Det begynder at ligne, at VM i 2034 kommer til at blive afholdt i Saudi Arabien, da ingen andre fra Oceanien eller Asien ser ud til at være klar med et bud på slutrunden. Dermed er der udsigt til endnu et VM i et land, der ligesom Qatar har problemer med menneskerettigheder.
Alligevel er der ikke planer om et boykot fra dansk side. Det fortæller DBU's direktør Erik Brøgger Rasmussen om onsdag aften i Go Aften Live på TV 2.
– Vi forestiller os ikke, at vi boykotter, hvis vi kvalificerer os. Det skal vi lige huske, vi er ikke selvskreven deltager. Men hvis vi kvalificerer os, så har jeg meget, meget svært ved at forestille mig, at vi ikke stiller op, siger Brøgger.
Endvidere sammenligner han det med, at andre dele af Danmark ogsĂĄ benytter sig af at tage til Saudi Arabien.
– Det vil sige, at vi kommer, og så bruger vi den begivenhed det er. Ligesom når regeringen eller kongehuset tager derned. Når der er handelsdelegationer, der tager derned, så bruger man jo også det til at tage en dialog om de udfordringer, der i det land, siger han og fortsætter:
– Det nemmeste er jo at blive hjemme og sætte sig på hegnet og råbe og skrige og sige, at de ikke opfører sig ordentligt. Det kommer der sjældent noget fornuftigt ud af, lyder det fra Erik Brøgger Rasmussen.
Derudover bemærker han, at det først er i efteråret 2033, at man ved, hvorvidt Danmark skal være med, og DBU-direktøren minder om, at der kan ske meget på de år, men at han har svært ved at forestille sig, at man ikke deltager, hvis man kvalificerer sig.
Fra Tipsbladets side har der været en klar opfordring til, at Danmark bør boykotte slutrunden. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Transferrekord pĂĄ vej – pengene skal vælte ind
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!Â
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – sĂĄ lang er kontrakten
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre pĂĄ alle parametre’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Nye ledere pĂĄ landsholdet? ‘Mange gode bud’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?Â
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
EKSKLUSIVT
SlĂĄr fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med pĂĄ landsholdet
INTERVIEW
Stage ĂĄbner op om transfer: ‘Planen er lagt’
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
MEDIE
Rajovic tager klar beslutning om fremtiden
NYHEDER
Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
NYHEDER