– Det ødelagde helt åbenlyst VM for Danmark

Det danske fodboldlandshold sagde farvel til VM efter bare tre kampe.



Der var både store forhåbninger og forventninger til det danske fodboldlandshold, der gik ind til VM som en outsider.

Efter gruppespillet i slutrunden i Qatar var Danmark dog – sagt lidt poppet – blevet sendt ud på røv og albuer efter bare et enkelt point i en gruppe, der foruden verdensmestrene fra Frankrig også talte Tunesien og Australien.

Norges landstræner, Ståle Solbakken, der har et indgående kendskab til dansk fodbold, flere af spillerne for Danmark og landstræner Kasper Hjulmand, har også fulgt med, og her er det især kampen mod Australien, han noterer sig.

– Der var høje forventninger til det danske landshold, som har gjort det godt over en lang periode. Den første kamp ved et VM er ofte vanskelig, og jeg synes ikke, at uafgjort mod Tunesien var så skidt et resultat med tanke på, at Danmark havde Australien i den sidste kamp.

– Mod Frankrig spillede Danmark en okay kamp, men forskellen på de to hold er, at Frankrig har matchvindere på holdet. De har spillere, der kan gøre det ekstraordinære, og det kan være svært at håndtere.

– Det er jo helt åbenlyst kampen mod Australien, der ødelægger VM for Danmark. Det meste gik galt i den kamp. De fleste hold havde én vanskelig kamp i gruppen, og det skulle have været Tunesien-kampen for Danmarks vedkommende, men de spillede langt under niveau mod Australien, fortæller den tidligere FC København-manager til Tipsbladet.

Danmark kom ind til VM med ni sejre i 10 kvalifikationskampe, og samtidig havde holdet også klaret sig godt i Nations League, hvor man blandt andet slog verdensmestrene to gange. 

– Det er klart, at når Danmark kommer med en EM-semifinale i ryggen, er det jo skuffende at blive slået ud af gruppespillet ved VM, men det er simpelthen så små marginaler, der er afgørende i den her branche. Det samme kan man sige om Uruguay og flere andre nationer, som røg tidligt ud, siger Ståle Solbakken.

Danmark skal nu sunde sig, inden man i 2023 sætter gang i kvalifikationen til EM i 2023.

Norge var ikke kvalificeret til slutrunden og spillede i stedet et par testkampe i dagene op til slutrunden. Håbet i Norge er, at man kan kvalificere sig til EM i Tyskland i 2024, som i så fald vil være den første slutrunde siden 2000.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Interessant melding om VM-profil

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Vil smadre transferrekord

Tordner mod VM-træner

Tyskland – Elfenbenskysten



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Dame N’Doye scorer nyt job

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Tyrkiet – Paraguay

Zanka ville spille gratis for FC København

Flere Superliga-kamp rykkes

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brasilien – Haiti

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Holland – Sverige

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Superliga-boss med spændende transfermelding

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Brøler sender Mexico videre

Vigtigt nyt for ‘AC’

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Viaplay med stor AGF-nyhed



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’