DBU-boss: Derfor vil vi ikke boykotte et Saudi-VM

DBU-direktør Erik Brøgger Rasmussen holder fast i, at Danmark kommer til at deltage ved VM i 2034, hvis man kvalificerer sig.



Det begynder at ligne, at VM i 2034 kommer til at blive afholdt i Saudi Arabien, da ingen andre fra Oceanien eller Asien ser ud til at være klar med et bud på slutrunden. Dermed er der udsigt til endnu et VM i et land, der ligesom Qatar har problemer med menneskerettigheder.

Alligevel er der ikke planer om et boykot fra dansk side. Det fortæller DBU's direktør Erik Brøgger Rasmussen om onsdag aften i Go Aften Live på TV 2.

– Vi forestiller os ikke, at vi boykotter, hvis vi kvalificerer os. Det skal vi lige huske, vi er ikke selvskreven deltager. Men hvis vi kvalificerer os, så har jeg meget, meget svært ved at forestille mig, at vi ikke stiller op, siger Brøgger.

Endvidere sammenligner han det med, at andre dele af Danmark også benytter sig af at tage til Saudi Arabien.

– Det vil sige, at vi kommer, og så bruger vi den begivenhed det er. Ligesom når regeringen eller kongehuset tager derned. Når der er handelsdelegationer, der tager derned, så bruger man jo også det til at tage en dialog om de udfordringer, der i det land, siger han og fortsætter:

– Det nemmeste er jo at blive hjemme og sætte sig på hegnet og råbe og skrige og sige, at de ikke opfører sig ordentligt. Det kommer der sjældent noget fornuftigt ud af, lyder det fra Erik Brøgger Rasmussen.

Derudover bemærker han, at det først er i efteråret 2033, at man ved, hvorvidt Danmark skal være med, og DBU-direktøren minder om, at der kan ske meget på de år, men at han har svært ved at forestille sig, at man ikke deltager, hvis man kvalificerer sig.

Fra Tipsbladets side har der været en klar opfordring til, at Danmark bør boykotte slutrunden. Læs mere om det her.



Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

Spanske medier i ekstase

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

FC København – Sønderjyske

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

– De skal skille sig af med ham!

Randers FC – AGF

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Trækker overskrifter i Sydkorea

Tullberg skifter fire mand

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Danskerscoringerne væltede ind

Kæmpe triumf for Frank

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Viborg FF – FC Midtjylland

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

De er klar til at købe Mohamed Salah

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Her er Danmarks VM-gruppe

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Sløvt Londonderby

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Stjerner sender besked til Froholdt

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen