Derfor skal Danmark undgå 2. pladsen i VM-kvalen

Når Danmark tirsdag går på banen mod Israel, vil tre point stort set sikre det danske hold en plads ved VM i Qatar i 2022. Taber man, presser Israel på. Og Danmark skal især denne gang undgå andenpladsen i gruppen.



Det danske fodboldlandshold er noteret for fem sejre i de fem første VM-kvalifikationskampe, og dermed står landsholdet med en rigtig fin mulighed for at vinde gruppen og dermed booke billet til VM i Qatar næste år.

Men ender det tirsdag aften med et nederlag til Israel, bliver det igen spændende om første- og andenpladsen i gruppespillet, da der så blot er to point mellem Danmark og Israel.

Det er selvfølgelig altid en fordel at vinde og sikre sig en billet til en slutrunde, men hvor Danmark tidligere er endt som nummer to og er kommet med videre til en slutrunde – for eksempel i 2017, hvor man slog Irland i playoff om en billet til VM i 2018 – er det denne gang langt vigtigere, da der er markant dårligere mulighed for at komme med som toer.

Og derfor skal Kasper Hjulmands tropper få sikret den førsteplads, der også er garanti for en plads ved VM.

Her er forklaringen:

Der er blot 13 europæiske VM-billetter i spil, og de 10 går til gruppevindere. Dermed er der tre tilbage at spille om, og de tre skal fordeles mellem de 10 gruppetoere samt to Nations League-vindere.

De 10 gruppetoere giver sig selv, mens de to Nations League-vindere, der får billet til playoff om at komme til VM, er dem, der er højst rangerede og ikke kvalificerer sig via top to i VM-kvalifikationen. I skrivende stund er det Wales og Østrig, der kommer med via Nations League.

De seks bedste toere bliver seedede og kan altså ikke møde hinanden i playoff-semifinalen. Vinderne af de seks semifinaler mødes i de tre finaler. Der trækkes her lod om, hvem der er på hjemmebane.

Til sidst vil der altså stå tre vindere tilbage, som sikrer sig billet til VM i Qatar.

Der trækkes lod til semifinale og finale i november eller december, og semifinalerne spilles 24.-25. marts 2022, mens finalerne er 28.-29. marts. Det skal afgøres over én kamp – altså ikke ude og hjemme. Så det er altså en potentiel god fordel at spille på hjemmebane.





Kæmpekøb retur til FC København?

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Spår stor transferaktivitet i FC København

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Bombe på vej i Real Madrid?

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kalder tronskifte i Danmark

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’