David Nielsen raser: Det er fuldstændigt urimeligt

I TV 2-programmet 'Tirsdagstrænerne' udtrykker David Nielsen stor frustration over debatten om VM i Saudi-Arabien. Ifølge Lillestrøm-træneren kan det ikke være rigtigt, at DBU skal bære byrden.



Der var masser af ophedet debat, da VM i 2022 blev afviklet i Qatar, og en lignende debat må forventes at blusse op igen i de kommende år, da VM i 2034 med al sandsynlighed skal afvikles i Saudi-Arabien. 

I sidste uge meddelte DBU-formand Jesper Møller dog, at udsigten til en VM-slutrunde i Saudi-Arabien i første omgang ikke giver grund til de store panderynker i DBU. 

– Vi har ikke de store bekymringer. Nu afventer vi rapporten fra Fifa, der kommer i slut november, og så sætter vi os ind i tingene. Med de kriterier, som deres VM-bud har fastsat, så føler vi ikke, at der er nogle bekymringer endnu, lød det ifølge DR fra Jesper Møller efter et møde i Cannes, hvor DBU og andre forbund kunne stille spørgsmål, da Saudi-Arabien præsenterede deres VM-bud. 

Tipsbladet deltog også på pressemødet, hvor Jesper Møller beskrev Saudi-Arabien som 'en fodboldnation' og pegede på, at landet er langt fremme i forhold til infrastruktur, hvis man skal sammenligne med, hvor Qatar var 10 år inden VM-slutrunden for to år siden. 

I TV 2-programmet 'Tirsdagstrænerne' blev denne udmelding fra DBU-bossen debatteret, og her kom David Nielsen med en klar melding, da han blev spurgt om Jesper Møllers udtalelse. 

– Jeg bliver så irriteret hver gang fodbolden skal stå på mål for vores moral. Nu kommer det op, fordi det er fodbold-VM, der skal være i Saudi-Arabien, og så skal DBU bære den byrde og bære hele vores lands moral ind imod det. Det er fuldstændigt urimeligt. Vi har lige været igennem det sidste gang med VM. Jeg har virkelig behov for, at der er nogen, der begynder at hjælpe fodbolden og DBU i det her. Og det må der være nogle politikere, der gør. De må tage over på den dialog her.

– Det kan godt være, at vi ikke skal stille op til et VM i Saudi-Arabien. Det kan godt være, men den beslutning træffer vi så på politisk niveau som land, og så får DBU at vide: 'I stiller ikke op for Danmark, vi trækker vores hold på baggrund af sådan og sådan'.

– Altså, det er den eneste måde, det kan være på. Ellers skal vi jo nedlægge vores landshold, hvis vi kan se, at der kommer en slutrunde ude i fremtiden et sted, vi ikke kan stå inde for at spille. Enten trækker man sit hold, eller også må man bare forstå, at fodbold nu er oppe på et niveau, hvor det ikke er DBU, der kan bestemme, hvor der skal være VM henne, lød det her fra David Nielsen. 

Saudi-Arabien er til dato den eneste nation, der har budt på VM i 2034, og den klare forventning er derfor, at landet tildeles slutrunden. 







TOPNYHED

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Dansk målsluger skifter til topklub

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Forventer kæmpe jobtilbud

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag



TOPNYHED

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

‘Ronaldo vinder kampen’

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

– Alt for meget kaos i Horsens

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Katastrofe for Jack Grealish

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Viaplay hæver priserne

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

AGF mangler flere profiler mod OB

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Populære Chelsea – køb billetter her!

På vild liste med Lionel Messi

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Rådvild i Rom