Efter VM-nedtur: Peter Møller freder Hjulmand

DBU’s fodbolddirektør Peter Møller slår fast, at man har en tro på, at Kasper Hjulmand kan flytte landsholdet yderligere.



Danmark præsterede ved denne VM-slutrunde den værste af sin slags, da det kun blev til ét point i gruppen med Tunesien, Frankrig og Australien, hvor det blev til nederlag til de to sidstnævnte og uafgjort mod tuneserne.

Det dårlige resultat får dog ikke DBU’s fodbolddirektør Peter Møller til at overveje om landstræner Kasper Hjulmand er den rette mand i jobbet. Det fortæller han om i et interview i TV-Avisen på DR1.

– Vi rigtig glade for Kasper. Vi har tro på, at han kan være med til at flytte holdet yderligere. Vi har tro på, at vi har et godt fodboldsystem i Danmark, der kan være med til at producere gode spillere – og så har vi også en tiltro til, at vi kan samle danskerne igen, når vi mødes igen til marts, fortæller Peter Møller.

Han understreger i den forbindelse, at det også er ham, der står med ansvaret, og at de er klar til at tage de tæsk, som skulle komme i form af kritik i den kommende tid.

I forbindelse med slutrunden har der også været en del fokus på de forhold, som er i Qatar, som blandt andet handler om brud på menneskerettigheder. Det er noget, som han dog ikke vil bruge som undskyldning. Det bliver dog til en lille melding til pressen om det.

– Men det er jo en præmis, der har kørt. Det er også medierne, der har en aktie i den del, og medierne kan sikkert også spørge sig selv om vinklingen og perspektiverne har været den rette hele tiden. Vi er nødt til at erkende, at al den snak, der har været om anførerbind, kvinders og migrantarbejdernes rettigheder, bæredygtighed i forhold til stadion, siger han og fortsætter:

– Det har været et tema, som vi ikke har kunne formå at lukke ordentligt ned, og det må vi selvfølgelig evaluere på efter. Det er ikke noget, som vi skal stå her og gøre. Men det har fyldt en del, helt sikkert. Men jeg mener ikke, at det har noget at gøre med de dårlige sportslig resultater, som vi har haft under denne slutrunde, fortæller Møller.

Selv har Hjulmand peget på, at han er både frustreret og ked af det efter det tidlige VM-exit. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Hård kritik af FCM-profil

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

‘De har grinet deres røv i laser’



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Glem det, Leicester!

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Har været uenig med Steve Cooper

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Thomas Delaney er fortid’

Han er Superligaens ringeste målmand!

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Thomas Frank er favorit til jobbet

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Gift Links hylder FCK-legende

Barcelona – Atletico

Liverpool-chef sætter pris på ny chance



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Mathias Zanka går viralt

Nu er han pludselig syg

PSG – Liverpool

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Danmark har aldrig haft så mange før

FIFA åbner sag mod Spanien

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Det betyder intet mod Liverpool

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal

Real Madrid – Bayern

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’