De nåede frem til EM-finalen sidste sommer, men 2022/23-udgaven af Nations League har været lidt af en nedtur for England, der fredag tabte med 1-0 til Italien i Milano.
Med nederlaget rykker England ud af topdivisionen i Nations League, efter at Gareth Southgates mandskab blot har hentet to point i fem kampe.
EM-sølvvinderne har fået hård kritik i den hjemlige presse efter fredagens nederlag, og også den tidligere Chelsea-spiller Jason Cundy er negativt stemt forud for VM-slutrunden i Qatar, der sparkes i gang om 57 dage.
– Lige nu går vores land i søvne mod et VM, der kommer til at blive en komplet katastrofe. Jeg sagde, at det stinker, det her. Jeg kan ikke komme frem til en anden beskrivelse af det, som England foretager sig under Southgate, lyder det således, ifølge talkSPORT, fra Cundy.
– Jeg har faktisk støttet Gareth. Jeg synes, at han har leveret et rigtig godt stykke arbejde, og han har ændret den måde, vi ser det engelske landshold på. Men nu tror jeg, at vi ser begyndelsen af enden på Southgates tid. Aftenens præstation… det var bedre, men det siger ikke så meget. Man er nødt til at sige det, som det er. Der er ingen retning.
England har i deres gruppe tabt to gange til Ungarn og enkelt til Italien, mens man har spillet uafgjort ude mod Tyskland og hjemme mod Italien. Lavpunktet var 4-0-hjemmebanenederlaget til Ungarn i juni.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Salah sender særlig besked
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Lewandowski forlader FC Barcelona
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
Så er det officielt
OPTAKT
Arsenal – Burnley
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
Froholdt med vild hæder i Portugal
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback