Nervøs for bænket Schmeichel: Det er ikke så smart

Flere danske landsholdsprofiler sad i weekenden på bænken for deres klubhold, og ifølge DR-kommentator Andreas Kraul er det primært i det centrale angreb, at situationen er ved at se kritisk ud for Kasper Hjulmand.



Danmarks første kamp under VM spilles om to måneders tid, men i første omgang er det ikke så bekymrende, at flere landsholdsprofiler i øjeblikket ikke spiller så meget for deres klubber. 

Sådan lyder det fra Kasper Hjulmand efter en weekend, hvor folk som Kasper Schmeichel, Thomas Delaney og Kasper Dolberg ikke kom i spil, mens Jonas Wind og Andreas Cornelius sidder ude med skader. 

Landstræneren erkender dog overfor DR Sporten, at situation på den lange bane kan være 'en smule bekymrende'.

Ifølge DR Sportens fodboldkommentator Andreas Kraul er der dog aktuelt lige rigeligt med landsholdsspillere, der ikke er helt oppe i omdrejninger, omend man aldrig kan forvente at have en trup, hvor alt spiller maksimalt. 

– Men man kan måske have en lille bekymring om, at der er så mange, der er skiftet klub, og der er en del, hvor det ikke er 100 procent optimalt. Det handler også lidt om, hvem det er. Det er selvfølgelig ikke så smart, hvis Kasper Schmeichel skal til at sidde på bænken i Nice, lyder det således, ifølge DR Sporten, fra Andreas Kraul.  

Kommentatoren er dog primært bekymret over den centrale angriberposition, hvor hverken Kasper Dolberg, Andreas Cornelius eller Jonas i øjeblikket er i nærheden af topformen. Ifølge Kraul er den 19-årige Atalanta-angriber Rasmus Højlund faktisk den angriber, der er inde i den bedste rytme. 





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Supercomputer: De vinder Superligaen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

I kødet på Rajovic: Det går over i historien



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afslører Brøndbys transferplaner

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Djukic raser: ‘Af helvedes til’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC København – Lyngby BK

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se