Nervøs for bænket Schmeichel: Det er ikke så smart

Flere danske landsholdsprofiler sad i weekenden på bænken for deres klubhold, og ifølge DR-kommentator Andreas Kraul er det primært i det centrale angreb, at situationen er ved at se kritisk ud for Kasper Hjulmand.



Danmarks første kamp under VM spilles om to måneders tid, men i første omgang er det ikke så bekymrende, at flere landsholdsprofiler i øjeblikket ikke spiller så meget for deres klubber. 

Sådan lyder det fra Kasper Hjulmand efter en weekend, hvor folk som Kasper Schmeichel, Thomas Delaney og Kasper Dolberg ikke kom i spil, mens Jonas Wind og Andreas Cornelius sidder ude med skader. 

Landstræneren erkender dog overfor DR Sporten, at situation på den lange bane kan være 'en smule bekymrende'.

Ifølge DR Sportens fodboldkommentator Andreas Kraul er der dog aktuelt lige rigeligt med landsholdsspillere, der ikke er helt oppe i omdrejninger, omend man aldrig kan forvente at have en trup, hvor alt spiller maksimalt. 

– Men man kan måske have en lille bekymring om, at der er så mange, der er skiftet klub, og der er en del, hvor det ikke er 100 procent optimalt. Det handler også lidt om, hvem det er. Det er selvfølgelig ikke så smart, hvis Kasper Schmeichel skal til at sidde på bænken i Nice, lyder det således, ifølge DR Sporten, fra Andreas Kraul.  

Kommentatoren er dog primært bekymret over den centrale angriberposition, hvor hverken Kasper Dolberg, Andreas Cornelius eller Jonas i øjeblikket er i nærheden af topformen. Ifølge Kraul er den 19-årige Atalanta-angriber Rasmus Højlund faktisk den angriber, der er inde i den bedste rytme. 





VM-Vækkeuret: Historisk kamp med falmende stjerner




LIVE

TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs

‘Det er et angreb på FCK’

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Real Madrid afviser køb af stjernespiller



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

– Schwartau-handel giver ingen mening

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Superliga-boss håber på transfer inden for en uge

Laudrup stopper på TV 2

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Et ‘angreb’ på Superligaen

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Argentina – Kap Verde

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

Forstår intet af Bisseck-beslutning

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Eksperter raser: Hvad med Messi?

AGF-scoop: Hijackede transfer