Nervøs for bænket Schmeichel: Det er ikke så smart

Flere danske landsholdsprofiler sad i weekenden på bænken for deres klubhold, og ifølge DR-kommentator Andreas Kraul er det primært i det centrale angreb, at situationen er ved at se kritisk ud for Kasper Hjulmand.



Danmarks første kamp under VM spilles om to måneders tid, men i første omgang er det ikke så bekymrende, at flere landsholdsprofiler i øjeblikket ikke spiller så meget for deres klubber. 

Sådan lyder det fra Kasper Hjulmand efter en weekend, hvor folk som Kasper Schmeichel, Thomas Delaney og Kasper Dolberg ikke kom i spil, mens Jonas Wind og Andreas Cornelius sidder ude med skader. 

Landstræneren erkender dog overfor DR Sporten, at situation på den lange bane kan være 'en smule bekymrende'.

Ifølge DR Sportens fodboldkommentator Andreas Kraul er der dog aktuelt lige rigeligt med landsholdsspillere, der ikke er helt oppe i omdrejninger, omend man aldrig kan forvente at have en trup, hvor alt spiller maksimalt. 

– Men man kan måske have en lille bekymring om, at der er så mange, der er skiftet klub, og der er en del, hvor det ikke er 100 procent optimalt. Det handler også lidt om, hvem det er. Det er selvfølgelig ikke så smart, hvis Kasper Schmeichel skal til at sidde på bænken i Nice, lyder det således, ifølge DR Sporten, fra Andreas Kraul.  

Kommentatoren er dog primært bekymret over den centrale angriberposition, hvor hverken Kasper Dolberg, Andreas Cornelius eller Jonas i øjeblikket er i nærheden af topformen. Ifølge Kraul er den 19-årige Atalanta-angriber Rasmus Højlund faktisk den angriber, der er inde i den bedste rytme. 





Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!




LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Millionregn over ‘PC’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Tv-vært stopper på Viaplay



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: DBU-boss stopper

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

I dialog om Albert Grønbæk

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på