Det er ikke ofte, at der kommer spillere fra den næstbedste række i Danmark med til VM. Det er dog tilfældet i år, hvor FC Roskildes målmand, Frederik Schram, er udtaget til den islandske VM-trup.
Her forventes han at være tredjevalg efter Hannes Halldórsson og Rúnar Alex Rúnarsson, og spilletid i Rusland skal han derfor ikke forvente. Det er dog en stor oplevelse for den 23-årige målmand, og samtidig er han med til at sikre sin klub en stor pose penge.
I forbindelse med en VM-slutrunde deler FIFA penge ud til de klubber, som leverer spillerne til slutrunden, og i år er der næsten 1,7 milliarder kroner, som der skal deles ud af.
Klubberne får kompensation 14 dage før åbningskampen ved VM, og helt indtil dagen efter landet spiller sin sidste kamp ved VM. For hver dag, der går, kan klubberne glæde sig over at indkassere 54.250 kroner pr. spiller.
Da Island spiller sin sidste gruppekamp den 26. juni mod Kroatien, vil FC Roskilde derfor være sikret mindst 1,5 millioner kroner for at have sendt Frederik Schram til VM.
Det er ikke en sum penge, der betyder noget i storklubber som Manchester United, Barcelona og Juventus, men for den danske 1. divisionsklub er det rigtigt mange penge.
– Selvfølgelig er vi glade for, at vi får nogle penge ind på det, og vi er også stolte over det og glade på Schrams vegne. Det er en kæmpe oplevelse at komme med til et VM, fortæller Anders Theil, sportsdirektør i FC Roskilde, til Ekstra Bladet.
Pengene fra VM-slutrunden vil have stor indflydelse på klubbens samlede omsætning, som sidste år løb op i 15,7 millioner kroner.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
England – DR Congo
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
Belgien – Senegal
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
USA – Bosnien-Hercegovina
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
