De nåede frem til EM-finalen sidste sommer, men 2022/23-udgaven af Nations League har været lidt af en nedtur for England, der fredag tabte med 1-0 til Italien i Milano.
Med nederlaget rykker England ud af topdivisionen i Nations League, efter at Gareth Southgates mandskab blot har hentet to point i fem kampe.
EM-sølvvinderne har fået hård kritik i den hjemlige presse efter fredagens nederlag, og også den tidligere Chelsea-spiller Jason Cundy er negativt stemt forud for VM-slutrunden i Qatar, der sparkes i gang om 57 dage.
– Lige nu går vores land i søvne mod et VM, der kommer til at blive en komplet katastrofe. Jeg sagde, at det stinker, det her. Jeg kan ikke komme frem til en anden beskrivelse af det, som England foretager sig under Southgate, lyder det således, ifølge talkSPORT, fra Cundy.
– Jeg har faktisk støttet Gareth. Jeg synes, at han har leveret et rigtig godt stykke arbejde, og han har ændret den måde, vi ser det engelske landshold på. Men nu tror jeg, at vi ser begyndelsen af enden på Southgates tid. Aftenens præstation… det var bedre, men det siger ikke så meget. Man er nødt til at sige det, som det er. Der er ingen retning.
England har i deres gruppe tabt to gange til Ungarn og enkelt til Italien, mens man har spillet uafgjort ude mod Tyskland og hjemme mod Italien. Lavpunktet var 4-0-hjemmebanenederlaget til Ungarn i juni.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
EKSKLUSIVT