Formand i Dansk Boldspil-Union (DBU), Jesper Møller, kommer til at “nikke ja” til Saudi-Arabien som VM-vært i 2034.
Det siger han onsdag til Morgen på Radio IIII på dagen, hvor slutrunden bliver uddelt, når Det Internationale Fodboldforbunds (Fifa) i eftermiddag afholder onlinekongres for sine medlemmer.
Saudi-Arabien er eneste kandidat, og ifølge Møller bliver der ingen afstemning. Og han vil ikke svare på, hvad DBU havde stemt, hvis der havde været en afstemning.
– Det er et hypotetisk spørgsmål, for der er jo ikke noget valg. Vi har været kritiske over for den del af processen, der ikke har frembragt flere bud at vælge mellem, siger Møller til Radio IIII.
Kulturminister Jakob Engel-Schmidt (M) har over for Politiken stillet sig meget kritik over for Fifas valgproces.
– Det sandsynlige valg af Saudi-Arabien er omspundet af en syg tåge af uigennemsigtighed. Det er mit indtryk, at Fifa har designet processen således, at det har været rigtig svært for andre lande at komme med realistiske bud, siger han til avisen.
Fifa gav sidste år en meget kort deadline på knap fire uger til at melde sig som interesseret i slutrunden i 2034, efter at man havde annonceret Portugal, Spanien og Marokko som eneste ansøger til VM i 2030.
Uruguay, Argentina og Paraguay blev smidt med i puljen i 2030 – hver skal afvikle én kamp – og på den måde blev det Asien eller Oceaniens tur til at afholde VM i 2034.
– Det lignede et maskespil af højeste karat. Det var et stort skuespil, at man gav så kort tid til at vise interesse for at afvikle et VM. Det lignede helt klart et planlagt show fra Saudi-Arabien og Fifa, siger leder af Play The Game, Stanis Elsborg.
Fifas medlemmer skal tage stilling til værtskaberne i 2030 og 2034 på samme tid, og man kan derfor ikke adskille sine tilkendegivelser.
– I DBU og i dansk fodbold står vi inde for danske værdier som fællesskab og respekt og vores danske tilgang til menneskerettigheder, arbejdstagerrettigheder og andre rettighedsforhold.
– Vi må dog erkende, at andre lande har anderledes værdier og anderledes forhold til rettigheder, dette gælder også de lande, der har budt på VM-værtskaberne. Vi er dog ét ud af 211 forbund og kan ikke alene beslutte placeringen af slutrunder, siger Jesper Møller til dbu.dk.
Formanden slår fast, at man har været igennem en grundig proces for at vurdere de kommende VM-værter.
– Nu forventer vi, at Fifa følger op på, at VM-værterne lever op til de krav og garantier, de selv har givet i deres VM-bud. Vi vil holde Fifa op på det med den klare forventning, at det sker, siger han.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
MEDIE
Har budt en milliard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
NYHEDER
Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
MEDIE
Vil lokke superstjerne med monsterløn
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
INTERVIEW