Angriberen Richarlison strålede med et regulært drømmemål, da Brasilien torsdag lukkede første spillerunde af gruppekampene ved VM med en 2-0-sejr over Serbien.
Brasilien, der er en af VM's største favoritter, var lidt længe om at komme i gang i opgøret. Men i anden halvleg lynede Richarlison to gange, og især det andet mål var en udsøgt nydelse.
Vinicius Junior vippede bolden ind til Tottenham-spilleren, som efter en berøring akrobatisk drejede rundt i luften og flugtede kuglen uimodståeligt i nettet.
Brasilien lægger sig med sejren op i toppen af gruppe G sammen med Schweiz, som tidligere torsdag slog Cameroun 1-0.
Mandag møder Brasilien netop Schweiz, mens Serbien og Cameroun i deres indbyrdes møde skal forsøge at komme på tavlen.
Brasilien gik offensivt til værks med både Neymar, Richarlison, Raphinha og Vinicius Junior i sin startopstilling, Men trods dominans fik de ikke meget ud af anstrengelserne i første halvleg.
Serbiens keeper, Vanja Milinkovic-Savic, var på plads de par gange, hvor det var påkrævet. Og generelt var de 46 minutter før pausen ikke præget af store muligheder.
Efter pausen kom der straks mere gang i løjerne. Et sjældent serbisk forsvarskiks gav Barcelonas Raphinha chancen, men igen var den serbiske keeper vågen.
Kort efter sparkede Neymar forbi rammen midt for mål, og efter en lille times spil bragede venstreback Alex Sandro et fladt langskud på stolpen.
Det brasilianske føringsmål lurede, og efter 61 minutter gik den ikke længere for Serbien. Vinicus Junior afsluttede efter Neymars driblinger, og Richarlison var tæt under mål over en retur fra keeperen og gjorde det til 1-0.
Serbien havde ikke meget at byde ind med offensivt, men truede Brasilien et par gange på dødbolde, inden Richarlison med sit drømmemål reelt afgjorde kampen efter 74 minutters spil.
Brasilien havde flere bud på et 3-0-mål i slutfasen, og midtbanespiller Casemiros skruede forsøg på overliggeren var det bedste.
Eneste malurt i bægeret for Brasilien var, at stjernen Neymar og højrebacken Danilo tilsyneladende pådrog sig skader.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg