Frankrig fik lørdag aften revanche efter de to nederlag i Nations League, da de slog Danmark med 2-1 ved VM i Qatar. Det er tilmed et opgør, som først blev afgjort, da Kylian Mbappe fik scoret efter 86 minutters spil til slutresultatet.
I det franske glæder man sig nu over, at de er videre til næste runde, men der er dog også nogle bemærkninger om det danske spil.
Den store, franske sportsavis L’Equipe finder i deres referat af kampen frem, at der helt frem til Mbappes 1-0-mål var meget lidt at se til fra danskerne.
– I total kontrol i mere end en time blev man logisk belønnet af Kylian Mbappes åbningsmål, og herefter løsnede Les Bleus grebet og efter et hidtil ikke-eksisterende Danmark til at komme tilbage til at score i det 68. minut, lyder det fra dem.
Hovedstadsmediet Le Parisien var da heller ikke tilfredse med retfærdigheden over, at Danmark fik udlignet.
– De fik udligningen på det første danske skud på mål, hvilket vidner om øjeblikkets uretfærdighed, lyder det fra Paris-udgivelsen, som desuden slår fast, at det op til 1-1-målet af Andreas Christensen mindede mere om det danske hold, som de kendte fra Nations League.
– De kom tættere på den standard, som blev brugt i sommer til at slå Frankrig to gange, fortælles det.
Det var da også en lunken oplevelse, som karaktererne herfra dette medies udsendte tegner et billede af. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TRANSFER
Spændende melding
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
TOPNYHED
