Nervøs for bænket Schmeichel: Det er ikke så smart

Flere danske landsholdsprofiler sad i weekenden på bænken for deres klubhold, og ifølge DR-kommentator Andreas Kraul er det primært i det centrale angreb, at situationen er ved at se kritisk ud for Kasper Hjulmand.



Danmarks første kamp under VM spilles om to måneders tid, men i første omgang er det ikke så bekymrende, at flere landsholdsprofiler i øjeblikket ikke spiller så meget for deres klubber. 

Sådan lyder det fra Kasper Hjulmand efter en weekend, hvor folk som Kasper Schmeichel, Thomas Delaney og Kasper Dolberg ikke kom i spil, mens Jonas Wind og Andreas Cornelius sidder ude med skader. 

Landstræneren erkender dog overfor DR Sporten, at situation på den lange bane kan være 'en smule bekymrende'.

Ifølge DR Sportens fodboldkommentator Andreas Kraul er der dog aktuelt lige rigeligt med landsholdsspillere, der ikke er helt oppe i omdrejninger, omend man aldrig kan forvente at have en trup, hvor alt spiller maksimalt. 

– Men man kan måske have en lille bekymring om, at der er så mange, der er skiftet klub, og der er en del, hvor det ikke er 100 procent optimalt. Det handler også lidt om, hvem det er. Det er selvfølgelig ikke så smart, hvis Kasper Schmeichel skal til at sidde på bænken i Nice, lyder det således, ifølge DR Sporten, fra Andreas Kraul.  

Kommentatoren er dog primært bekymret over den centrale angriberposition, hvor hverken Kasper Dolberg, Andreas Cornelius eller Jonas i øjeblikket er i nærheden af topformen. Ifølge Kraul er den 19-årige Atalanta-angriber Rasmus Højlund faktisk den angriber, der er inde i den bedste rytme. 





Serie A-klubber jagter Randers-profil




LIVE

LIVE: Millioner på vej til FC Midtjylland?

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Superliga-oprykker varsler flere transfers

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forhandler med storklub

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Færdig i Brøndby – bliver U20-landstræner

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis