FCM-legende om Qatar-fortid: Gav klar besked

FC Midtjyllands Ove Pedersen var U17-landstræner tidligere i karrieren, og her oplevede han specielle ting.



FC Midtjyllands assisterende sportschef Ove Pedersen har en lang trænerkarriere bag sig, og tilbage i midten af 90'erne havde han en overgang som U17-landstræner for Qatar.

Her oplevede han ting, som han opfatter som meget udanske. Det fortæller han om på FCM's hjemmeside.

Her kommer han blandt andet ind på, hvordan han i sin første kamp oplevede, at der kom spørgsmål fra præsidenten, der var i røret og ville høre, hvorfor en spiller var på banen.

Det kastede – modsat normen – et svar af sig fra Ove Pedersens side.

– Efterfølgende gik jeg ind på præsidentens kontor og fortalte, at jeg ikke havde noget imod, at han stillede spørgsmål – han skulle bare ikke gøre det under kampene. Men det gjorde de dernede – særligt hvis vi var bagud, siger han og fortsætter:

– Jeg blev tit ringet op under kampene, og det var et bevis på, at qatarerne slet ikke kan tåle at tabe. Det så vi også i åbningskampen til VM, hvor folk smuttede tidligt fra stadion, fordi holdet var bagud 2-0, lyder det fra Pedersen.

FCM-legenden prøvede også at mærke, hvad det betød, hvis man tabte en kamp. Det kom lige efter, at man havde slået LIbanon i en turnering, hvor reaktionen var, at han fik at vide, at han var verdens bedste træner.

– Kort tid efter spillede vi mod Oman og tabte. Efter den kamp var der ingen, som ville snakke med mig – hverken assistenter, læger, fysioterapeuter eller manageren. De var bange for, at jeg ville blive fyret, og derfor turde de ikke være sammen med mig. Fra at være verdens bedste træner var jeg pludselig det sorte får, fortæller han.

Den efterfølgende kamp blev vundet, og så var Ove Pedersen altså igen en dygtig træner.





Steve Cooper med stor beslutning




LIVE

TransferLIVE: Dansker kan byttes væk

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

‘Det er en interessant spiller’



LIVE

VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

De køber ham for 740 mio.

Nu er Brøndby IF konkret på banen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby tæt på denne keeper

England – DR Congo

De tager ikke med FC København på træningslejr

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Brøndby med transferscoop?

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Her er Jonas Winds nye klub

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Belgien – Senegal

Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona