Cameroun står foran en skæbnekamp mod Serbien klokken 11, men det afrikanske hold må klare sig uden en af deres helt store profiler.
Inter-profilen André Onana er således ikke at finde i startopstillingen til opgøret mod Serbien, og ifølge flere medier er målmanden blevet smidt af holdet af disciplinære årsager.
Eurosport skriver således, at en kilde fra Camerouns fodboldforbund har meddelt, at André Onana blot få timer inden opgøret mod Serbien er blevet smidt af holdet. Den specifikke årsag kendes endnu ikke.
Den 26-årige Onana, der i denne sæson har spillet 13 kampe for Inter, erstattes i startopstillingen af Devis Epassy, der til dagligt tørner ud for Abha i den saudiarabiske liga.
På papiret ligner det således en markant svækkelse af det camerounske mandskab, der har hårdt brug for en sejr i dagens opgør mod Serbien.
Cameroun, der indledte VM-slutrunden med et 1-0-nederlag til Schweiz, møder således Brasilien i den sidste gruppekamp.
Mens Cameroun altså må undvære André Onana i dag, så har holdet andre prominente folk med i startopstillingen, herunder Bayern Münchens Eric Maxim Choupo-Moting, Napolis André Anguissa og Brentfords Bryan Mbeumo.
André Onana has been removed from Cameroon’s squad. Been told that the reason is a discussion with head coach as he insisted for different style of goalkeeping, more ‘traditional’ 🇨🇲 #Qatar2022
— Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) November 28, 2022
Onana has no intention to change his style — tense situation & so he’s been excluded. pic.twitter.com/UuoFp3WdLz
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
AVIS
‘Det er slut’
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
NYHEDER
FCK henter svensk talent
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
STORT INTERVIEW