De Bruyne i modvind: Han frustrerer medspillerne

Ifølge en tidligere belgisk landsholdsspiller er Kevin De Bruyne ikke specielt populær i den belgiske VM-trup.



Belgien har kurs mod et pinligt VM-exit allerede i gruppespillet, og stemningen i spillertruppen er ikke god i øjeblikket. 

Efter søndagens 2-0-nederlag til Marokko har landstræner Roberto Martinez således bekræftet overfor RTBF, at der er 'spændinger' i den belgiske VM-trup. 

Jan Vertonghen kom efter søndagens chokerende resultat med en stikpille til Kevin De Bruyne, og ifølge den tidligere belgiske landsholdsspiller Gilles De Bilde er Manchester City-stjernen faktisk heller ikke videre populær blandt holdkammeraterne. 

– Han har beklaget sig så meget, og han har selv har sagt, at han er nødt til at arbejde med sin måde at kommunikere på, fordi det ikke kommer til at fremstå så positivt. Der var også sammenstødet med Toby (Alderweireld, red.) foran kameraerne. Den slags ting spiller ind, og det får ham til at virke svær at arbejde med, lyder det således, ifølge HLN, fra Gilles De Bilde. 

– Hvis du ser på billedet fra før kampen, hvor Lukaku taler til gruppen, så er han (De Bruyne, red.) den eneste, der ikke står med armene rundt om en holdkammerat. Han er den bedste spiller, men han frustrerer de andre. Og han frustrerer sig selv, fordi det heller ikke kører for ham. Og det er ikke et godt tegn.

Søndag skrev mediet RTL, at det tilsyneladende er faldet aldrende spillere som Jan Vertonghen og Toby Alderweireld for brystet, at Kevin De Bruyne forud for VM i Qatar udtalte, at Belgien ikke kan vinde slutrunden, fordi de er 'for gamle'. 

Belgien står med tre point inden sidste gruppekamp mod Kroatien, og her er Kevin De Bruyne og kompagni nødt til at vinde, hvis de skal videre fra gruppespillet. 





LIVE

LIVE: Fraværende inden FCK-brag

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stjernetræner spøger i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Leverkusen – Bayern

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Den største genistreg i Superligaen?