FC Roskilde er sikret millionbeløb for VM-målmand

FC Roskilde klapper i deres hænder over, at Island har udtaget Frederik Schram til VM. Det sikrer klubben mindst 1,5 millioner kroner, som skæpper godt i klubkassen.



Det er ikke ofte, at der kommer spillere fra den næstbedste række i Danmark med til VM. Det er dog tilfældet i år, hvor FC Roskildes målmand, Frederik Schram, er udtaget til den islandske VM-trup.

Her forventes han at være tredjevalg efter Hannes Halldórsson og Rúnar Alex Rúnarsson, og spilletid i Rusland skal han derfor ikke forvente. Det er dog en stor oplevelse for den 23-årige målmand, og samtidig er han med til at sikre sin klub en stor pose penge.

I forbindelse med en VM-slutrunde deler FIFA penge ud til de klubber, som leverer spillerne til slutrunden, og i år er der næsten 1,7 milliarder kroner, som der skal deles ud af.

Klubberne får kompensation 14 dage før åbningskampen ved VM, og helt indtil dagen efter landet spiller sin sidste kamp ved VM. For hver dag, der går, kan klubberne glæde sig over at indkassere 54.250 kroner pr. spiller.

Da Island spiller sin sidste gruppekamp den 26. juni mod Kroatien, vil FC Roskilde derfor være sikret mindst 1,5 millioner kroner for at have sendt Frederik Schram til VM.

Det er ikke en sum penge, der betyder noget i storklubber som Manchester United, Barcelona og Juventus, men for den danske 1. divisionsklub er det rigtigt mange penge.

– Selvfølgelig er vi glade for, at vi får nogle penge ind på det, og vi er også stolte over det og glade på Schrams vegne. Det er en kæmpe oplevelse at komme med til et VM, fortæller Anders Theil, sportsdirektør i FC Roskilde, til Ekstra Bladet.

Pengene fra VM-slutrunden vil have stor indflydelse på klubbens samlede omsætning, som sidste år løb op i 15,7 millioner kroner.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

FC København kan miste endnu en stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Afsløring: FC København sælger Achouri

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Vallys afslører flere års hemmelig dialog



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klar for FC København

Flere slagter dansker efter grim aktion

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’