Formand i Dansk Boldspil-Union (DBU), Jesper Møller, kommer til at “nikke ja” til Saudi-Arabien som VM-vært i 2034.
Det siger han onsdag til Morgen på Radio IIII på dagen, hvor slutrunden bliver uddelt, når Det Internationale Fodboldforbunds (Fifa) i eftermiddag afholder onlinekongres for sine medlemmer.
Saudi-Arabien er eneste kandidat, og ifølge Møller bliver der ingen afstemning. Og han vil ikke svare på, hvad DBU havde stemt, hvis der havde været en afstemning.
– Det er et hypotetisk spørgsmål, for der er jo ikke noget valg. Vi har været kritiske over for den del af processen, der ikke har frembragt flere bud at vælge mellem, siger Møller til Radio IIII.
Kulturminister Jakob Engel-Schmidt (M) har over for Politiken stillet sig meget kritik over for Fifas valgproces.
– Det sandsynlige valg af Saudi-Arabien er omspundet af en syg tåge af uigennemsigtighed. Det er mit indtryk, at Fifa har designet processen således, at det har været rigtig svært for andre lande at komme med realistiske bud, siger han til avisen.
Fifa gav sidste år en meget kort deadline på knap fire uger til at melde sig som interesseret i slutrunden i 2034, efter at man havde annonceret Portugal, Spanien og Marokko som eneste ansøger til VM i 2030.
Uruguay, Argentina og Paraguay blev smidt med i puljen i 2030 – hver skal afvikle én kamp – og på den måde blev det Asien eller Oceaniens tur til at afholde VM i 2034.
– Det lignede et maskespil af højeste karat. Det var et stort skuespil, at man gav så kort tid til at vise interesse for at afvikle et VM. Det lignede helt klart et planlagt show fra Saudi-Arabien og Fifa, siger leder af Play The Game, Stanis Elsborg.
Fifas medlemmer skal tage stilling til værtskaberne i 2030 og 2034 på samme tid, og man kan derfor ikke adskille sine tilkendegivelser.
– I DBU og i dansk fodbold står vi inde for danske værdier som fællesskab og respekt og vores danske tilgang til menneskerettigheder, arbejdstagerrettigheder og andre rettighedsforhold.
– Vi må dog erkende, at andre lande har anderledes værdier og anderledes forhold til rettigheder, dette gælder også de lande, der har budt på VM-værtskaberne. Vi er dog ét ud af 211 forbund og kan ikke alene beslutte placeringen af slutrunder, siger Jesper Møller til dbu.dk.
Formanden slår fast, at man har været igennem en grundig proces for at vurdere de kommende VM-værter.
– Nu forventer vi, at Fifa følger op på, at VM-værterne lever op til de krav og garantier, de selv har givet i deres VM-bud. Vi vil holde Fifa op på det med den klare forventning, at det sker, siger han.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Stor transfer kollapser
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TOPNYHED
‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
EKSKLUSIVT
Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
MEDIE
Afviser kæmpebud
TransferLIVE: FCK bekræfter transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
NYHEDER
Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
NYHEDER
Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’
TOPNYHED
Infantino vil have Rusland tilbage i varmen
DAGENS SPILFORSLAG
Londonderby med mål
TOPNYHED
– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH
EKSKLUSIVT
Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA
TRANSFER
Jakub Trefil skifter til Danmark
TRANSFER
Viborg præsenterer ny spiller
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub sælger angriber
TOPNYHED
Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue
TRANSFER