FC Roskilde er sikret millionbeløb for VM-målmand

FC Roskilde klapper i deres hænder over, at Island har udtaget Frederik Schram til VM. Det sikrer klubben mindst 1,5 millioner kroner, som skæpper godt i klubkassen.



Det er ikke ofte, at der kommer spillere fra den næstbedste række i Danmark med til VM. Det er dog tilfældet i år, hvor FC Roskildes målmand, Frederik Schram, er udtaget til den islandske VM-trup.

Her forventes han at være tredjevalg efter Hannes Halldórsson og Rúnar Alex Rúnarsson, og spilletid i Rusland skal han derfor ikke forvente. Det er dog en stor oplevelse for den 23-årige målmand, og samtidig er han med til at sikre sin klub en stor pose penge.

I forbindelse med en VM-slutrunde deler FIFA penge ud til de klubber, som leverer spillerne til slutrunden, og i år er der næsten 1,7 milliarder kroner, som der skal deles ud af.

Klubberne får kompensation 14 dage før åbningskampen ved VM, og helt indtil dagen efter landet spiller sin sidste kamp ved VM. For hver dag, der går, kan klubberne glæde sig over at indkassere 54.250 kroner pr. spiller.

Da Island spiller sin sidste gruppekamp den 26. juni mod Kroatien, vil FC Roskilde derfor være sikret mindst 1,5 millioner kroner for at have sendt Frederik Schram til VM.

Det er ikke en sum penge, der betyder noget i storklubber som Manchester United, Barcelona og Juventus, men for den danske 1. divisionsklub er det rigtigt mange penge.

– Selvfølgelig er vi glade for, at vi får nogle penge ind på det, og vi er også stolte over det og glade på Schrams vegne. Det er en kæmpe oplevelse at komme med til et VM, fortæller Anders Theil, sportsdirektør i FC Roskilde, til Ekstra Bladet.

Pengene fra VM-slutrunden vil have stor indflydelse på klubbens samlede omsætning, som sidste år løb op i 15,7 millioner kroner.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





TOPNYHED

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Nægtet Brøndby-skifte

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Dansk målsluger skifter til topklub

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’



TOPNYHED

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Forventer kæmpe jobtilbud

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Viaplay hæver priserne

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Katastrofe for Jack Grealish

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

På vild liste med Lionel Messi

Black Cats kan tage point mod Reds

Populære Chelsea – køb billetter her!

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

‘Ronaldo vinder kampen’

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

AGF mangler flere profiler mod OB

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

– Alt for meget kaos i Horsens