Drømmemål i brasiliansk magtdemonstration

Tottenham-spilleren Richarlison scorede begge mål, da Brasilien dukkede Serbien med 2-0.



Angriberen Richarlison strålede med et regulært drømmemål, da Brasilien torsdag lukkede første spillerunde af gruppekampene ved VM med en 2-0-sejr over Serbien.

Brasilien, der er en af VM's største favoritter, var lidt længe om at komme i gang i opgøret. Men i anden halvleg lynede Richarlison to gange, og især det andet mål var en udsøgt nydelse.

Vinicius Junior vippede bolden ind til Tottenham-spilleren, som efter en berøring akrobatisk drejede rundt i luften og flugtede kuglen uimodståeligt i nettet.

Brasilien lægger sig med sejren op i toppen af gruppe G sammen med Schweiz, som tidligere torsdag slog Cameroun 1-0.

Mandag møder Brasilien netop Schweiz, mens Serbien og Cameroun i deres indbyrdes møde skal forsøge at komme på tavlen.

Brasilien gik offensivt til værks med både Neymar, Richarlison, Raphinha og Vinicius Junior i sin startopstilling, Men trods dominans fik de ikke meget ud af anstrengelserne i første halvleg.

Serbiens keeper, Vanja Milinkovic-Savic, var på plads de par gange, hvor det var påkrævet. Og generelt var de 46 minutter før pausen ikke præget af store muligheder.
Efter pausen kom der straks mere gang i løjerne. Et sjældent serbisk forsvarskiks gav Barcelonas Raphinha chancen, men igen var den serbiske keeper vågen.

Kort efter sparkede Neymar forbi rammen midt for mål, og efter en lille times spil bragede venstreback Alex Sandro et fladt langskud på stolpen.

Det brasilianske føringsmål lurede, og efter 61 minutter gik den ikke længere for Serbien. Vinicus Junior afsluttede efter Neymars driblinger, og Richarlison var tæt under mål over en retur fra keeperen og gjorde det til 1-0.

Serbien havde ikke meget at byde ind med offensivt, men truede Brasilien et par gange på dødbolde, inden Richarlison med sit drømmemål reelt afgjorde kampen efter 74 minutters spil.

Brasilien havde flere bud på et 3-0-mål i slutfasen, og midtbanespiller Casemiros skruede forsøg på overliggeren var det bedste.

Eneste malurt i bægeret for Brasilien var, at stjernen Neymar og højrebacken Danilo tilsyneladende pådrog sig skader.

/ritzau/



Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Vild med ny Eriksen-løsning

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Her kan du se Villarreal mod FC København

Køber sig ind i dansk klub

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Trist Kvistgaarden-melding

De vil hente Andreas Maxsø

Brøndbys store karantænemareridt

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

FCM-stjerne færdig for i år

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Lothar Matthaüs storroser dansker

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Rigtig dårlig melding

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK