Drømmemål i brasiliansk magtdemonstration

Tottenham-spilleren Richarlison scorede begge mål, da Brasilien dukkede Serbien med 2-0.



Angriberen Richarlison strålede med et regulært drømmemål, da Brasilien torsdag lukkede første spillerunde af gruppekampene ved VM med en 2-0-sejr over Serbien.

Brasilien, der er en af VM's største favoritter, var lidt længe om at komme i gang i opgøret. Men i anden halvleg lynede Richarlison to gange, og især det andet mål var en udsøgt nydelse.

Vinicius Junior vippede bolden ind til Tottenham-spilleren, som efter en berøring akrobatisk drejede rundt i luften og flugtede kuglen uimodståeligt i nettet.

Brasilien lægger sig med sejren op i toppen af gruppe G sammen med Schweiz, som tidligere torsdag slog Cameroun 1-0.

Mandag møder Brasilien netop Schweiz, mens Serbien og Cameroun i deres indbyrdes møde skal forsøge at komme på tavlen.

Brasilien gik offensivt til værks med både Neymar, Richarlison, Raphinha og Vinicius Junior i sin startopstilling, Men trods dominans fik de ikke meget ud af anstrengelserne i første halvleg.

Serbiens keeper, Vanja Milinkovic-Savic, var på plads de par gange, hvor det var påkrævet. Og generelt var de 46 minutter før pausen ikke præget af store muligheder.
Efter pausen kom der straks mere gang i løjerne. Et sjældent serbisk forsvarskiks gav Barcelonas Raphinha chancen, men igen var den serbiske keeper vågen.

Kort efter sparkede Neymar forbi rammen midt for mål, og efter en lille times spil bragede venstreback Alex Sandro et fladt langskud på stolpen.

Det brasilianske føringsmål lurede, og efter 61 minutter gik den ikke længere for Serbien. Vinicus Junior afsluttede efter Neymars driblinger, og Richarlison var tæt under mål over en retur fra keeperen og gjorde det til 1-0.

Serbien havde ikke meget at byde ind med offensivt, men truede Brasilien et par gange på dødbolde, inden Richarlison med sit drømmemål reelt afgjorde kampen efter 74 minutters spil.

Brasilien havde flere bud på et 3-0-mål i slutfasen, og midtbanespiller Casemiros skruede forsøg på overliggeren var det bedste.

Eneste malurt i bægeret for Brasilien var, at stjernen Neymar og højrebacken Danilo tilsyneladende pådrog sig skader.

/ritzau/



‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Bekræfter FC København-historie

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Meldes på vej mod nyt skifte

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Dansk målsluger færdig

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Afviser millionbud fra Brøndby

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Mohamed Daramy vender tilbage

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Mareridt for FC Augsburg

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Ny cheftræner stort set på plads i United