Danmark og Frankrig må efterhånden være to mandskaber, som kender godt til hinanden. I løbet af 2022 har der allerede været to opgør, som begge var i Nations League, hvor danskerne vandt dem begge.
Først var det med 2-1 på udebane og dernæst med 2-0 på hjemmebane, og derfor er der da også tydelig respekt fra den franske landstræner Didier Deschamps. Det slog han fast ved fredagens pressemøde forud for lørdagens møde.
Her blev han spurgt til, hvordan det kunne være, at Frankrig på det seneste havde haft det så vanskeligt mod de rød-hvide.
– Det kan jeg sige dig. Jeg har sagt det mange gange, at de er undervurderede i forhold til deres virkelige niveau, siger han og fortsætter:
– De har givet os en del problemer, så vi vil sørge for, at vi kan vende trenden – uden at nævne hævn eller hvad det nu kan være. Det er et hold, som altid er i stand til at ændre system, som kan lede til forskellige udfordringer, lyder det fra Deschamps.
Ved pressemødet blev der også allerede spurgt til, hvordan den franske træner så på mulighederne for at møde enten Mexico eller Argentina i ottendedelsfinalen, men her slog han fast, at man først ville tænke på Danmark.
Dog erkender han, at der kan falde meget på plads i denne runde, og han foretrækker derfor at svare på spørgsmålet senere.
Ved pressemødet var det desuden svært for den internationale presse at komme igennem med spørgsmål. Se mere om det i videoen i toppen af artiklen.
Kampen mellem Danmark og Frankrig spilles lørdag klokken 17, og der er udsigt til markante udskiftninger på det franske hold. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
Skylder FC København penge – straffes hårdt
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
MEDIE
Chokskifte på vej?
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
MEDIE
Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
OPTAKT
Colombia – DR Congo
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
TRANSFER
Køber ind i Barcelona
OPTAKT
Tjekkiet – Mexico
OPTAKT
Schweiz – Canada
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
NYHEDER
