Det er ikke ofte, at der kommer spillere fra den næstbedste række i Danmark med til VM. Det er dog tilfældet i år, hvor FC Roskildes målmand, Frederik Schram, er udtaget til den islandske VM-trup.
Her forventes han at være tredjevalg efter Hannes Halldórsson og Rúnar Alex Rúnarsson, og spilletid i Rusland skal han derfor ikke forvente. Det er dog en stor oplevelse for den 23-årige målmand, og samtidig er han med til at sikre sin klub en stor pose penge.
I forbindelse med en VM-slutrunde deler FIFA penge ud til de klubber, som leverer spillerne til slutrunden, og i år er der næsten 1,7 milliarder kroner, som der skal deles ud af.
Klubberne får kompensation 14 dage før åbningskampen ved VM, og helt indtil dagen efter landet spiller sin sidste kamp ved VM. For hver dag, der går, kan klubberne glæde sig over at indkassere 54.250 kroner pr. spiller.
Da Island spiller sin sidste gruppekamp den 26. juni mod Kroatien, vil FC Roskilde derfor være sikret mindst 1,5 millioner kroner for at have sendt Frederik Schram til VM.
Det er ikke en sum penge, der betyder noget i storklubber som Manchester United, Barcelona og Juventus, men for den danske 1. divisionsklub er det rigtigt mange penge.
– Selvfølgelig er vi glade for, at vi får nogle penge ind på det, og vi er også stolte over det og glade på Schrams vegne. Det er en kæmpe oplevelse at komme med til et VM, fortæller Anders Theil, sportsdirektør i FC Roskilde, til Ekstra Bladet.
Pengene fra VM-slutrunden vil have stor indflydelse på klubbens samlede omsætning, som sidste år løb op i 15,7 millioner kroner.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
VM-LIVE: Er det Norges startopstilling?
OPTAKT
Usbekistan – Colombia
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Deadline overskredet: FC København melder ud
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
OPTAKT
Frankrig – Senegal
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
Her er Tunesiens nye VM-træner
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
OPTAKT
Irak – Norge
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
OPTAKT
Argentina – Algeriet
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Østrig – Jordan
EKSKLUSIVT
