Danmark og Frankrig må efterhånden være to mandskaber, som kender godt til hinanden. I løbet af 2022 har der allerede været to opgør, som begge var i Nations League, hvor danskerne vandt dem begge.
Først var det med 2-1 på udebane og dernæst med 2-0 på hjemmebane, og derfor er der da også tydelig respekt fra den franske landstræner Didier Deschamps. Det slog han fast ved fredagens pressemøde forud for lørdagens møde.
Her blev han spurgt til, hvordan det kunne være, at Frankrig på det seneste havde haft det så vanskeligt mod de rød-hvide.
– Det kan jeg sige dig. Jeg har sagt det mange gange, at de er undervurderede i forhold til deres virkelige niveau, siger han og fortsætter:
– De har givet os en del problemer, så vi vil sørge for, at vi kan vende trenden – uden at nævne hævn eller hvad det nu kan være. Det er et hold, som altid er i stand til at ændre system, som kan lede til forskellige udfordringer, lyder det fra Deschamps.
Ved pressemødet blev der også allerede spurgt til, hvordan den franske træner så på mulighederne for at møde enten Mexico eller Argentina i ottendedelsfinalen, men her slog han fast, at man først ville tænke på Danmark.
Dog erkender han, at der kan falde meget på plads i denne runde, og han foretrækker derfor at svare på spørgsmålet senere.
Ved pressemødet var det desuden svært for den internationale presse at komme igennem med spørgsmål. Se mere om det i videoen i toppen af artiklen.
Kampen mellem Danmark og Frankrig spilles lørdag klokken 17, og der er udsigt til markante udskiftninger på det franske hold. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Frankrig – Irak
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TRANSFER
