Fransk dom over Danmark: De var ikke-eksisterende

Det var derfor ikke retfærdigt med det mål, som kom, lyder det.



Frankrig fik lørdag aften revanche efter de to nederlag i Nations League, da de slog Danmark med 2-1 ved VM i Qatar. Det er tilmed et opgør, som først blev afgjort, da Kylian Mbappe fik scoret efter 86 minutters spil til slutresultatet.

I det franske glæder man sig nu over, at de er videre til næste runde, men der er dog også nogle bemærkninger om det danske spil. 

Den store, franske sportsavis L’Equipe finder i deres referat af kampen frem, at der helt frem til Mbappes 1-0-mål var meget lidt at se til fra danskerne.

– I total kontrol i mere end en time blev man logisk belønnet af Kylian Mbappes åbningsmål, og herefter løsnede Les Bleus grebet og efter et hidtil ikke-eksisterende Danmark til at komme tilbage til at score i det 68. minut, lyder det fra dem.

Hovedstadsmediet Le Parisien var da heller ikke tilfredse med retfærdigheden over, at Danmark fik udlignet.

– De fik udligningen på det første danske skud på mål, hvilket vidner om øjeblikkets uretfærdighed, lyder det fra Paris-udgivelsen, som desuden slår fast, at det op til 1-1-målet af Andreas Christensen mindede mere om det danske hold, som de kendte fra Nations League.

– De kom tættere på den standard, som blev brugt i sommer til at slå Frankrig to gange, fortælles det.

Det var da også en lunken oplevelse, som karaktererne herfra dette medies udsendte tegner et billede af. Læs mere om det her.







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Scorer vanvittig løn i Premier League

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Her er 1/8-finalerne ved VM



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

“Du er en fucking maskine!”

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stort FCK-talent er blevet solgt

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Mexico – England

Portugal – Spanien

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

USA – Belgien

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det er et angreb på FCK’

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’