Danmark og Frankrig må efterhånden være to mandskaber, som kender godt til hinanden. I løbet af 2022 har der allerede været to opgør, som begge var i Nations League, hvor danskerne vandt dem begge.
Først var det med 2-1 på udebane og dernæst med 2-0 på hjemmebane, og derfor er der da også tydelig respekt fra den franske landstræner Didier Deschamps. Det slog han fast ved fredagens pressemøde forud for lørdagens møde.
Her blev han spurgt til, hvordan det kunne være, at Frankrig på det seneste havde haft det så vanskeligt mod de rød-hvide.
– Det kan jeg sige dig. Jeg har sagt det mange gange, at de er undervurderede i forhold til deres virkelige niveau, siger han og fortsætter:
– De har givet os en del problemer, så vi vil sørge for, at vi kan vende trenden – uden at nævne hævn eller hvad det nu kan være. Det er et hold, som altid er i stand til at ændre system, som kan lede til forskellige udfordringer, lyder det fra Deschamps.
Ved pressemødet blev der også allerede spurgt til, hvordan den franske træner så på mulighederne for at møde enten Mexico eller Argentina i ottendedelsfinalen, men her slog han fast, at man først ville tænke på Danmark.
Dog erkender han, at der kan falde meget på plads i denne runde, og han foretrækker derfor at svare på spørgsmålet senere.
Ved pressemødet var det desuden svært for den internationale presse at komme igennem med spørgsmål. Se mere om det i videoen i toppen af artiklen.
Kampen mellem Danmark og Frankrig spilles lørdag klokken 17, og der er udsigt til markante udskiftninger på det franske hold. Læs mere om det her.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
Kæmpekøb retur til FC København?
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
Schelderup får USA-visum trods dansk dom
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
TIPSBLADETS DOM
