DBU-boss nikker ja til VM i Saudi-Arabien

DBU's formand Jesper Møller nikker ja til VM i Saudi-Arabien, når landet senere onsdag får VM i 2034.



Formand i Dansk Boldspil-Union (DBU), Jesper Møller, kommer til at “nikke ja” til Saudi-Arabien som VM-vært i 2034.

Det siger han onsdag til Morgen på Radio IIII på dagen, hvor slutrunden bliver uddelt, når Det Internationale Fodboldforbunds (Fifa) i eftermiddag afholder onlinekongres for sine medlemmer.

Saudi-Arabien er eneste kandidat, og ifølge Møller bliver der ingen afstemning. Og han vil ikke svare på, hvad DBU havde stemt, hvis der havde været en afstemning.

– Det er et hypotetisk spørgsmål, for der er jo ikke noget valg. Vi har været kritiske over for den del af processen, der ikke har frembragt flere bud at vælge mellem, siger Møller til Radio IIII.

Kulturminister Jakob Engel-Schmidt (M) har over for Politiken stillet sig meget kritik over for Fifas valgproces.

– Det sandsynlige valg af Saudi-Arabien er omspundet af en syg tåge af uigennemsigtighed. Det er mit indtryk, at Fifa har designet processen således, at det har været rigtig svært for andre lande at komme med realistiske bud, siger han til avisen.

Fifa gav sidste år en meget kort deadline på knap fire uger til at melde sig som interesseret i slutrunden i 2034, efter at man havde annonceret Portugal, Spanien og Marokko som eneste ansøger til VM i 2030.

Uruguay, Argentina og Paraguay blev smidt med i puljen i 2030 – hver skal afvikle én kamp – og på den måde blev det Asien eller Oceaniens tur til at afholde VM i 2034.

– Det lignede et maskespil af højeste karat. Det var et stort skuespil, at man gav så kort tid til at vise interesse for at afvikle et VM. Det lignede helt klart et planlagt show fra Saudi-Arabien og Fifa, siger leder af Play The Game, Stanis Elsborg.

Fifas medlemmer skal tage stilling til værtskaberne i 2030 og 2034 på samme tid, og man kan derfor ikke adskille sine tilkendegivelser.

– I DBU og i dansk fodbold står vi inde for danske værdier som fællesskab og respekt og vores danske tilgang til menneskerettigheder, arbejdstagerrettigheder og andre rettighedsforhold.

– Vi må dog erkende, at andre lande har anderledes værdier og anderledes forhold til rettigheder, dette gælder også de lande, der har budt på VM-værtskaberne. Vi er dog ét ud af 211 forbund og kan ikke alene beslutte placeringen af slutrunder, siger Jesper Møller til dbu.dk.

Formanden slår fast, at man har været igennem en grundig proces for at vurdere de kommende VM-værter.

– Nu forventer vi, at Fifa følger op på, at VM-værterne lever op til de krav og garantier, de selv har givet i deres VM-bud. Vi vil holde Fifa op på det med den klare forventning, at det sker, siger han.

/ritzau/





Ny cheftræner stort set på plads i United


Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Meldes på vej mod nyt skifte

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

FC København-boss i smuttur

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

FCK-boss kan snart præsentere noget

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Går langt ned i løn

Afviser millionbud fra Brøndby

Mareridt for FC Augsburg

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Raser over Rasmus Højlund-episode

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Mohamed Daramy vender tilbage

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL

Tidligere Superliga-profil i klubskifte

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Ekene Chukwuani imponerer i Monaco

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Galiciere kan vinde i Andalusien