Frankrig har spillet eksplosiv angrebsfodbold ved VM og er sammen med Argentina slutrundens mest scorende mandskab. Men Didier Deschamps er ikke tilfreds.
14 mål på fem kampe er tilsyneladende ikke nok for den franske landstræner, der torsdag aften dansk tid fører sit hold ind til kvartfinalen mod Marokko.
– Vi skal være effektive offensivt. Vi har været effektive, men vi kunne have været endnu bedre på det område, siger Didier Deschamps ifølge Reuters.
– Nogle gange har man seks chancer og scorer to mål. Andre gange har man to chancer og scorer to mål. Og for mig er det vigtigste at være effektiv.
Indtil ottendedelsfinalen, hvor Frankrig slog Paraguay 1-0, havde franskmændene scoret minimum tre mål i hver kamp.
Torsdag venter en gentagelse af semifinalen fra VM for fire år siden, hvor Frankrig slog Marokko med 2-0.
Marokko kommer ind til kampen med en sejr på 3-0 over Canada i ottendedelsfinalen, og Didier Deschamps er imponeret af marokkanerne.
– De har topspillere og er her ikke bare for at være med. De er her for at vinde det hele, så vi skal være klar og ramme vores bedste niveau mod et rigtig godt hold, siger Didier Deschamps.
Frankrig måtte i ottendedelsfinalen mod Paraguay klare sig uden midtbanespiller Aurelien Tchouameni, som ellers har været i startopstillingen i tre af Frankrigs VM-kampe.
Real Madrid-spilleren døjer med en muskelskade, og Didier Deschamps tør ikke spå om, hvorvidt midtbanemanden bliver klar til kvartfinalen, som bliver fløjtet i gang torsdag aften klokken 22.00 dansk tid.
RITZAU
LIVE
TransferLIVE: SL-klub bekræfter rekord-transfer
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
Knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
Stor profil ude af Frankrig-brag
NYHEDER
Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub
OPTAKT
Frankrig – Marokko
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
EKSKLUSIVT