Der var både store forhåbninger og forventninger til det danske fodboldlandshold, der gik ind til VM som en outsider.
Efter gruppespillet i slutrunden i Qatar var Danmark dog – sagt lidt poppet – blevet sendt ud på røv og albuer efter bare et enkelt point i en gruppe, der foruden verdensmestrene fra Frankrig også talte Tunesien og Australien.
Norges landstræner, Ståle Solbakken, der har et indgående kendskab til dansk fodbold, flere af spillerne for Danmark og landstræner Kasper Hjulmand, har også fulgt med, og her er det især kampen mod Australien, han noterer sig.
– Der var høje forventninger til det danske landshold, som har gjort det godt over en lang periode. Den første kamp ved et VM er ofte vanskelig, og jeg synes ikke, at uafgjort mod Tunesien var så skidt et resultat med tanke på, at Danmark havde Australien i den sidste kamp.
– Mod Frankrig spillede Danmark en okay kamp, men forskellen på de to hold er, at Frankrig har matchvindere på holdet. De har spillere, der kan gøre det ekstraordinære, og det kan være svært at håndtere.
– Det er jo helt åbenlyst kampen mod Australien, der ødelægger VM for Danmark. Det meste gik galt i den kamp. De fleste hold havde én vanskelig kamp i gruppen, og det skulle have været Tunesien-kampen for Danmarks vedkommende, men de spillede langt under niveau mod Australien, fortæller den tidligere FC København-manager til Tipsbladet.
Danmark kom ind til VM med ni sejre i 10 kvalifikationskampe, og samtidig havde holdet også klaret sig godt i Nations League, hvor man blandt andet slog verdensmestrene to gange.
– Det er klart, at når Danmark kommer med en EM-semifinale i ryggen, er det jo skuffende at blive slået ud af gruppespillet ved VM, men det er simpelthen så små marginaler, der er afgørende i den her branche. Det samme kan man sige om Uruguay og flere andre nationer, som røg tidligt ud, siger Ståle Solbakken.
Danmark skal nu sunde sig, inden man i 2023 sætter gang i kvalifikationen til EM i 2023.
Norge var ikke kvalificeret til slutrunden og spillede i stedet et par testkampe i dagene op til slutrunden. Håbet i Norge er, at man kan kvalificere sig til EM i Tyskland i 2024, som i så fald vil være den første slutrunde siden 2000.
NYHEDER
Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
TRANSFER
AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
TRANSFER
AGF henter Ibrahim Traoré
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
TOPNYHED
Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’
TOPNYHED
Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
INTERVIEW
Superliga-boss: Han skal slå transferrekord
Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
NYHEDER
Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’
Delte meldinger om Christian Nørgaard
INTERVIEW
FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
INTERVIEW
Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
TOPNYHED
Kommer med klar opfordring til presset Neestrup
TOPNYHED
Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’
TOPNYHED
FCK-angriber: Parken larmer meget mere
TOPNYHED
Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’
NYHEDER
Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed
EKSKLUSIVT
Kan ikke kalde FC København-profil tilbage
INTERVIEW
– Jeg er ikke så god til at gemme mine følelser
Droppet af Riemer: Skal finde sig selv
Et slag fra førstepladsen
LIGE NU
Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften
NYHEDER
Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!
NYHEDER
To trænere færdige i Superliga-klub
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
AVIS
Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte
NYHEDER
Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg
DAGENS SPILFORSLAG
Stage slagter Ulve i danskerdyst
INTERVIEW
FCM-profil tror 100 procent på guld i Europa
FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL
MEDIE
Kæmpe Superliga-salg? Det kan de sælges for
TOPNYHED
Prominente navne på Danmarks U17-landshold
Ajax fyrer cheftræner John Heitinga
LIGE NU
Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub
Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC
NYHEDER
