Tipsbladet i Qatar
Hulubulu, Jesper, hvor er du henne?
DBU-formand Jesper Møller har i flere måneder været i flyverskjul, selv om der ellers har været nok at tale om, men onsdag eftermiddag troppede nordjyden op foran den danske presse i Qatar for at besvare nogle af de mange spørgsmål, der har rumsteret så længe.
Om DBU’s kovending i forhold til OneLove-armbindet, om VM i Qatar, og Gianni Infantinos vrøvle-tale kort inden slutrunden og det forestående genvalg, schweiz-italieneren står til at få som FIFA-præsident.
Først kom DBU’s direktør Jakob Jensen med en redegørelse over de seneste par døgn, hvor han blandt andet løftede sløret for de sanktioner, Danmark og øvrige nationer blev truet med, hvis de bærer et OneLove-anfører under VM. FIFA gjorde det klart, at anførerne “som minimum” risikerer et gult kort, hvad der i øvrigt er hjemmel til i lovbøgerne.
DBU oplevede desuden en kæmpe kovending fra FIFA, der først havde givet grønt lys til at bære armbindet.
– Tingene er eskaleret. Især i forhold til kampen i går, har vi holdningen, at vi skal beskytte vores spillere. Situationen nu er ganske enkelt ekstraordinær. Jeg har aldrig oplevet lignende. Jeg er ikke bare skuffet, jeg er vred. Jeg har været med siden 1998. Det er fuldstændig uacceptabelt, hvad vi oplever, siger Jesper Møller og fortsætter:
– En ting er, hvad vi skal opleve på diverse møder og pressemøder. Racisme og hykleri. Men at bringe vores spillere i sådan en situation, kort før en åbningskamp, det er helt uacceptabelt og dybt kritisabelt. Det bliver vi nødt til at forholde os til.
– Vi er nødt til at reagere sammen på det. Vi er alle forundrede og uenige i, at vi ikke kan få lov til at bære anførerbindet. I UEFA-regi og i Nations League har der ingen problemer været. Helt frem til for et par dage siden har vi fået en klar indikation om, at det her er ok. Derfor oplever vi det som kritisabelt, overraskende og uacceptabelt.
Jesper Møller fastslår, DBU ikke ønsker at støtte Gianni Infantinos genvalg som FIFA-præsident.
– Vi har en politisk situation i FIFA, hvor der er præsidentvalg næste kongres. Der 211 lande i FIFA, og jeg forstår, at den nuværende præsident har støtte fra 207 lande. Danmark er ikke et af de 207 lande. Det kommer vi ikke til at blive. Danmark kommer ikke til at støtte den nuværende præsident.
Er beslutningen om ikke at støtte Infantino blevet truffet den seneste uge?
– Det er ikke en beslutning, der er blevet truffet nu. Det har vi været afklarede med længe.
Allan Hansen (DBU’s forhenværende formand, red.) har tidligere foreslået, at UEFA skal forlade FIFA. Er det en god idé?
– Ja, jeg har tænkt på, om det er en god idé. Hvis nogle i Europa skal meldes ud, er det 55 lande. Jeg er ret sikker på, at der vil komme udfordringer, hvis Danmark alene melder sig ud. Lad os se, om vi kan få den politiske dialog tilbage.
Hvor langt kan Infantino presse jer?
– Vi har en diskussion nu, hvor vi skal afvente de syv landes snak. Vi må anerkende, at 207 lande rent faktisk støtter den siddende FIFA-præsident. Det er en del af snakkene i FIFA.
Hvad siger du til kritikken om, at du har gemt dig?
– Den køber jeg simpelthen ikke. Hvilken formand har stået mere til rådighed siden 2015? Jeg accepterer ikke det synspunkt! Jeg har stået til rådighed i forbindelse med DBU’s repræsentantsskabsmøde, i Folketinget. Amnestys årsmøde, Play the Game og så videre. Og vi havde planlagt en stor konference. Så den køber jeg simpelthen ikke. Jeg synes, I skal researche noget bedre på de ting, I siger og skriver.
Vil I arbejde aktivt på at finde en modkandidat til Infantino?
– Fristen for at opstille en kandidat er udløbet. Så det kan ikke lade sig gøre. Vi har diskuteret siutationen, men når 207 ud af 211 støtter ham, er det svært at finde nogle, der vil stille op.
DBU’s fodbolddirektør Peter Møller fastslog desuden på pressemødet, at der ikke kommer tiltag fra landsholdet ala regnbuefarver aller andet under VM. Han beskriver, de metoder, FIFA har brugt for at bremse OneLove-anførerbindet, for “bøllemetoder”.
LIVE
VM-LIVE: Er det Norges startopstilling?
OPTAKT
Usbekistan – Colombia
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Klar transfermelding
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Deadline overskredet: FC København melder ud
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
OPTAKT
Frankrig – Senegal
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
Her er Tunesiens nye VM-træner
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
OPTAKT
Irak – Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
OPTAKT
Argentina – Algeriet
OPTAKT
Ghana – Panama
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
AVIS
