Det ene øjeblik står Peter Schmeichel på et snedækket stadion 400 kilometer øst for Moskva. Det næste øjeblik viser han rundt på en bilfabrik. Og senere viser han rundt på et kunstmuseum.
Den tidligere topmålmand kommer vidt omkring i det første afsnit af “The Peter Schmeichel Show” på den russiske tv-kanal RT (tidligere Russia Today). Han er blevet hyret til at vise rundt i de russiske værtsbyer for sommerens VM, og afsnit ét så onsdag dagens lys.
Men det, der kan ligne et uskyldigt værtskab på en programserie, er mere end som så, mener to eksperter. For RT er som statskontrolleret medie et våben i “informationskrigen” mod “hele den vestlige verden”, som RT’s chefredaktør sagde i 2012.
Schmeichels tilstedeværelse er med til at legitimere RT og i forlængelse deraf Vladimir Putin, siger Hans Bonde, der er professor på Institut for Idræt og Ernæring ved Københavns Universitet.
– Russia Today er et propagandamedie og en forlænget arm for Putin og den russiske statsmagt. Det er genialt af RT, at de vælger en af historiens bedste målmænd og får ham til at tale rigtig pænt om Rusland. Men det er selvfølgelig fuldstændig instrueret. Han sælger sin krop og sjæl til russisk propaganda, siger Bonde til TV2.
Nogenlunde samme kritik retter Flemming Splidsboel, der er seniorforsker i international sikkerhed ved Dansk Institut for Internationale Studier.
– Det er problematisk, fordi det er RT. Peter Schmeichel bliver en lille brik i en del af det statskontrollerede mediekonglomerat, der har en central rolle i den måde, hvorpå Rusland forsøger at påvirke de politiske præferencer i verden, siger han til DR.
– På sin egen lille facon er han med til at legitimere RT ved at give den et velkendt ansigt udadtil. Men RT er med i en langt større konflikt, som Vesten ifølge Rusland har iværksat, og tv-stationen ser sig selv som et redskab i den storpolitiske konflikt, der handler om meget andet end fodbold.
Peter Schmeichel er ikke den eneste kendte person, der optræder for RT. Til sommer skal Manchester Uniteds manager, José Mourinho, være ekspert på kanalens VM-dækning, mens tidligere topspillere som Carlos Valderrama og Stan Collymore også er på RT’s lønningsliste.
Mads Frederiksen, der er manager for Schmeichel, siger ifølge DR, at den tidligere målmand ingen kommentarer har.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Riemer reagerer på stor landsholdschok
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Her spiller Lasse Schöne i dag
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
OPTAKT
OB – Randers FC
