Tipsbladet i Qatar
Hulubulu, Jesper, hvor er du henne?
DBU-formand Jesper Møller har i flere måneder været i flyverskjul, selv om der ellers har været nok at tale om, men onsdag eftermiddag troppede nordjyden op foran den danske presse i Qatar for at besvare nogle af de mange spørgsmål, der har rumsteret så længe.
Om DBU’s kovending i forhold til OneLove-armbindet, om VM i Qatar, og Gianni Infantinos vrøvle-tale kort inden slutrunden og det forestående genvalg, schweiz-italieneren står til at få som FIFA-præsident.
Først kom DBU’s direktør Jakob Jensen med en redegørelse over de seneste par døgn, hvor han blandt andet løftede sløret for de sanktioner, Danmark og øvrige nationer blev truet med, hvis de bærer et OneLove-anfører under VM. FIFA gjorde det klart, at anførerne “som minimum” risikerer et gult kort, hvad der i øvrigt er hjemmel til i lovbøgerne.
DBU oplevede desuden en kæmpe kovending fra FIFA, der først havde givet grønt lys til at bære armbindet.
– Tingene er eskaleret. Især i forhold til kampen i går, har vi holdningen, at vi skal beskytte vores spillere. Situationen nu er ganske enkelt ekstraordinær. Jeg har aldrig oplevet lignende. Jeg er ikke bare skuffet, jeg er vred. Jeg har været med siden 1998. Det er fuldstændig uacceptabelt, hvad vi oplever, siger Jesper Møller og fortsætter:
– En ting er, hvad vi skal opleve på diverse møder og pressemøder. Racisme og hykleri. Men at bringe vores spillere i sådan en situation, kort før en åbningskamp, det er helt uacceptabelt og dybt kritisabelt. Det bliver vi nødt til at forholde os til.
– Vi er nødt til at reagere sammen på det. Vi er alle forundrede og uenige i, at vi ikke kan få lov til at bære anførerbindet. I UEFA-regi og i Nations League har der ingen problemer været. Helt frem til for et par dage siden har vi fået en klar indikation om, at det her er ok. Derfor oplever vi det som kritisabelt, overraskende og uacceptabelt.
Jesper Møller fastslår, DBU ikke ønsker at støtte Gianni Infantinos genvalg som FIFA-præsident.
– Vi har en politisk situation i FIFA, hvor der er præsidentvalg næste kongres. Der 211 lande i FIFA, og jeg forstår, at den nuværende præsident har støtte fra 207 lande. Danmark er ikke et af de 207 lande. Det kommer vi ikke til at blive. Danmark kommer ikke til at støtte den nuværende præsident.
Er beslutningen om ikke at støtte Infantino blevet truffet den seneste uge?
– Det er ikke en beslutning, der er blevet truffet nu. Det har vi været afklarede med længe.
Allan Hansen (DBU’s forhenværende formand, red.) har tidligere foreslået, at UEFA skal forlade FIFA. Er det en god idé?
– Ja, jeg har tænkt på, om det er en god idé. Hvis nogle i Europa skal meldes ud, er det 55 lande. Jeg er ret sikker på, at der vil komme udfordringer, hvis Danmark alene melder sig ud. Lad os se, om vi kan få den politiske dialog tilbage.
Hvor langt kan Infantino presse jer?
– Vi har en diskussion nu, hvor vi skal afvente de syv landes snak. Vi må anerkende, at 207 lande rent faktisk støtter den siddende FIFA-præsident. Det er en del af snakkene i FIFA.
Hvad siger du til kritikken om, at du har gemt dig?
– Den køber jeg simpelthen ikke. Hvilken formand har stået mere til rådighed siden 2015? Jeg accepterer ikke det synspunkt! Jeg har stået til rådighed i forbindelse med DBU’s repræsentantsskabsmøde, i Folketinget. Amnestys årsmøde, Play the Game og så videre. Og vi havde planlagt en stor konference. Så den køber jeg simpelthen ikke. Jeg synes, I skal researche noget bedre på de ting, I siger og skriver.
Vil I arbejde aktivt på at finde en modkandidat til Infantino?
– Fristen for at opstille en kandidat er udløbet. Så det kan ikke lade sig gøre. Vi har diskuteret siutationen, men når 207 ud af 211 støtter ham, er det svært at finde nogle, der vil stille op.
DBU’s fodbolddirektør Peter Møller fastslog desuden på pressemødet, at der ikke kommer tiltag fra landsholdet ala regnbuefarver aller andet under VM. Han beskriver, de metoder, FIFA har brugt for at bremse OneLove-anførerbindet, for “bøllemetoder”.
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
Superliga-ekspert i svime over FCK
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
Færdig i Manchester City
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
Moukoko vækker opsigt i udlandet
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
