FCM-legende om Qatar-fortid: Gav klar besked

FC Midtjyllands Ove Pedersen var U17-landstræner tidligere i karrieren, og her oplevede han specielle ting.



FC Midtjyllands assisterende sportschef Ove Pedersen har en lang trænerkarriere bag sig, og tilbage i midten af 90'erne havde han en overgang som U17-landstræner for Qatar.

Her oplevede han ting, som han opfatter som meget udanske. Det fortæller han om på FCM's hjemmeside.

Her kommer han blandt andet ind på, hvordan han i sin første kamp oplevede, at der kom spørgsmål fra præsidenten, der var i røret og ville høre, hvorfor en spiller var på banen.

Det kastede – modsat normen – et svar af sig fra Ove Pedersens side.

– Efterfølgende gik jeg ind på præsidentens kontor og fortalte, at jeg ikke havde noget imod, at han stillede spørgsmål – han skulle bare ikke gøre det under kampene. Men det gjorde de dernede – særligt hvis vi var bagud, siger han og fortsætter:

– Jeg blev tit ringet op under kampene, og det var et bevis på, at qatarerne slet ikke kan tåle at tabe. Det så vi også i åbningskampen til VM, hvor folk smuttede tidligt fra stadion, fordi holdet var bagud 2-0, lyder det fra Pedersen.

FCM-legenden prøvede også at mærke, hvad det betød, hvis man tabte en kamp. Det kom lige efter, at man havde slået LIbanon i en turnering, hvor reaktionen var, at han fik at vide, at han var verdens bedste træner.

– Kort tid efter spillede vi mod Oman og tabte. Efter den kamp var der ingen, som ville snakke med mig – hverken assistenter, læger, fysioterapeuter eller manageren. De var bange for, at jeg ville blive fyret, og derfor turde de ikke være sammen med mig. Fra at være verdens bedste træner var jeg pludselig det sorte får, fortæller han.

Den efterfølgende kamp blev vundet, og så var Ove Pedersen altså igen en dygtig træner.





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Transferbombe i Real Madrid?

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Lewandowski forlader FC Barcelona

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Manchester City vinder FA Cup

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Ny offensiv transfer i FCN?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

FC København – Randers FC

FC Fredericia – Silkeborg IF

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Celtic er mester efter vildt drama

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Manchester United – Nottingham Forest

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’