Efter VM-nedtur: Peter Møller freder Hjulmand

DBU’s fodbolddirektør Peter Møller slår fast, at man har en tro på, at Kasper Hjulmand kan flytte landsholdet yderligere.



Danmark præsterede ved denne VM-slutrunde den værste af sin slags, da det kun blev til ét point i gruppen med Tunesien, Frankrig og Australien, hvor det blev til nederlag til de to sidstnævnte og uafgjort mod tuneserne.

Det dårlige resultat får dog ikke DBU’s fodbolddirektør Peter Møller til at overveje om landstræner Kasper Hjulmand er den rette mand i jobbet. Det fortæller han om i et interview i TV-Avisen på DR1.

– Vi rigtig glade for Kasper. Vi har tro på, at han kan være med til at flytte holdet yderligere. Vi har tro på, at vi har et godt fodboldsystem i Danmark, der kan være med til at producere gode spillere – og så har vi også en tiltro til, at vi kan samle danskerne igen, når vi mødes igen til marts, fortæller Peter Møller.

Han understreger i den forbindelse, at det også er ham, der står med ansvaret, og at de er klar til at tage de tæsk, som skulle komme i form af kritik i den kommende tid.

I forbindelse med slutrunden har der også været en del fokus på de forhold, som er i Qatar, som blandt andet handler om brud på menneskerettigheder. Det er noget, som han dog ikke vil bruge som undskyldning. Det bliver dog til en lille melding til pressen om det.

– Men det er jo en præmis, der har kørt. Det er også medierne, der har en aktie i den del, og medierne kan sikkert også spørge sig selv om vinklingen og perspektiverne har været den rette hele tiden. Vi er nødt til at erkende, at al den snak, der har været om anførerbind, kvinders og migrantarbejdernes rettigheder, bæredygtighed i forhold til stadion, siger han og fortsætter:

– Det har været et tema, som vi ikke har kunne formå at lukke ordentligt ned, og det må vi selvfølgelig evaluere på efter. Det er ikke noget, som vi skal stå her og gøre. Men det har fyldt en del, helt sikkert. Men jeg mener ikke, at det har noget at gøre med de dårlige sportslig resultater, som vi har haft under denne slutrunde, fortæller Møller.

Selv har Hjulmand peget på, at han er både frustreret og ked af det efter det tidlige VM-exit. Læs mere om det her.





Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

AGF – Viborg FF

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Randers FC – FC Fredericia

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Neestrup: ‘Fuck det!’

Silkeborg IF – FC Midtjylland

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Real Madrid taber



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Aston Villa og Chelsea smider point

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Scoringsfattigt i Silkeborg

FCK afværger historisk nederlag

Tottenham Hotspur – Arsenal

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

Neymar overvejer karrierestop

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Alexander Lind revser Superliga-profil

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Kæmpe Superliga-comeback