Drømmemål i brasiliansk magtdemonstration

Tottenham-spilleren Richarlison scorede begge mål, da Brasilien dukkede Serbien med 2-0.



Angriberen Richarlison strålede med et regulært drømmemål, da Brasilien torsdag lukkede første spillerunde af gruppekampene ved VM med en 2-0-sejr over Serbien.

Brasilien, der er en af VM's største favoritter, var lidt længe om at komme i gang i opgøret. Men i anden halvleg lynede Richarlison to gange, og især det andet mål var en udsøgt nydelse.

Vinicius Junior vippede bolden ind til Tottenham-spilleren, som efter en berøring akrobatisk drejede rundt i luften og flugtede kuglen uimodståeligt i nettet.

Brasilien lægger sig med sejren op i toppen af gruppe G sammen med Schweiz, som tidligere torsdag slog Cameroun 1-0.

Mandag møder Brasilien netop Schweiz, mens Serbien og Cameroun i deres indbyrdes møde skal forsøge at komme på tavlen.

Brasilien gik offensivt til værks med både Neymar, Richarlison, Raphinha og Vinicius Junior i sin startopstilling, Men trods dominans fik de ikke meget ud af anstrengelserne i første halvleg.

Serbiens keeper, Vanja Milinkovic-Savic, var på plads de par gange, hvor det var påkrævet. Og generelt var de 46 minutter før pausen ikke præget af store muligheder.
Efter pausen kom der straks mere gang i løjerne. Et sjældent serbisk forsvarskiks gav Barcelonas Raphinha chancen, men igen var den serbiske keeper vågen.

Kort efter sparkede Neymar forbi rammen midt for mål, og efter en lille times spil bragede venstreback Alex Sandro et fladt langskud på stolpen.

Det brasilianske føringsmål lurede, og efter 61 minutter gik den ikke længere for Serbien. Vinicus Junior afsluttede efter Neymars driblinger, og Richarlison var tæt under mål over en retur fra keeperen og gjorde det til 1-0.

Serbien havde ikke meget at byde ind med offensivt, men truede Brasilien et par gange på dødbolde, inden Richarlison med sit drømmemål reelt afgjorde kampen efter 74 minutters spil.

Brasilien havde flere bud på et 3-0-mål i slutfasen, og midtbanespiller Casemiros skruede forsøg på overliggeren var det bedste.

Eneste malurt i bægeret for Brasilien var, at stjernen Neymar og højrebacken Danilo tilsyneladende pådrog sig skader.

/ritzau/





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Utroligt: Brøndby må glæde sig



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Randers FC – Vejle Boldklub

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Godt nyt – nu er han landet i København



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Snestorm kan udfordre OB

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Derfor var Moukoko vraget

United-ejer giver offentlig undskyldning

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Hård dom over Franks fremtid

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Ørkeløshed i Østjylland

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afviser Anderlecht

Thomas Tuchel laver ny aftale

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Sean Dyche fyret

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford