Eriksen om VM i Qatar: Ikke spillernes ansvar

Alt er ikke i orden ved VM i Qatar, mener Eriksen, men forandring er i hans øjne ikke spillernes ansvar.



Den danske Manchester United-stjerne Christian Eriksen mener ikke, at alt er gået ordentligt til i forbindelse med VM i Qatar.

Men han mener også, at det er begrænset, hvor meget spillerne selv kan gøre.

Eriksens udtalelser kommer, efter at hans United-kollega Bruno Fernandes har sat spørgsmålstegn ved beslutningen om at afholde fodbold-VM i Qatar.

– Jeg er helt enig med Bruno. Der er meget fokus på, hvordan VM er kommet i stand, og hvorfor det er i Qatar.

– Alle er enige om, at det ikke er blevet gjort på den rette måde, siger Christian Eriksen efter Manchester Uniteds 2-1-sejr over Fulham søndag aften.

Den danske stjerne, som snart rejser mod ørkenstaten sammen med landsholdet, mener, at pilen i højere grad peger på det politiske niveau end spillerne på banen.

– Til syvende og sidst er vi fodboldspillere. Vi spiller fodbold. Politik handler om noget over os – at tage den beslutning.

– Selvfølgelig forsøger vi at sige noget og gøre det, som vi kan, for at få sat fokus på det. Men forandringen må komme et andet sted fra.

Flere menneskerettighedsorganisationer, deriblandt Amnesty International, har længe kritiseret forholdene for de migrantarbejdere, der har bygget VM-stadioner og øvrig infrastruktur i Qatar.

Også kvinders- og LGBT+-personers rettigheder har været i fokus.

Bruno Fernandes mener, at det nu bliver en "mærkelig" overgang fra Premier League til VM på den tid af sæsonen.

– Det er ikke det ideelle tidspunkt at spille den. Det gælder for alle – børn er i skole, folk er på arbejde, siger Fernandes til Sky Sports.

– Vi kender til omstændighederne omkring VM over de seneste uger og måneder samt de mennesker, som har mistet livet under opførelsen af stadioner. Det er vi overhovedet ikke glade for.

– Vi ønsker, at fodbold er for alle, og at alle er inkluderede og involverede i VM. Et VM er for alle uanset hvem. Den slags ting burde ikke ske på noget tidspunkt, fortsætter portugiseren og siger, at det generelt burde været blevet gjort bedre.

VM i Qatar starter søndag og varer frem til 18. december.

Danmark åbner VM 22. november mod Tunesien.

/ritzau/AFP





Tog ordet i Brøndby: ‘Man dræber det’


Tog ordet i Brøndby: ‘Man dræber det’

Michael Laudrup: ‘Det er helt udelukket’

Afsløring: Millimeter fra Brøndby-aftale

FCK-boss svarer på Jacob Neestrups opråb

‘Jeg mistede halvandet år’

Dortmund-boss med klar besked om Moukoko

‘Han er langt fra den spiller, FCK håbede på’

Stort FCK-gennembrud? ‘Et naturtalent’

‘Han har ændret magtbalancen i Superligaen’

Her kan du se FC København mod Borussia Dortmund

AGF-guld? Ekspert ikke i tvivl

Brøndby-boss med klokkeklart budskab

Tidligere Superliga-rekordkøb kan hentes gratis

Nedtur for Højlund

Klar besked fra Frank efter nedtur

Her er fire store stjerner ny FCK-boss “opdagede”

Her er Victor Froholdt nummer tre i verden

Endelig! Godt skadesnyt for FC København

Kræver kæmpe beløb – AGF kan tjene stort

Afsløring: Brøndby afvist

Rystende ydmygelse – ryger han i morgen?

FCM har solgt nul billetter

Utrolig dansk succes i Belgien

Én ting bekymrer ekspert: ‘Så dårligt’

Tidligere Superliga-målræv åben for Danmark

Barcelona slagter grækere

‘Jeg er ked af at sige det her’

– Nyd ham nu, Brøndby – han er snart væk

FC København ansætter belgisk topchef

Flemming Povlsen: Det tynger Moukoko i FCK

Chok: Svensk guldtræner kan sige sit job op

Stort problem: ‘Han eksisterer ikke i FCK’

Han vil væk fra Real Madrid

Sådan starter FC København mod Dortmund

– Vi har råd til at købe Randers-spiller

Trist melding fra Napoli – Højlund ude med skade

Rødt kort efter et minut mod Real Madrid

Vil købe Manchester United

Forfærdeligt uheld i dansk 2. divisionskamp

Har ‘David Beckham-klausul’

Randers-jubel: Han minder om Saba Lobjanidze

Svarer igen på hård kritik: Usagligt!

Vanvittig Pogacar-klausul 

Målfest mellem Lyngby og Aarhus Fremad

– Sædet er og skal være varmt under Superliga-boss

Dropper kontroversiel Barcelona-kamp

Real Madrid-chef er på vagt

Anholder 230 Napoli-fans

Gennemgår vellykket operation

Andreas Christensen ude af CL-brag