Formand i Dansk Boldspil-Union (DBU), Jesper Møller, kommer til at “nikke ja” til Saudi-Arabien som VM-vært i 2034.
Det siger han onsdag til Morgen på Radio IIII på dagen, hvor slutrunden bliver uddelt, når Det Internationale Fodboldforbunds (Fifa) i eftermiddag afholder onlinekongres for sine medlemmer.
Saudi-Arabien er eneste kandidat, og ifølge Møller bliver der ingen afstemning. Og han vil ikke svare på, hvad DBU havde stemt, hvis der havde været en afstemning.
– Det er et hypotetisk spørgsmål, for der er jo ikke noget valg. Vi har været kritiske over for den del af processen, der ikke har frembragt flere bud at vælge mellem, siger Møller til Radio IIII.
Kulturminister Jakob Engel-Schmidt (M) har over for Politiken stillet sig meget kritik over for Fifas valgproces.
– Det sandsynlige valg af Saudi-Arabien er omspundet af en syg tåge af uigennemsigtighed. Det er mit indtryk, at Fifa har designet processen således, at det har været rigtig svært for andre lande at komme med realistiske bud, siger han til avisen.
Fifa gav sidste år en meget kort deadline på knap fire uger til at melde sig som interesseret i slutrunden i 2034, efter at man havde annonceret Portugal, Spanien og Marokko som eneste ansøger til VM i 2030.
Uruguay, Argentina og Paraguay blev smidt med i puljen i 2030 – hver skal afvikle én kamp – og på den måde blev det Asien eller Oceaniens tur til at afholde VM i 2034.
– Det lignede et maskespil af højeste karat. Det var et stort skuespil, at man gav så kort tid til at vise interesse for at afvikle et VM. Det lignede helt klart et planlagt show fra Saudi-Arabien og Fifa, siger leder af Play The Game, Stanis Elsborg.
Fifas medlemmer skal tage stilling til værtskaberne i 2030 og 2034 på samme tid, og man kan derfor ikke adskille sine tilkendegivelser.
– I DBU og i dansk fodbold står vi inde for danske værdier som fællesskab og respekt og vores danske tilgang til menneskerettigheder, arbejdstagerrettigheder og andre rettighedsforhold.
– Vi må dog erkende, at andre lande har anderledes værdier og anderledes forhold til rettigheder, dette gælder også de lande, der har budt på VM-værtskaberne. Vi er dog ét ud af 211 forbund og kan ikke alene beslutte placeringen af slutrunder, siger Jesper Møller til dbu.dk.
Formanden slår fast, at man har været igennem en grundig proces for at vurdere de kommende VM-værter.
– Nu forventer vi, at Fifa følger op på, at VM-værterne lever op til de krav og garantier, de selv har givet i deres VM-bud. Vi vil holde Fifa op på det med den klare forventning, at det sker, siger han.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
MEDIE
Forhandler med storklub
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
NYHEDER