De Bruyne i modvind: Han frustrerer medspillerne

Ifølge en tidligere belgisk landsholdsspiller er Kevin De Bruyne ikke specielt populær i den belgiske VM-trup.



Belgien har kurs mod et pinligt VM-exit allerede i gruppespillet, og stemningen i spillertruppen er ikke god i øjeblikket. 

Efter søndagens 2-0-nederlag til Marokko har landstræner Roberto Martinez således bekræftet overfor RTBF, at der er 'spændinger' i den belgiske VM-trup. 

Jan Vertonghen kom efter søndagens chokerende resultat med en stikpille til Kevin De Bruyne, og ifølge den tidligere belgiske landsholdsspiller Gilles De Bilde er Manchester City-stjernen faktisk heller ikke videre populær blandt holdkammeraterne. 

– Han har beklaget sig så meget, og han har selv har sagt, at han er nødt til at arbejde med sin måde at kommunikere på, fordi det ikke kommer til at fremstå så positivt. Der var også sammenstødet med Toby (Alderweireld, red.) foran kameraerne. Den slags ting spiller ind, og det får ham til at virke svær at arbejde med, lyder det således, ifølge HLN, fra Gilles De Bilde. 

– Hvis du ser på billedet fra før kampen, hvor Lukaku taler til gruppen, så er han (De Bruyne, red.) den eneste, der ikke står med armene rundt om en holdkammerat. Han er den bedste spiller, men han frustrerer de andre. Og han frustrerer sig selv, fordi det heller ikke kører for ham. Og det er ikke et godt tegn.

Søndag skrev mediet RTL, at det tilsyneladende er faldet aldrende spillere som Jan Vertonghen og Toby Alderweireld for brystet, at Kevin De Bruyne forud for VM i Qatar udtalte, at Belgien ikke kan vinde slutrunden, fordi de er 'for gamle'. 

Belgien står med tre point inden sidste gruppekamp mod Kroatien, og her er Kevin De Bruyne og kompagni nødt til at vinde, hvis de skal videre fra gruppespillet. 







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

BIF kan overraske mod ærkerival

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansk profil færdig i tysk klub, men



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Afsløring: De er færdige i Randers

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Sats på disse ni spillere, FCK!

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Tiden er ved at rinde ud



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Felix Beijmo er færdig i AGF