Det ene øjeblik står Peter Schmeichel på et snedækket stadion 400 kilometer øst for Moskva. Det næste øjeblik viser han rundt på en bilfabrik. Og senere viser han rundt på et kunstmuseum.
Den tidligere topmålmand kommer vidt omkring i det første afsnit af “The Peter Schmeichel Show” på den russiske tv-kanal RT (tidligere Russia Today). Han er blevet hyret til at vise rundt i de russiske værtsbyer for sommerens VM, og afsnit ét så onsdag dagens lys.
Men det, der kan ligne et uskyldigt værtskab på en programserie, er mere end som så, mener to eksperter. For RT er som statskontrolleret medie et våben i “informationskrigen” mod “hele den vestlige verden”, som RT’s chefredaktør sagde i 2012.
Schmeichels tilstedeværelse er med til at legitimere RT og i forlængelse deraf Vladimir Putin, siger Hans Bonde, der er professor på Institut for Idræt og Ernæring ved Københavns Universitet.
– Russia Today er et propagandamedie og en forlænget arm for Putin og den russiske statsmagt. Det er genialt af RT, at de vælger en af historiens bedste målmænd og får ham til at tale rigtig pænt om Rusland. Men det er selvfølgelig fuldstændig instrueret. Han sælger sin krop og sjæl til russisk propaganda, siger Bonde til TV2.
Nogenlunde samme kritik retter Flemming Splidsboel, der er seniorforsker i international sikkerhed ved Dansk Institut for Internationale Studier.
– Det er problematisk, fordi det er RT. Peter Schmeichel bliver en lille brik i en del af det statskontrollerede mediekonglomerat, der har en central rolle i den måde, hvorpå Rusland forsøger at påvirke de politiske præferencer i verden, siger han til DR.
– På sin egen lille facon er han med til at legitimere RT ved at give den et velkendt ansigt udadtil. Men RT er med i en langt større konflikt, som Vesten ifølge Rusland har iværksat, og tv-stationen ser sig selv som et redskab i den storpolitiske konflikt, der handler om meget andet end fodbold.
Peter Schmeichel er ikke den eneste kendte person, der optræder for RT. Til sommer skal Manchester Uniteds manager, José Mourinho, være ekspert på kanalens VM-dækning, mens tidligere topspillere som Carlos Valderrama og Stan Collymore også er på RT’s lønningsliste.
Mads Frederiksen, der er manager for Schmeichel, siger ifølge DR, at den tidligere målmand ingen kommentarer har.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
TransferLIVE: AGF overvejer at bruge klausul
TIPSBLADET SPECIAL
Stjerne på vej: Her er han i særklasse
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
EKSKLUSIVT
Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon
TOPNYHED
Brøndby-profil skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
I chok over Tottenham
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Legender med dyster melding
MEDIE
Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’
TOPNYHED
Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
NYHEDER
Arbejder på angriber-exit
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
MEDIE
Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen
NYHEDER
Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud
TRANSFER
Danskerklub meldes interesseret
NYHEDER
Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut
MEDIE
