DBU-boss: Derfor vil vi ikke boykotte et Saudi-VM

DBU-direktør Erik Brøgger Rasmussen holder fast i, at Danmark kommer til at deltage ved VM i 2034, hvis man kvalificerer sig.



Det begynder at ligne, at VM i 2034 kommer til at blive afholdt i Saudi Arabien, da ingen andre fra Oceanien eller Asien ser ud til at være klar med et bud på slutrunden. Dermed er der udsigt til endnu et VM i et land, der ligesom Qatar har problemer med menneskerettigheder.

Alligevel er der ikke planer om et boykot fra dansk side. Det fortæller DBU's direktør Erik Brøgger Rasmussen om onsdag aften i Go Aften Live på TV 2.

– Vi forestiller os ikke, at vi boykotter, hvis vi kvalificerer os. Det skal vi lige huske, vi er ikke selvskreven deltager. Men hvis vi kvalificerer os, så har jeg meget, meget svært ved at forestille mig, at vi ikke stiller op, siger Brøgger.

Endvidere sammenligner han det med, at andre dele af Danmark også benytter sig af at tage til Saudi Arabien.

– Det vil sige, at vi kommer, og så bruger vi den begivenhed det er. Ligesom når regeringen eller kongehuset tager derned. Når der er handelsdelegationer, der tager derned, så bruger man jo også det til at tage en dialog om de udfordringer, der i det land, siger han og fortsætter:

– Det nemmeste er jo at blive hjemme og sætte sig på hegnet og råbe og skrige og sige, at de ikke opfører sig ordentligt. Det kommer der sjældent noget fornuftigt ud af, lyder det fra Erik Brøgger Rasmussen.

Derudover bemærker han, at det først er i efteråret 2033, at man ved, hvorvidt Danmark skal være med, og DBU-direktøren minder om, at der kan ske meget på de år, men at han har svært ved at forestille sig, at man ikke deltager, hvis man kvalificerer sig.

Fra Tipsbladets side har der været en klar opfordring til, at Danmark bør boykotte slutrunden. Læs mere om det her.







STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Manchester United – Nottingham Forest

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De overvejer Christian Eriksen

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Raser: Det er latterligt!

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Chelsea – Manchester City



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer