Formand i Dansk Boldspil-Union (DBU), Jesper Møller, kommer til at “nikke ja” til Saudi-Arabien som VM-vært i 2034.
Det siger han onsdag til Morgen på Radio IIII på dagen, hvor slutrunden bliver uddelt, når Det Internationale Fodboldforbunds (Fifa) i eftermiddag afholder onlinekongres for sine medlemmer.
Saudi-Arabien er eneste kandidat, og ifølge Møller bliver der ingen afstemning. Og han vil ikke svare på, hvad DBU havde stemt, hvis der havde været en afstemning.
– Det er et hypotetisk spørgsmål, for der er jo ikke noget valg. Vi har været kritiske over for den del af processen, der ikke har frembragt flere bud at vælge mellem, siger Møller til Radio IIII.
Kulturminister Jakob Engel-Schmidt (M) har over for Politiken stillet sig meget kritik over for Fifas valgproces.
– Det sandsynlige valg af Saudi-Arabien er omspundet af en syg tåge af uigennemsigtighed. Det er mit indtryk, at Fifa har designet processen således, at det har været rigtig svært for andre lande at komme med realistiske bud, siger han til avisen.
Fifa gav sidste år en meget kort deadline på knap fire uger til at melde sig som interesseret i slutrunden i 2034, efter at man havde annonceret Portugal, Spanien og Marokko som eneste ansøger til VM i 2030.
Uruguay, Argentina og Paraguay blev smidt med i puljen i 2030 – hver skal afvikle én kamp – og på den måde blev det Asien eller Oceaniens tur til at afholde VM i 2034.
– Det lignede et maskespil af højeste karat. Det var et stort skuespil, at man gav så kort tid til at vise interesse for at afvikle et VM. Det lignede helt klart et planlagt show fra Saudi-Arabien og Fifa, siger leder af Play The Game, Stanis Elsborg.
Fifas medlemmer skal tage stilling til værtskaberne i 2030 og 2034 på samme tid, og man kan derfor ikke adskille sine tilkendegivelser.
– I DBU og i dansk fodbold står vi inde for danske værdier som fællesskab og respekt og vores danske tilgang til menneskerettigheder, arbejdstagerrettigheder og andre rettighedsforhold.
– Vi må dog erkende, at andre lande har anderledes værdier og anderledes forhold til rettigheder, dette gælder også de lande, der har budt på VM-værtskaberne. Vi er dog ét ud af 211 forbund og kan ikke alene beslutte placeringen af slutrunder, siger Jesper Møller til dbu.dk.
Formanden slår fast, at man har været igennem en grundig proces for at vurdere de kommende VM-værter.
– Nu forventer vi, at Fifa følger op på, at VM-værterne lever op til de krav og garantier, de selv har givet i deres VM-bud. Vi vil holde Fifa op på det med den klare forventning, at det sker, siger han.
/ritzau/
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
Tullberg tror på overraskelsen
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
David Nielsen har sagt op
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
Sænker prisen mod Midtjylland
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
Store spillersalg sikrer AaB overskud
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona