DBU-boss: Derfor vil vi ikke boykotte et Saudi-VM

DBU-direktør Erik Brøgger Rasmussen holder fast i, at Danmark kommer til at deltage ved VM i 2034, hvis man kvalificerer sig.



Det begynder at ligne, at VM i 2034 kommer til at blive afholdt i Saudi Arabien, da ingen andre fra Oceanien eller Asien ser ud til at være klar med et bud på slutrunden. Dermed er der udsigt til endnu et VM i et land, der ligesom Qatar har problemer med menneskerettigheder.

Alligevel er der ikke planer om et boykot fra dansk side. Det fortæller DBU's direktør Erik Brøgger Rasmussen om onsdag aften i Go Aften Live på TV 2.

– Vi forestiller os ikke, at vi boykotter, hvis vi kvalificerer os. Det skal vi lige huske, vi er ikke selvskreven deltager. Men hvis vi kvalificerer os, så har jeg meget, meget svært ved at forestille mig, at vi ikke stiller op, siger Brøgger.

Endvidere sammenligner han det med, at andre dele af Danmark også benytter sig af at tage til Saudi Arabien.

– Det vil sige, at vi kommer, og så bruger vi den begivenhed det er. Ligesom når regeringen eller kongehuset tager derned. Når der er handelsdelegationer, der tager derned, så bruger man jo også det til at tage en dialog om de udfordringer, der i det land, siger han og fortsætter:

– Det nemmeste er jo at blive hjemme og sætte sig på hegnet og råbe og skrige og sige, at de ikke opfører sig ordentligt. Det kommer der sjældent noget fornuftigt ud af, lyder det fra Erik Brøgger Rasmussen.

Derudover bemærker han, at det først er i efteråret 2033, at man ved, hvorvidt Danmark skal være med, og DBU-direktøren minder om, at der kan ske meget på de år, men at han har svært ved at forestille sig, at man ikke deltager, hvis man kvalificerer sig.

Fra Tipsbladets side har der været en klar opfordring til, at Danmark bør boykotte slutrunden. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Fraværende inden FCK-brag

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stjernetræner spøger i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Leverkusen – Bayern

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Den største genistreg i Superligaen?