Belgien har kurs mod et pinligt VM-exit allerede i gruppespillet, og stemningen i spillertruppen er ikke god i øjeblikket.
Efter søndagens 2-0-nederlag til Marokko har landstræner Roberto Martinez således bekræftet overfor RTBF, at der er 'spændinger' i den belgiske VM-trup.
Jan Vertonghen kom efter søndagens chokerende resultat med en stikpille til Kevin De Bruyne, og ifølge den tidligere belgiske landsholdsspiller Gilles De Bilde er Manchester City-stjernen faktisk heller ikke videre populær blandt holdkammeraterne.
– Han har beklaget sig så meget, og han har selv har sagt, at han er nødt til at arbejde med sin måde at kommunikere på, fordi det ikke kommer til at fremstå så positivt. Der var også sammenstødet med Toby (Alderweireld, red.) foran kameraerne. Den slags ting spiller ind, og det får ham til at virke svær at arbejde med, lyder det således, ifølge HLN, fra Gilles De Bilde.
– Hvis du ser på billedet fra før kampen, hvor Lukaku taler til gruppen, så er han (De Bruyne, red.) den eneste, der ikke står med armene rundt om en holdkammerat. Han er den bedste spiller, men han frustrerer de andre. Og han frustrerer sig selv, fordi det heller ikke kører for ham. Og det er ikke et godt tegn.
Søndag skrev mediet RTL, at det tilsyneladende er faldet aldrende spillere som Jan Vertonghen og Toby Alderweireld for brystet, at Kevin De Bruyne forud for VM i Qatar udtalte, at Belgien ikke kan vinde slutrunden, fordi de er 'for gamle'.
Belgien står med tre point inden sidste gruppekamp mod Kroatien, og her er Kevin De Bruyne og kompagni nødt til at vinde, hvis de skal videre fra gruppespillet.
Big Rom with the speech. 📢 #BELMAR #DEVILTIME pic.twitter.com/NDcaM1EvbD
— Belgian Red Devils (@BelRedDevils) November 27, 2022
LIVE
VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
‘Mere end det vil være en stor overraskelse’
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Spottet i København
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
OPTAKT
Holland – Japan
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
Droppede England: Her er VM-helts vilde historie
TV-ekspert chokerer på direkte tv
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
OPTAKT
Tyskland – Curacao
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
OPTAKT