Det danske fodboldlandshold er noteret for fem sejre i de fem første VM-kvalifikationskampe, og dermed står landsholdet med en rigtig fin mulighed for at vinde gruppen og dermed booke billet til VM i Qatar næste år.
Men ender det tirsdag aften med et nederlag til Israel, bliver det igen spændende om første- og andenpladsen i gruppespillet, da der så blot er to point mellem Danmark og Israel.
Det er selvfølgelig altid en fordel at vinde og sikre sig en billet til en slutrunde, men hvor Danmark tidligere er endt som nummer to og er kommet med videre til en slutrunde – for eksempel i 2017, hvor man slog Irland i playoff om en billet til VM i 2018 – er det denne gang langt vigtigere, da der er markant dårligere mulighed for at komme med som toer.
Og derfor skal Kasper Hjulmands tropper få sikret den førsteplads, der også er garanti for en plads ved VM.
Her er forklaringen:
Der er blot 13 europæiske VM-billetter i spil, og de 10 går til gruppevindere. Dermed er der tre tilbage at spille om, og de tre skal fordeles mellem de 10 gruppetoere samt to Nations League-vindere.
De 10 gruppetoere giver sig selv, mens de to Nations League-vindere, der får billet til playoff om at komme til VM, er dem, der er højst rangerede og ikke kvalificerer sig via top to i VM-kvalifikationen. I skrivende stund er det Wales og Østrig, der kommer med via Nations League.
De seks bedste toere bliver seedede og kan altså ikke møde hinanden i playoff-semifinalen. Vinderne af de seks semifinaler mødes i de tre finaler. Der trækkes her lod om, hvem der er på hjemmebane.
Til sidst vil der altså stå tre vindere tilbage, som sikrer sig billet til VM i Qatar.
Der trækkes lod til semifinale og finale i november eller december, og semifinalerne spilles 24.-25. marts 2022, mens finalerne er 28.-29. marts. Det skal afgøres over én kamp – altså ikke ude og hjemme. Så det er altså en potentiel god fordel at spille på hjemmebane.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
NYHEDER
Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
NYHEDER
Schelderup får USA-visum trods dansk dom
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT
