Fransk dom over Danmark: De var ikke-eksisterende

Det var derfor ikke retfærdigt med det mål, som kom, lyder det.



Frankrig fik lørdag aften revanche efter de to nederlag i Nations League, da de slog Danmark med 2-1 ved VM i Qatar. Det er tilmed et opgør, som først blev afgjort, da Kylian Mbappe fik scoret efter 86 minutters spil til slutresultatet.

I det franske glæder man sig nu over, at de er videre til næste runde, men der er dog også nogle bemærkninger om det danske spil. 

Den store, franske sportsavis L’Equipe finder i deres referat af kampen frem, at der helt frem til Mbappes 1-0-mål var meget lidt at se til fra danskerne.

– I total kontrol i mere end en time blev man logisk belønnet af Kylian Mbappes åbningsmål, og herefter løsnede Les Bleus grebet og efter et hidtil ikke-eksisterende Danmark til at komme tilbage til at score i det 68. minut, lyder det fra dem.

Hovedstadsmediet Le Parisien var da heller ikke tilfredse med retfærdigheden over, at Danmark fik udlignet.

– De fik udligningen på det første danske skud på mål, hvilket vidner om øjeblikkets uretfærdighed, lyder det fra Paris-udgivelsen, som desuden slår fast, at det op til 1-1-målet af Andreas Christensen mindede mere om det danske hold, som de kendte fra Nations League.

– De kom tættere på den standard, som blev brugt i sommer til at slå Frankrig to gange, fortælles det.

Det var da også en lunken oplevelse, som karaktererne herfra dette medies udsendte tegner et billede af. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Flere slagter dansker efter grim aktion

Klar for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Fransk klub overvejer Victor Bak

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Frankrig – England

Smadrer transferrekord



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Snød FC København for keeper

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-boss åben for lejeaftaler

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’