Angriberen Richarlison strålede med et regulært drømmemål, da Brasilien torsdag lukkede første spillerunde af gruppekampene ved VM med en 2-0-sejr over Serbien.
Brasilien, der er en af VM's største favoritter, var lidt længe om at komme i gang i opgøret. Men i anden halvleg lynede Richarlison to gange, og især det andet mål var en udsøgt nydelse.
Vinicius Junior vippede bolden ind til Tottenham-spilleren, som efter en berøring akrobatisk drejede rundt i luften og flugtede kuglen uimodståeligt i nettet.
Brasilien lægger sig med sejren op i toppen af gruppe G sammen med Schweiz, som tidligere torsdag slog Cameroun 1-0.
Mandag møder Brasilien netop Schweiz, mens Serbien og Cameroun i deres indbyrdes møde skal forsøge at komme på tavlen.
Brasilien gik offensivt til værks med både Neymar, Richarlison, Raphinha og Vinicius Junior i sin startopstilling, Men trods dominans fik de ikke meget ud af anstrengelserne i første halvleg.
Serbiens keeper, Vanja Milinkovic-Savic, var på plads de par gange, hvor det var påkrævet. Og generelt var de 46 minutter før pausen ikke præget af store muligheder.
Efter pausen kom der straks mere gang i løjerne. Et sjældent serbisk forsvarskiks gav Barcelonas Raphinha chancen, men igen var den serbiske keeper vågen.
Kort efter sparkede Neymar forbi rammen midt for mål, og efter en lille times spil bragede venstreback Alex Sandro et fladt langskud på stolpen.
Det brasilianske føringsmål lurede, og efter 61 minutter gik den ikke længere for Serbien. Vinicus Junior afsluttede efter Neymars driblinger, og Richarlison var tæt under mål over en retur fra keeperen og gjorde det til 1-0.
Serbien havde ikke meget at byde ind med offensivt, men truede Brasilien et par gange på dødbolde, inden Richarlison med sit drømmemål reelt afgjorde kampen efter 74 minutters spil.
Brasilien havde flere bud på et 3-0-mål i slutfasen, og midtbanespiller Casemiros skruede forsøg på overliggeren var det bedste.
Eneste malurt i bægeret for Brasilien var, at stjernen Neymar og højrebacken Danilo tilsyneladende pådrog sig skader.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
Fortryder FC Barcelona-transfer
Færdig: Nu er han rejst til København
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
Bayern – Stuttgart
OPTAKT