– Det ødelagde helt åbenlyst VM for Danmark

Det danske fodboldlandshold sagde farvel til VM efter bare tre kampe.



Der var både store forhåbninger og forventninger til det danske fodboldlandshold, der gik ind til VM som en outsider.

Efter gruppespillet i slutrunden i Qatar var Danmark dog – sagt lidt poppet – blevet sendt ud på røv og albuer efter bare et enkelt point i en gruppe, der foruden verdensmestrene fra Frankrig også talte Tunesien og Australien.

Norges landstræner, Ståle Solbakken, der har et indgående kendskab til dansk fodbold, flere af spillerne for Danmark og landstræner Kasper Hjulmand, har også fulgt med, og her er det især kampen mod Australien, han noterer sig.

– Der var høje forventninger til det danske landshold, som har gjort det godt over en lang periode. Den første kamp ved et VM er ofte vanskelig, og jeg synes ikke, at uafgjort mod Tunesien var så skidt et resultat med tanke på, at Danmark havde Australien i den sidste kamp.

– Mod Frankrig spillede Danmark en okay kamp, men forskellen på de to hold er, at Frankrig har matchvindere på holdet. De har spillere, der kan gøre det ekstraordinære, og det kan være svært at håndtere.

– Det er jo helt åbenlyst kampen mod Australien, der ødelægger VM for Danmark. Det meste gik galt i den kamp. De fleste hold havde én vanskelig kamp i gruppen, og det skulle have været Tunesien-kampen for Danmarks vedkommende, men de spillede langt under niveau mod Australien, fortæller den tidligere FC København-manager til Tipsbladet.

Danmark kom ind til VM med ni sejre i 10 kvalifikationskampe, og samtidig havde holdet også klaret sig godt i Nations League, hvor man blandt andet slog verdensmestrene to gange. 

– Det er klart, at når Danmark kommer med en EM-semifinale i ryggen, er det jo skuffende at blive slået ud af gruppespillet ved VM, men det er simpelthen så små marginaler, der er afgørende i den her branche. Det samme kan man sige om Uruguay og flere andre nationer, som røg tidligt ud, siger Ståle Solbakken.

Danmark skal nu sunde sig, inden man i 2023 sætter gang i kvalifikationen til EM i 2023.

Norge var ikke kvalificeret til slutrunden og spillede i stedet et par testkampe i dagene op til slutrunden. Håbet i Norge er, at man kan kvalificere sig til EM i Tyskland i 2024, som i så fald vil være den første slutrunde siden 2000.





Viborg FF – AGF




LIVE

LIVE: FCK sender brev til fans – noget er på vej

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Kasper Dolberg i choktransfer?

Blandt dette årtusindes bedste

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Højlund stjæler overskrifter

Simeone fatter det ikke

FC København – Silkeborg IF



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Medie: Alt peger på, at han er færdig



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Roser Superliga-træners søn

Vejle Boldklub – Randers FC

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Hvad f….. sker der Tullberg?

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

OB – FC Fredericia

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

– Han fik et lortetilbud fra OB

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Jakob Poulsen med dyster melding

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Spotpris – så billig er Højbjerg

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

‘Der er ingen undskyldninger’

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

Hammers kan slå impotente Whites

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

FC Midtjylland – Sønderjyske

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til