Belgien har kurs mod et pinligt VM-exit allerede i gruppespillet, og stemningen i spillertruppen er ikke god i øjeblikket.
Efter søndagens 2-0-nederlag til Marokko har landstræner Roberto Martinez således bekræftet overfor RTBF, at der er 'spændinger' i den belgiske VM-trup.
Jan Vertonghen kom efter søndagens chokerende resultat med en stikpille til Kevin De Bruyne, og ifølge den tidligere belgiske landsholdsspiller Gilles De Bilde er Manchester City-stjernen faktisk heller ikke videre populær blandt holdkammeraterne.
– Han har beklaget sig så meget, og han har selv har sagt, at han er nødt til at arbejde med sin måde at kommunikere på, fordi det ikke kommer til at fremstå så positivt. Der var også sammenstødet med Toby (Alderweireld, red.) foran kameraerne. Den slags ting spiller ind, og det får ham til at virke svær at arbejde med, lyder det således, ifølge HLN, fra Gilles De Bilde.
– Hvis du ser på billedet fra før kampen, hvor Lukaku taler til gruppen, så er han (De Bruyne, red.) den eneste, der ikke står med armene rundt om en holdkammerat. Han er den bedste spiller, men han frustrerer de andre. Og han frustrerer sig selv, fordi det heller ikke kører for ham. Og det er ikke et godt tegn.
Søndag skrev mediet RTL, at det tilsyneladende er faldet aldrende spillere som Jan Vertonghen og Toby Alderweireld for brystet, at Kevin De Bruyne forud for VM i Qatar udtalte, at Belgien ikke kan vinde slutrunden, fordi de er 'for gamle'.
Belgien står med tre point inden sidste gruppekamp mod Kroatien, og her er Kevin De Bruyne og kompagni nødt til at vinde, hvis de skal videre fra gruppespillet.
Big Rom with the speech. 📢 #BELMAR #DEVILTIME pic.twitter.com/NDcaM1EvbD
— Belgian Red Devils (@BelRedDevils) November 27, 2022
LIVE
TransferLIVE: Bekræfter konen kæmpetransfer?
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm skal væk
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
Japan overrasker mod Holland
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
Elfenbenskysten straffer Ecuador
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
Sverige med drømmestart på VM
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Iran – New Zealand
EKSKLUSIVT