– Det ødelagde helt åbenlyst VM for Danmark

Det danske fodboldlandshold sagde farvel til VM efter bare tre kampe.



Der var både store forhåbninger og forventninger til det danske fodboldlandshold, der gik ind til VM som en outsider.

Efter gruppespillet i slutrunden i Qatar var Danmark dog – sagt lidt poppet – blevet sendt ud på røv og albuer efter bare et enkelt point i en gruppe, der foruden verdensmestrene fra Frankrig også talte Tunesien og Australien.

Norges landstræner, Ståle Solbakken, der har et indgående kendskab til dansk fodbold, flere af spillerne for Danmark og landstræner Kasper Hjulmand, har også fulgt med, og her er det især kampen mod Australien, han noterer sig.

– Der var høje forventninger til det danske landshold, som har gjort det godt over en lang periode. Den første kamp ved et VM er ofte vanskelig, og jeg synes ikke, at uafgjort mod Tunesien var så skidt et resultat med tanke på, at Danmark havde Australien i den sidste kamp.

– Mod Frankrig spillede Danmark en okay kamp, men forskellen på de to hold er, at Frankrig har matchvindere på holdet. De har spillere, der kan gøre det ekstraordinære, og det kan være svært at håndtere.

– Det er jo helt åbenlyst kampen mod Australien, der ødelægger VM for Danmark. Det meste gik galt i den kamp. De fleste hold havde én vanskelig kamp i gruppen, og det skulle have været Tunesien-kampen for Danmarks vedkommende, men de spillede langt under niveau mod Australien, fortæller den tidligere FC København-manager til Tipsbladet.

Danmark kom ind til VM med ni sejre i 10 kvalifikationskampe, og samtidig havde holdet også klaret sig godt i Nations League, hvor man blandt andet slog verdensmestrene to gange. 

– Det er klart, at når Danmark kommer med en EM-semifinale i ryggen, er det jo skuffende at blive slået ud af gruppespillet ved VM, men det er simpelthen så små marginaler, der er afgørende i den her branche. Det samme kan man sige om Uruguay og flere andre nationer, som røg tidligt ud, siger Ståle Solbakken.

Danmark skal nu sunde sig, inden man i 2023 sætter gang i kvalifikationen til EM i 2023.

Norge var ikke kvalificeret til slutrunden og spillede i stedet et par testkampe i dagene op til slutrunden. Håbet i Norge er, at man kan kvalificere sig til EM i Tyskland i 2024, som i så fald vil være den første slutrunde siden 2000.





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Færdig i FC Midtjylland?

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

I svime over Højlund

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Samler informationer om FCK’er



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Vild udtalelse om Nathan Trott

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Medie peger på FC København

Superliga-stortalenter topper international liste



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Manchester United jagter Liverpool-profil

Forlænger med stortalent

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

Trods krise: Freder Superliga-træner

Rundens hold i Superligaen – 20. runde



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

– Det er absolut bekymrende!

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Han skal jo være Brøndby-mand

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Chido Obi var ustyrlig

Inter fryser i Nordnorge

Celtic – Stuttgart

Brøndby henter stort målmandstalent

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Parisiske dydsmønstre i Monaco

José Mourinho klarmelder dansker

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Benfica – Real Madrid

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet