Tipsbladet i Qatar
Hulubulu, Jesper, hvor er du henne?
DBU-formand Jesper Møller har i flere måneder været i flyverskjul, selv om der ellers har været nok at tale om, men onsdag eftermiddag troppede nordjyden op foran den danske presse i Qatar for at besvare nogle af de mange spørgsmål, der har rumsteret så længe.
Om DBU’s kovending i forhold til OneLove-armbindet, om VM i Qatar, og Gianni Infantinos vrøvle-tale kort inden slutrunden og det forestående genvalg, schweiz-italieneren står til at få som FIFA-præsident.
Først kom DBU’s direktør Jakob Jensen med en redegørelse over de seneste par døgn, hvor han blandt andet løftede sløret for de sanktioner, Danmark og øvrige nationer blev truet med, hvis de bærer et OneLove-anfører under VM. FIFA gjorde det klart, at anførerne “som minimum” risikerer et gult kort, hvad der i øvrigt er hjemmel til i lovbøgerne.
DBU oplevede desuden en kæmpe kovending fra FIFA, der først havde givet grønt lys til at bære armbindet.
– Tingene er eskaleret. Især i forhold til kampen i går, har vi holdningen, at vi skal beskytte vores spillere. Situationen nu er ganske enkelt ekstraordinær. Jeg har aldrig oplevet lignende. Jeg er ikke bare skuffet, jeg er vred. Jeg har været med siden 1998. Det er fuldstændig uacceptabelt, hvad vi oplever, siger Jesper Møller og fortsætter:
– En ting er, hvad vi skal opleve på diverse møder og pressemøder. Racisme og hykleri. Men at bringe vores spillere i sådan en situation, kort før en åbningskamp, det er helt uacceptabelt og dybt kritisabelt. Det bliver vi nødt til at forholde os til.
– Vi er nødt til at reagere sammen på det. Vi er alle forundrede og uenige i, at vi ikke kan få lov til at bære anførerbindet. I UEFA-regi og i Nations League har der ingen problemer været. Helt frem til for et par dage siden har vi fået en klar indikation om, at det her er ok. Derfor oplever vi det som kritisabelt, overraskende og uacceptabelt.
Jesper Møller fastslår, DBU ikke ønsker at støtte Gianni Infantinos genvalg som FIFA-præsident.
– Vi har en politisk situation i FIFA, hvor der er præsidentvalg næste kongres. Der 211 lande i FIFA, og jeg forstår, at den nuværende præsident har støtte fra 207 lande. Danmark er ikke et af de 207 lande. Det kommer vi ikke til at blive. Danmark kommer ikke til at støtte den nuværende præsident.
Er beslutningen om ikke at støtte Infantino blevet truffet den seneste uge?
– Det er ikke en beslutning, der er blevet truffet nu. Det har vi været afklarede med længe.
Allan Hansen (DBU’s forhenværende formand, red.) har tidligere foreslået, at UEFA skal forlade FIFA. Er det en god idé?
– Ja, jeg har tænkt på, om det er en god idé. Hvis nogle i Europa skal meldes ud, er det 55 lande. Jeg er ret sikker på, at der vil komme udfordringer, hvis Danmark alene melder sig ud. Lad os se, om vi kan få den politiske dialog tilbage.
Hvor langt kan Infantino presse jer?
– Vi har en diskussion nu, hvor vi skal afvente de syv landes snak. Vi må anerkende, at 207 lande rent faktisk støtter den siddende FIFA-præsident. Det er en del af snakkene i FIFA.
Hvad siger du til kritikken om, at du har gemt dig?
– Den køber jeg simpelthen ikke. Hvilken formand har stået mere til rådighed siden 2015? Jeg accepterer ikke det synspunkt! Jeg har stået til rådighed i forbindelse med DBU’s repræsentantsskabsmøde, i Folketinget. Amnestys årsmøde, Play the Game og så videre. Og vi havde planlagt en stor konference. Så den køber jeg simpelthen ikke. Jeg synes, I skal researche noget bedre på de ting, I siger og skriver.
Vil I arbejde aktivt på at finde en modkandidat til Infantino?
– Fristen for at opstille en kandidat er udløbet. Så det kan ikke lade sig gøre. Vi har diskuteret siutationen, men når 207 ud af 211 støtter ham, er det svært at finde nogle, der vil stille op.
DBU’s fodbolddirektør Peter Møller fastslog desuden på pressemødet, at der ikke kommer tiltag fra landsholdet ala regnbuefarver aller andet under VM. Han beskriver, de metoder, FIFA har brugt for at bremse OneLove-anførerbindet, for “bøllemetoder”.
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
Reagerer på Brøndby-bombe
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
Langer ud efter trænerlegende
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
Arne Slot dybt frustreret
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
Dansk træner storroses
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
