FCM-legende om Qatar-fortid: Gav klar besked

FC Midtjyllands Ove Pedersen var U17-landstræner tidligere i karrieren, og her oplevede han specielle ting.



FC Midtjyllands assisterende sportschef Ove Pedersen har en lang trænerkarriere bag sig, og tilbage i midten af 90'erne havde han en overgang som U17-landstræner for Qatar.

Her oplevede han ting, som han opfatter som meget udanske. Det fortæller han om på FCM's hjemmeside.

Her kommer han blandt andet ind på, hvordan han i sin første kamp oplevede, at der kom spørgsmål fra præsidenten, der var i røret og ville høre, hvorfor en spiller var på banen.

Det kastede – modsat normen – et svar af sig fra Ove Pedersens side.

– Efterfølgende gik jeg ind på præsidentens kontor og fortalte, at jeg ikke havde noget imod, at han stillede spørgsmål – han skulle bare ikke gøre det under kampene. Men det gjorde de dernede – særligt hvis vi var bagud, siger han og fortsætter:

– Jeg blev tit ringet op under kampene, og det var et bevis på, at qatarerne slet ikke kan tåle at tabe. Det så vi også i åbningskampen til VM, hvor folk smuttede tidligt fra stadion, fordi holdet var bagud 2-0, lyder det fra Pedersen.

FCM-legenden prøvede også at mærke, hvad det betød, hvis man tabte en kamp. Det kom lige efter, at man havde slået LIbanon i en turnering, hvor reaktionen var, at han fik at vide, at han var verdens bedste træner.

– Kort tid efter spillede vi mod Oman og tabte. Efter den kamp var der ingen, som ville snakke med mig – hverken assistenter, læger, fysioterapeuter eller manageren. De var bange for, at jeg ville blive fyret, og derfor turde de ikke være sammen med mig. Fra at være verdens bedste træner var jeg pludselig det sorte får, fortæller han.

Den efterfølgende kamp blev vundet, og så var Ove Pedersen altså igen en dygtig træner.





LIVE

TransferLIVE: City-legende i chokskifte?

Køb, køb, køb!

Skyder Brøndby-transfer ned

Supercomputer: De vinder Superligaen

Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?

Superliga-scoop: Henter bomber gratis



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Hillerød sigter mod top-6 efter Superliga-flirt

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

LIVE: FCK smider sejren

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

FCN taber i Europa-comeback

Viborg FF – OB

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

FC København – Lyngby BK

FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona