Frankrig fik lørdag aften revanche efter de to nederlag i Nations League, da de slog Danmark med 2-1 ved VM i Qatar. Det er tilmed et opgør, som først blev afgjort, da Kylian Mbappe fik scoret efter 86 minutters spil til slutresultatet.
I det franske glæder man sig nu over, at de er videre til næste runde, men der er dog også nogle bemærkninger om det danske spil.
Den store, franske sportsavis L’Equipe finder i deres referat af kampen frem, at der helt frem til Mbappes 1-0-mål var meget lidt at se til fra danskerne.
– I total kontrol i mere end en time blev man logisk belønnet af Kylian Mbappes åbningsmål, og herefter løsnede Les Bleus grebet og efter et hidtil ikke-eksisterende Danmark til at komme tilbage til at score i det 68. minut, lyder det fra dem.
Hovedstadsmediet Le Parisien var da heller ikke tilfredse med retfærdigheden over, at Danmark fik udlignet.
– De fik udligningen på det første danske skud på mål, hvilket vidner om øjeblikkets uretfærdighed, lyder det fra Paris-udgivelsen, som desuden slår fast, at det op til 1-1-målet af Andreas Christensen mindede mere om det danske hold, som de kendte fra Nations League.
– De kom tættere på den standard, som blev brugt i sommer til at slå Frankrig to gange, fortælles det.
Det var da også en lunken oplevelse, som karaktererne herfra dette medies udsendte tegner et billede af. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
Italiensk dommerchef efterforskes for svindel
Sprudler i MLS
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
Oddset styrtdykker
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
