Danmarks første kamp under VM spilles om to måneders tid, men i første omgang er det ikke så bekymrende, at flere landsholdsprofiler i øjeblikket ikke spiller så meget for deres klubber.
Sådan lyder det fra Kasper Hjulmand efter en weekend, hvor folk som Kasper Schmeichel, Thomas Delaney og Kasper Dolberg ikke kom i spil, mens Jonas Wind og Andreas Cornelius sidder ude med skader.
Landstræneren erkender dog overfor DR Sporten, at situation på den lange bane kan være 'en smule bekymrende'.
Ifølge DR Sportens fodboldkommentator Andreas Kraul er der dog aktuelt lige rigeligt med landsholdsspillere, der ikke er helt oppe i omdrejninger, omend man aldrig kan forvente at have en trup, hvor alt spiller maksimalt.
– Men man kan måske have en lille bekymring om, at der er så mange, der er skiftet klub, og der er en del, hvor det ikke er 100 procent optimalt. Det handler også lidt om, hvem det er. Det er selvfølgelig ikke så smart, hvis Kasper Schmeichel skal til at sidde på bænken i Nice, lyder det således, ifølge DR Sporten, fra Andreas Kraul.
Kommentatoren er dog primært bekymret over den centrale angriberposition, hvor hverken Kasper Dolberg, Andreas Cornelius eller Jonas i øjeblikket er i nærheden af topformen. Ifølge Kraul er den 19-årige Atalanta-angriber Rasmus Højlund faktisk den angriber, der er inde i den bedste rytme.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpe handel officiel
OPTAKT
Irak – Norge
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Japan overrasker mod Holland
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
VM-Vækkeuret: Tyske mål sender besked til rivaler
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TRANSFER