Tipsbladet i Qatar
Hulubulu, Jesper, hvor er du henne?
DBU-formand Jesper Møller har i flere måneder været i flyverskjul, selv om der ellers har været nok at tale om, men onsdag eftermiddag troppede nordjyden op foran den danske presse i Qatar for at besvare nogle af de mange spørgsmål, der har rumsteret så længe.
Om DBU’s kovending i forhold til OneLove-armbindet, om VM i Qatar, og Gianni Infantinos vrøvle-tale kort inden slutrunden og det forestående genvalg, schweiz-italieneren står til at få som FIFA-præsident.
Først kom DBU’s direktør Jakob Jensen med en redegørelse over de seneste par døgn, hvor han blandt andet løftede sløret for de sanktioner, Danmark og øvrige nationer blev truet med, hvis de bærer et OneLove-anfører under VM. FIFA gjorde det klart, at anførerne “som minimum” risikerer et gult kort, hvad der i øvrigt er hjemmel til i lovbøgerne.
DBU oplevede desuden en kæmpe kovending fra FIFA, der først havde givet grønt lys til at bære armbindet.
– Tingene er eskaleret. Især i forhold til kampen i går, har vi holdningen, at vi skal beskytte vores spillere. Situationen nu er ganske enkelt ekstraordinær. Jeg har aldrig oplevet lignende. Jeg er ikke bare skuffet, jeg er vred. Jeg har været med siden 1998. Det er fuldstændig uacceptabelt, hvad vi oplever, siger Jesper Møller og fortsætter:
– En ting er, hvad vi skal opleve på diverse møder og pressemøder. Racisme og hykleri. Men at bringe vores spillere i sådan en situation, kort før en åbningskamp, det er helt uacceptabelt og dybt kritisabelt. Det bliver vi nødt til at forholde os til.
– Vi er nødt til at reagere sammen på det. Vi er alle forundrede og uenige i, at vi ikke kan få lov til at bære anførerbindet. I UEFA-regi og i Nations League har der ingen problemer været. Helt frem til for et par dage siden har vi fået en klar indikation om, at det her er ok. Derfor oplever vi det som kritisabelt, overraskende og uacceptabelt.
Jesper Møller fastslår, DBU ikke ønsker at støtte Gianni Infantinos genvalg som FIFA-præsident.
– Vi har en politisk situation i FIFA, hvor der er præsidentvalg næste kongres. Der 211 lande i FIFA, og jeg forstår, at den nuværende præsident har støtte fra 207 lande. Danmark er ikke et af de 207 lande. Det kommer vi ikke til at blive. Danmark kommer ikke til at støtte den nuværende præsident.
Er beslutningen om ikke at støtte Infantino blevet truffet den seneste uge?
– Det er ikke en beslutning, der er blevet truffet nu. Det har vi været afklarede med længe.
Allan Hansen (DBU’s forhenværende formand, red.) har tidligere foreslået, at UEFA skal forlade FIFA. Er det en god idé?
– Ja, jeg har tænkt på, om det er en god idé. Hvis nogle i Europa skal meldes ud, er det 55 lande. Jeg er ret sikker på, at der vil komme udfordringer, hvis Danmark alene melder sig ud. Lad os se, om vi kan få den politiske dialog tilbage.
Hvor langt kan Infantino presse jer?
– Vi har en diskussion nu, hvor vi skal afvente de syv landes snak. Vi må anerkende, at 207 lande rent faktisk støtter den siddende FIFA-præsident. Det er en del af snakkene i FIFA.
Hvad siger du til kritikken om, at du har gemt dig?
– Den køber jeg simpelthen ikke. Hvilken formand har stået mere til rådighed siden 2015? Jeg accepterer ikke det synspunkt! Jeg har stået til rådighed i forbindelse med DBU’s repræsentantsskabsmøde, i Folketinget. Amnestys årsmøde, Play the Game og så videre. Og vi havde planlagt en stor konference. Så den køber jeg simpelthen ikke. Jeg synes, I skal researche noget bedre på de ting, I siger og skriver.
Vil I arbejde aktivt på at finde en modkandidat til Infantino?
– Fristen for at opstille en kandidat er udløbet. Så det kan ikke lade sig gøre. Vi har diskuteret siutationen, men når 207 ud af 211 støtter ham, er det svært at finde nogle, der vil stille op.
DBU’s fodbolddirektør Peter Møller fastslog desuden på pressemødet, at der ikke kommer tiltag fra landsholdet ala regnbuefarver aller andet under VM. Han beskriver, de metoder, FIFA har brugt for at bremse OneLove-anførerbindet, for “bøllemetoder”.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Skotland – Brasilien
OPTAKT
Schweiz – Canada
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
Skylder FC København penge – straffes hårdt
OPTAKT
Bosnien-Hercegovina – Qatar
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
VM i tal: Så vildt har det været
OPTAKT
