Det danske fodboldlandshold er noteret for fem sejre i de fem første VM-kvalifikationskampe, og dermed står landsholdet med en rigtig fin mulighed for at vinde gruppen og dermed booke billet til VM i Qatar næste år.
Men ender det tirsdag aften med et nederlag til Israel, bliver det igen spændende om første- og andenpladsen i gruppespillet, da der så blot er to point mellem Danmark og Israel.
Det er selvfølgelig altid en fordel at vinde og sikre sig en billet til en slutrunde, men hvor Danmark tidligere er endt som nummer to og er kommet med videre til en slutrunde – for eksempel i 2017, hvor man slog Irland i playoff om en billet til VM i 2018 – er det denne gang langt vigtigere, da der er markant dårligere mulighed for at komme med som toer.
Og derfor skal Kasper Hjulmands tropper få sikret den førsteplads, der også er garanti for en plads ved VM.
Her er forklaringen:
Der er blot 13 europæiske VM-billetter i spil, og de 10 går til gruppevindere. Dermed er der tre tilbage at spille om, og de tre skal fordeles mellem de 10 gruppetoere samt to Nations League-vindere.
De 10 gruppetoere giver sig selv, mens de to Nations League-vindere, der får billet til playoff om at komme til VM, er dem, der er højst rangerede og ikke kvalificerer sig via top to i VM-kvalifikationen. I skrivende stund er det Wales og Østrig, der kommer med via Nations League.
De seks bedste toere bliver seedede og kan altså ikke møde hinanden i playoff-semifinalen. Vinderne af de seks semifinaler mødes i de tre finaler. Der trækkes her lod om, hvem der er på hjemmebane.
Til sidst vil der altså stå tre vindere tilbage, som sikrer sig billet til VM i Qatar.
Der trækkes lod til semifinale og finale i november eller december, og semifinalerne spilles 24.-25. marts 2022, mens finalerne er 28.-29. marts. Det skal afgøres over én kamp – altså ikke ude og hjemme. Så det er altså en potentiel god fordel at spille på hjemmebane.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Manchester United – Nottingham Forest
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
