Fifa kritiserer transportpriser under

Fifa kritiserer forhøjet pris for offentlig transport til VM-kampe, men forbundet forsvarer egne billetpriser.



Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) kritiserer prisen på 150 dollar, som New Jersey vil opkræve fra VM-fans for transport til og fra MetLife Stadium.

Det melder Fifa fredag ifølge nyhedsbureauet AFP.

Beløbet svarer til omkring 953 kroner.

Mediet NBC News har beskrevet prisen for offentlig transport til stadionet, der ligger tæt på New York, og som skal være vært for otte kampe – herunder finalen den 19. juli.

Ifølge mediet meddelte transportmyndigheden New Jersey Transit tidligere på ugen, at returbilletter med tog til stadionet vil koste 150 dollar. Den normale pris ligger på 12,90 dollar.

En bustur vil koste fans 80 dollar.

Fredag forsvarede Mikie Sherrill, som er guvernør i New Jersey, priserne i et opslag på X – og hun pegede i stedet pilen mod Fifa.

– Den her aftale vil koste New Jersey Transit mindst 48 millioner dollar, mens Fifa står til at tjene 11 milliarder under VM.

– Som jeg har sagt flere gange, bør Fifa dække udgifterne til transport af sine fans. Hvis forbundet ikke vil gøre det, vil vi ikke give tilskud til folk med VM-billetter på bekostning af borgere i New Jersey, som hver dag er afhængige af New Jersey Transit, skrev hun.

Den udmelding er Fifa dog ikke enig i.

Forbundet mener, at New Jerseys beslutning om “vilkårligt at fastsætte forhøjede priser og kræve, at Fifa skal dække disse omkostninger, er uden fortilfælde”, siger Fifas driftsdirektør for VM, Heimo Schirgi, ifølge AFP.

– Ingen anden global begivenhed, koncert eller stor sportsarrangør har stået over for et sådant krav. Selvom Fifa forventes at generere cirka 11 milliarder dollar i omsætning – ikke profit, som guvernøren fejlagtigt påstår – har Fifa altid været en non-profit-organisation.

Mens priserne for transport til VM-kampene får kritik, har også billetpriserne udløst utilfredshed.

Ifølge Reuters kan den billigste billet til USA’s åbningskamp mod Paraguay 12. juni købes til 1359 dollar. Til VM-finalen står en billet i øverste sektion til 8860 dollar og op til 25.000 i den nederste sektion.

– Det, som mange mennesker ikke ved – fordi vi selvfølgelig genererer milliarder i et VM – er, at Fifa er en non-profit-organisation, hvilket betyder, at alle de indtægter, vi genererer, investerer vi tilbage i organiseringen af fodbold i 211 lande over hele verden, sagde Fifas præsident, Gianni Infantino, fredag ifølge Reuters.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

De jagter Henrik Meister

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Monsterbud på vej



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Arsenal-dansker vender hjem

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Medier sender ham hjem til AGF

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Afslører: Dolberg sat til salg

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Afslører dansk toptræners millionløn