Eksperter kritiserer Schmeichel: Han sælger sin sjæl til russisk propaganda

Både professor og seniorforsker langer ud efter Peter Schmeichel, der optræder i det statskontrollerede russiske medie RT. Den tidligere målmand er blevet en del af Vladimir Putins propaganda-apparat, siger de.



Det ene øjeblik står Peter Schmeichel på et snedækket stadion 400 kilometer øst for Moskva. Det næste øjeblik viser han rundt på en bilfabrik. Og senere viser han rundt på et kunstmuseum.

Den tidligere topmålmand kommer vidt omkring i det første afsnit af “The Peter Schmeichel Show” på den russiske tv-kanal RT (tidligere Russia Today). Han er blevet hyret til at vise rundt i de russiske værtsbyer for sommerens VM, og afsnit ét så onsdag dagens lys.

Men det, der kan ligne et uskyldigt værtskab på en programserie, er mere end som så, mener to eksperter. For RT er som statskontrolleret medie et våben i “informationskrigen” mod “hele den vestlige verden”, som RT’s chefredaktør sagde i 2012.

Schmeichels tilstedeværelse er med til at legitimere RT og i forlængelse deraf Vladimir Putin, siger Hans Bonde, der er professor på Institut for Idræt og Ernæring ved Københavns Universitet.

– Russia Today er et propagandamedie og en forlænget arm for Putin og den russiske statsmagt. Det er genialt af RT, at de vælger en af historiens bedste målmænd og får ham til at tale rigtig pænt om Rusland. Men det er selvfølgelig fuldstændig instrueret. Han sælger sin krop og sjæl til russisk propaganda, siger Bonde til TV2.

Nogenlunde samme kritik retter Flemming Splidsboel, der er seniorforsker i international sikkerhed ved Dansk Institut for Internationale Studier.

– Det er problematisk, fordi det er RT. Peter Schmeichel bliver en lille brik i en del af det statskontrollerede mediekonglomerat, der har en central rolle i den måde, hvorpå Rusland forsøger at påvirke de politiske præferencer i verden, siger han til DR.

– På sin egen lille facon er han med til at legitimere RT ved at give den et velkendt ansigt udadtil. Men RT er med i en langt større konflikt, som Vesten ifølge Rusland har iværksat, og tv-stationen ser sig selv som et redskab i den storpolitiske konflikt, der handler om meget andet end fodbold.

Peter Schmeichel er ikke den eneste kendte person, der optræder for RT. Til sommer skal Manchester Uniteds manager, José Mourinho, være ekspert på kanalens VM-dækning, mens tidligere topspillere som Carlos Valderrama og Stan Collymore også er på RT’s lønningsliste.

Mads Frederiksen, der er manager for Schmeichel, siger ifølge DR, at den tidligere målmand ingen kommentarer har.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –







LIVE

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Spår: Her ender Mohamed Salah



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

‘FC København var en mulighed’

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Danmark – Nordmakedonien

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Senegal har appelleret vild dom

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Ny VM-melding fra Iran

Nægter at undskylde til Steve Cooper

‘Derfra moser vi dem’

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Remis i Basel

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Danske stjerner kan være fortid

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Brøndby-handel er kollapset

FC København jagter Neestrup-erstatning

– Det er Neestrups tre største fejl