FIFA bekræfter: Saudi-Arabien eneste VM 2034-bud

Saudi-Arabien er den eneste mulighed, når Fifa i slutningen af 2024 officielt skal udpege VM-værten for 2034.



Saudi-Arabien er det eneste værtsbud på VM i fodbold i 2034.

Det bekræfter Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) tirsdag på sin hjemmeside.

Det endelige valg af VM-vært vil først officielt finde sted i slutningen af 2024.

Tidligere tirsdag trak Australien sig som bejler, og dermed var Saudi-Arabiens bud det eneste tilbage.

– Som fastlagt i de udbudsregler, der blev godkendt af Fifa Council, vil der gennemføres grundige bud- og evalueringsprocesser af de lande, der har budt, inden de endeligt vil blive valgt ved en Fifa-kongres, der forventes at afholdes i sidste kvartal af 2024, skriver Fifa.

Fifa skriver, at der vil pågå en dialog mellem Fifa og bejlerne, så buddene lever op til de kriterier, der tidligere er fastlagt i Fifa Council.

– Dialogen vil fokusere på områder som infrastruktur, kommercielle hensyn, bæredygtighed og menneskerettigheder, skriver Fifa.

– Efter dette vil Fifa offentliggøre sine evalueringsrapporter, og hvis kravene bliver opfyldt, vil medlemslandene udpege værterne på Fifa-kongressen.

Saudi-Arabien havde allerede annonceret sit bud den 4. oktober. Det skete få timer efter, at Fifa havde givet 2030-slutrunden til et fælles bud fra Spanien, Portugal og Marokko.

Fifa satte samtidig 31. oktober som deadline for bud på 2034-slutrunden og gav altså eventuelle bejlere mindre end en måned til at byde ind.

Det er Asien eller Oceaniens tur til at afholde VM i 2034, da Nordamerika ved USA, Canada og Mexico afholder slutrunden i 2026, og Afrika og Europa samt Sydamerika ifølge Fifa er dækket ind i 2030.

Uruguay, Argentina og Paraguay er således vært for hver én kamp i 2030, inden resten af slutrunden afvikles i Spanien, Portugal og Marokko. Alle seks lande er direkte kvalificeret til 2030-slutrunden som værter.

Kritikere har set den usædvanlige konstruktion og den korte deadline som et forsøg på at bane vejen for Saudi-Arabien som vært i 2034.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk klub henter Nicolai Larsen

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Thomas Frank scorer sommerjob

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Stor hyldest af Mike Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage