Det ene øjeblik står Peter Schmeichel på et snedækket stadion 400 kilometer øst for Moskva. Det næste øjeblik viser han rundt på en bilfabrik. Og senere viser han rundt på et kunstmuseum.
Den tidligere topmålmand kommer vidt omkring i det første afsnit af “The Peter Schmeichel Show” på den russiske tv-kanal RT (tidligere Russia Today). Han er blevet hyret til at vise rundt i de russiske værtsbyer for sommerens VM, og afsnit ét så onsdag dagens lys.
Men det, der kan ligne et uskyldigt værtskab på en programserie, er mere end som så, mener to eksperter. For RT er som statskontrolleret medie et våben i “informationskrigen” mod “hele den vestlige verden”, som RT’s chefredaktør sagde i 2012.
Schmeichels tilstedeværelse er med til at legitimere RT og i forlængelse deraf Vladimir Putin, siger Hans Bonde, der er professor på Institut for Idræt og Ernæring ved Københavns Universitet.
– Russia Today er et propagandamedie og en forlænget arm for Putin og den russiske statsmagt. Det er genialt af RT, at de vælger en af historiens bedste målmænd og får ham til at tale rigtig pænt om Rusland. Men det er selvfølgelig fuldstændig instrueret. Han sælger sin krop og sjæl til russisk propaganda, siger Bonde til TV2.
Nogenlunde samme kritik retter Flemming Splidsboel, der er seniorforsker i international sikkerhed ved Dansk Institut for Internationale Studier.
– Det er problematisk, fordi det er RT. Peter Schmeichel bliver en lille brik i en del af det statskontrollerede mediekonglomerat, der har en central rolle i den måde, hvorpå Rusland forsøger at påvirke de politiske præferencer i verden, siger han til DR.
– På sin egen lille facon er han med til at legitimere RT ved at give den et velkendt ansigt udadtil. Men RT er med i en langt større konflikt, som Vesten ifølge Rusland har iværksat, og tv-stationen ser sig selv som et redskab i den storpolitiske konflikt, der handler om meget andet end fodbold.
Peter Schmeichel er ikke den eneste kendte person, der optræder for RT. Til sommer skal Manchester Uniteds manager, José Mourinho, være ekspert på kanalens VM-dækning, mens tidligere topspillere som Carlos Valderrama og Stan Collymore også er på RT’s lønningsliste.
Mads Frederiksen, der er manager for Schmeichel, siger ifølge DR, at den tidligere målmand ingen kommentarer har.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
TransferLIVE: FCK udlejer stopper til dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
MEDIE
Brøndby meldes tæt på dansk profil
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
TOPNYHED
Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
TOPNYHED
Brøndby præsenterer ny profil
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’
TOPNYHED
To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF
AVIS
AGF var klar med rekordbeløb
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
TOPNYHED
Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller
Danskerklub fyrer træneren
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
EKSKLUSIVT
– Tror Superligaklub slår egen transferrekord
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
MEDIE
Kræver 86 millioner for dansk stjerne
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen
TRANSFER
Store bud på dansker – her er klubbens reaktion
TRANSFER
Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte
David Moyes griner over gult kort for jubel
MEDIE
Liverpool forhandler med hollandsk stopper
TOPNYHED
Tidligere AGF-træner tager til Israel
DAGENS SPILFORSLAG
Semenyo scorer igen mod Spurs
Barcelona i hopla – tager ny sejr
Liverpool tager storsejr
MEDIE
