

TransferLIVE: FCN overhalet – misser ny spiller

Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

– En sindssygt fed følelse



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Stjerne flirter med Brøndby

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Jacob Rasmussen i chokskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Froholdt med klar transfermelding

Dansk klub i kæmpe transferscoop

‘Han ligner en spiller for FC København’

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Kan købes til spotpris

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben

City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Disse fire kan være på vej væk fra Brøndby

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

Brian Riemer med dansk skrækmelding

Chok – forlænger med Brøndby

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard

Dansk-pakistaner slår fast: Jeg vil væk

Viola deprimerer De Blå i Napoli

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Nedslående Dorgu-melding

Premier League-bomber på vej til storklub

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne