Landsholdsspilleren Christian Eriksen har en god fornemmelse i kroppen, efter at han lørdag aften spillede en hel fodboldkamp for første gang siden 30. december sidste år.
Eriksen fik samtlige 90 minutter mod Schweiz, og han melder sig klar til at gøre det samme tirsdag i testkampen mod Færøerne.
– Det var dejligt at spille 90 minutter. Jeg synes, det gik fint for mig, men der var lidt småfejl hist og pist. Jeg vil gerne spille kampe, for det er aldrig sjovt at sidde på bænken, så jeg skal gribe de muligheder, jeg får, uanset om det er i klubben eller på landsholdet, og om jeg får fem minutter eller en hel kamp.
– Det var dejligt for kroppen og min rytme at få 90 minutter, men det altafgørende er at være i fysisk god form.
– Jeg er klar til en kamp mere på tirsdag, men det er Kasper Hjulmand, der bestemmer, hvor meget jeg spiller. Jeg ved ikke, om der er aftalt noget med Manchester United, siger Eriksen.
Han er havnet på bænken i den engelske storklub og har blot spillet 78 minutter siden 1. februar.
Landstræner Kasper Hjulmand mener ikke, at man kunne se rusttegn hos Eriksen. Kreatøren stod bag de afleveringer, der kunne have afgjort dysten mod Schweiz til dansk fordel, mener Hjulmand.
– Christian så fin ud mod Schweiz. Vi fik set det, han har i sig. Han slog de afleveringer, der kunne afgøre kampen, og det var ikke tilfældigt, at nøgleafleveringerne kom fra lige netop ham. Der var tre-fire gange, hvor han så noget, som ingen andre så.
– Vores rytme forsvandt lidt i anden halvleg, og vi havde bolden for lidt, og det led Christian af, siger Hjulmand.
Christian Eriksen spiller sin landskamp nummer 128, hvis han tirsdag får spilletid mod Færøerne.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Surt show
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
TOPNYHED