Deschamps slår fast: Danmark er undervurderede

Franskmændene har på det seneste fundet ud af, hvordan Danmarks niveau er.



Danmark og Frankrig må efterhånden være to mandskaber, som kender godt til hinanden. I løbet af 2022 har der allerede været to opgør, som begge var i Nations League, hvor danskerne vandt dem begge.

Først var det med 2-1 på udebane og dernæst med 2-0 på hjemmebane, og derfor er der da også tydelig respekt fra den franske landstræner Didier Deschamps. Det slog han fast ved fredagens pressemøde forud for lørdagens møde.

Her blev han spurgt til, hvordan det kunne være, at Frankrig på det seneste havde haft det så vanskeligt mod de rød-hvide.

– Det kan jeg sige dig. Jeg har sagt det mange gange, at de er undervurderede i forhold til deres virkelige niveau, siger han og fortsætter:

– De har givet os en del problemer, så vi vil sørge for, at vi kan vende trenden – uden at nævne hævn eller hvad det nu kan være. Det er et hold, som altid er i stand til at ændre system, som kan lede til forskellige udfordringer, lyder det fra Deschamps.

Ved pressemødet blev der også allerede spurgt til, hvordan den franske træner så på mulighederne for at møde enten Mexico eller Argentina i ottendedelsfinalen, men her slog han fast, at man først ville tænke på Danmark.

Dog erkender han, at der kan falde meget på plads i denne runde, og han foretrækker derfor at svare på spørgsmålet senere.

Ved pressemødet var det desuden svært for den internationale presse at komme igennem med spørgsmål. Se mere om det i videoen i toppen af artiklen.

Kampen mellem Danmark og Frankrig spilles lørdag klokken 17, og der er udsigt til markante udskiftninger på det franske hold. Læs mere om det her.





TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen




LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Zorniger fremhæver transfervindue

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brasilien – Japan

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Holland – Marokko

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Transferbombe på vej

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De forbereder et bud på Roony Bardghji

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”