Efter VM-nedtur: Peter Møller freder Hjulmand

DBU’s fodbolddirektør Peter Møller slår fast, at man har en tro på, at Kasper Hjulmand kan flytte landsholdet yderligere.



Danmark præsterede ved denne VM-slutrunde den værste af sin slags, da det kun blev til ét point i gruppen med Tunesien, Frankrig og Australien, hvor det blev til nederlag til de to sidstnævnte og uafgjort mod tuneserne.

Det dårlige resultat får dog ikke DBU’s fodbolddirektør Peter Møller til at overveje om landstræner Kasper Hjulmand er den rette mand i jobbet. Det fortæller han om i et interview i TV-Avisen på DR1.

– Vi rigtig glade for Kasper. Vi har tro på, at han kan være med til at flytte holdet yderligere. Vi har tro på, at vi har et godt fodboldsystem i Danmark, der kan være med til at producere gode spillere – og så har vi også en tiltro til, at vi kan samle danskerne igen, når vi mødes igen til marts, fortæller Peter Møller.

Han understreger i den forbindelse, at det også er ham, der står med ansvaret, og at de er klar til at tage de tæsk, som skulle komme i form af kritik i den kommende tid.

I forbindelse med slutrunden har der også været en del fokus på de forhold, som er i Qatar, som blandt andet handler om brud på menneskerettigheder. Det er noget, som han dog ikke vil bruge som undskyldning. Det bliver dog til en lille melding til pressen om det.

– Men det er jo en præmis, der har kørt. Det er også medierne, der har en aktie i den del, og medierne kan sikkert også spørge sig selv om vinklingen og perspektiverne har været den rette hele tiden. Vi er nødt til at erkende, at al den snak, der har været om anførerbind, kvinders og migrantarbejdernes rettigheder, bæredygtighed i forhold til stadion, siger han og fortsætter:

– Det har været et tema, som vi ikke har kunne formå at lukke ordentligt ned, og det må vi selvfølgelig evaluere på efter. Det er ikke noget, som vi skal stå her og gøre. Men det har fyldt en del, helt sikkert. Men jeg mener ikke, at det har noget at gøre med de dårlige sportslig resultater, som vi har haft under denne slutrunde, fortæller Møller.

Selv har Hjulmand peget på, at han er både frustreret og ked af det efter det tidlige VM-exit. Læs mere om det her.



Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Fælder dom over Victor Froholdt

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

AGF nærmer sig angriber

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

FC København scorer 16 millioner kroner

Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

‘De har problemer med os’

Vanvittig Victor Froholdt-historie

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Bekræftet: Færdig

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

FCM taber til Roma – sådan gik kampen

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’