Cameroun står foran en skæbnekamp mod Serbien klokken 11, men det afrikanske hold må klare sig uden en af deres helt store profiler.
Inter-profilen André Onana er således ikke at finde i startopstillingen til opgøret mod Serbien, og ifølge flere medier er målmanden blevet smidt af holdet af disciplinære årsager.
Eurosport skriver således, at en kilde fra Camerouns fodboldforbund har meddelt, at André Onana blot få timer inden opgøret mod Serbien er blevet smidt af holdet. Den specifikke årsag kendes endnu ikke.
Den 26-årige Onana, der i denne sæson har spillet 13 kampe for Inter, erstattes i startopstillingen af Devis Epassy, der til dagligt tørner ud for Abha i den saudiarabiske liga.
På papiret ligner det således en markant svækkelse af det camerounske mandskab, der har hårdt brug for en sejr i dagens opgør mod Serbien.
Cameroun, der indledte VM-slutrunden med et 1-0-nederlag til Schweiz, møder således Brasilien i den sidste gruppekamp.
Mens Cameroun altså må undvære André Onana i dag, så har holdet andre prominente folk med i startopstillingen, herunder Bayern Münchens Eric Maxim Choupo-Moting, Napolis André Anguissa og Brentfords Bryan Mbeumo.
André Onana has been removed from Cameroon’s squad. Been told that the reason is a discussion with head coach as he insisted for different style of goalkeeping, more ‘traditional’ 🇨🇲 #Qatar2022
— Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) November 28, 2022
Onana has no intention to change his style — tense situation & so he’s been excluded. pic.twitter.com/UuoFp3WdLz
LIVE
LIVE: FCM-komet reagerer på matchvinder-moment
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!