DBU-boss nikker ja til VM i Saudi-Arabien

DBU's formand Jesper Møller nikker ja til VM i Saudi-Arabien, når landet senere onsdag får VM i 2034.



Formand i Dansk Boldspil-Union (DBU), Jesper Møller, kommer til at “nikke ja” til Saudi-Arabien som VM-vært i 2034.

Det siger han onsdag til Morgen på Radio IIII på dagen, hvor slutrunden bliver uddelt, når Det Internationale Fodboldforbunds (Fifa) i eftermiddag afholder onlinekongres for sine medlemmer.

Saudi-Arabien er eneste kandidat, og ifølge Møller bliver der ingen afstemning. Og han vil ikke svare på, hvad DBU havde stemt, hvis der havde været en afstemning.

– Det er et hypotetisk spørgsmål, for der er jo ikke noget valg. Vi har været kritiske over for den del af processen, der ikke har frembragt flere bud at vælge mellem, siger Møller til Radio IIII.

Kulturminister Jakob Engel-Schmidt (M) har over for Politiken stillet sig meget kritik over for Fifas valgproces.

– Det sandsynlige valg af Saudi-Arabien er omspundet af en syg tåge af uigennemsigtighed. Det er mit indtryk, at Fifa har designet processen således, at det har været rigtig svært for andre lande at komme med realistiske bud, siger han til avisen.

Fifa gav sidste år en meget kort deadline på knap fire uger til at melde sig som interesseret i slutrunden i 2034, efter at man havde annonceret Portugal, Spanien og Marokko som eneste ansøger til VM i 2030.

Uruguay, Argentina og Paraguay blev smidt med i puljen i 2030 – hver skal afvikle én kamp – og på den måde blev det Asien eller Oceaniens tur til at afholde VM i 2034.

– Det lignede et maskespil af højeste karat. Det var et stort skuespil, at man gav så kort tid til at vise interesse for at afvikle et VM. Det lignede helt klart et planlagt show fra Saudi-Arabien og Fifa, siger leder af Play The Game, Stanis Elsborg.

Fifas medlemmer skal tage stilling til værtskaberne i 2030 og 2034 på samme tid, og man kan derfor ikke adskille sine tilkendegivelser.

– I DBU og i dansk fodbold står vi inde for danske værdier som fællesskab og respekt og vores danske tilgang til menneskerettigheder, arbejdstagerrettigheder og andre rettighedsforhold.

– Vi må dog erkende, at andre lande har anderledes værdier og anderledes forhold til rettigheder, dette gælder også de lande, der har budt på VM-værtskaberne. Vi er dog ét ud af 211 forbund og kan ikke alene beslutte placeringen af slutrunder, siger Jesper Møller til dbu.dk.

Formanden slår fast, at man har været igennem en grundig proces for at vurdere de kommende VM-værter.

– Nu forventer vi, at Fifa følger op på, at VM-værterne lever op til de krav og garantier, de selv har givet i deres VM-bud. Vi vil holde Fifa op på det med den klare forventning, at det sker, siger han.

/ritzau/





Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Henter 16-årig i FC København

Dem kan FCM trække i Europa League

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Vil gøre det onde ved Brøndby

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Froholdt-video trækker overskrifter

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Første gang nogensinde for Eriksen

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

‘Han er tilgivet’

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Her skal Sepp Piontek begraves

Liverpool – West Ham United

Stor overraskelse til FCM-træning

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

‘Jeg hadede verden’

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Augsburg kan tæve Gedebukke

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Celtic vrager Kasper Schmeichel

Ny hooliganpakke er vedtaget

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’