Derfor skal Danmark undgå 2. pladsen i VM-kvalen

Når Danmark tirsdag går på banen mod Israel, vil tre point stort set sikre det danske hold en plads ved VM i Qatar i 2022. Taber man, presser Israel på. Og Danmark skal især denne gang undgå andenpladsen i gruppen.



Det danske fodboldlandshold er noteret for fem sejre i de fem første VM-kvalifikationskampe, og dermed står landsholdet med en rigtig fin mulighed for at vinde gruppen og dermed booke billet til VM i Qatar næste år.

Men ender det tirsdag aften med et nederlag til Israel, bliver det igen spændende om første- og andenpladsen i gruppespillet, da der så blot er to point mellem Danmark og Israel.

Det er selvfølgelig altid en fordel at vinde og sikre sig en billet til en slutrunde, men hvor Danmark tidligere er endt som nummer to og er kommet med videre til en slutrunde – for eksempel i 2017, hvor man slog Irland i playoff om en billet til VM i 2018 – er det denne gang langt vigtigere, da der er markant dårligere mulighed for at komme med som toer.

Og derfor skal Kasper Hjulmands tropper få sikret den førsteplads, der også er garanti for en plads ved VM.

Her er forklaringen:

Der er blot 13 europæiske VM-billetter i spil, og de 10 går til gruppevindere. Dermed er der tre tilbage at spille om, og de tre skal fordeles mellem de 10 gruppetoere samt to Nations League-vindere.

De 10 gruppetoere giver sig selv, mens de to Nations League-vindere, der får billet til playoff om at komme til VM, er dem, der er højst rangerede og ikke kvalificerer sig via top to i VM-kvalifikationen. I skrivende stund er det Wales og Østrig, der kommer med via Nations League.

De seks bedste toere bliver seedede og kan altså ikke møde hinanden i playoff-semifinalen. Vinderne af de seks semifinaler mødes i de tre finaler. Der trækkes her lod om, hvem der er på hjemmebane.

Til sidst vil der altså stå tre vindere tilbage, som sikrer sig billet til VM i Qatar.

Der trækkes lod til semifinale og finale i november eller december, og semifinalerne spilles 24.-25. marts 2022, mens finalerne er 28.-29. marts. Det skal afgøres over én kamp – altså ikke ude og hjemme. Så det er altså en potentiel god fordel at spille på hjemmebane.



Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Vildt! Dansk rekordår i Europa

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Sergio Ramos i chokskifte?

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Neestrup erkender FCM-misundelse

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

FCM-helt fremhæver Duncan

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Storhylder Christian Nørgaard

Video: AGF sænket af panenka-straffe

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Et utroligt smukt mareridt!

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Lothar Matthaüs storroser dansker

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Køber sig ind i dansk klub

Klar besked til FCK-fans

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Indkalder Salah til afgørende samtale

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk