Cameroun står foran en skæbnekamp mod Serbien klokken 11, men det afrikanske hold må klare sig uden en af deres helt store profiler.
Inter-profilen André Onana er således ikke at finde i startopstillingen til opgøret mod Serbien, og ifølge flere medier er målmanden blevet smidt af holdet af disciplinære årsager.
Eurosport skriver således, at en kilde fra Camerouns fodboldforbund har meddelt, at André Onana blot få timer inden opgøret mod Serbien er blevet smidt af holdet. Den specifikke årsag kendes endnu ikke.
Den 26-årige Onana, der i denne sæson har spillet 13 kampe for Inter, erstattes i startopstillingen af Devis Epassy, der til dagligt tørner ud for Abha i den saudiarabiske liga.
På papiret ligner det således en markant svækkelse af det camerounske mandskab, der har hårdt brug for en sejr i dagens opgør mod Serbien.
Cameroun, der indledte VM-slutrunden med et 1-0-nederlag til Schweiz, møder således Brasilien i den sidste gruppekamp.
Mens Cameroun altså må undvære André Onana i dag, så har holdet andre prominente folk med i startopstillingen, herunder Bayern Münchens Eric Maxim Choupo-Moting, Napolis André Anguissa og Brentfords Bryan Mbeumo.
André Onana has been removed from Cameroon’s squad. Been told that the reason is a discussion with head coach as he insisted for different style of goalkeeping, more ‘traditional’ 🇨🇲 #Qatar2022
— Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) November 28, 2022
Onana has no intention to change his style — tense situation & so he’s been excluded. pic.twitter.com/UuoFp3WdLz
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Infantino: Iran kommer til at spille VM
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
NYHEDER
Delaney afslører dialog
– Vi har alle fejlet
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
TRANSFER