Fransk kritik af danske profiler inden skæbnekamp

Flere danske landsholdsprofiler har fået en hård medfart i den franske presse efter 0-0-kampen mod Tunesien.



Der har været en del kritik af det danske landshold efter 0-0-kampen mod Tunesien, og heller ikke i Frankrig er man imponeret af Kasper Hjulmands mandskab. 

Forud for lørdagens brag mellem Danmark og Frankrig har flere franske medier således kritiseret en række danske profilers præstation i tirsdagens opgør. 

Avisen L'Equipe har fremhævet Kasper Dolberg og Andreas Skov Olsen som Danmarks dårligste spillere i Tunesien-kampen, mens mediet Onze Mondial har peget på Dolberg, Joachim Andersen, Pierre-Emile Højbjerg og Andreas Cornelius som de danske 'flop'. 

– Det var en meget kompliceret kamp for den danske kantspiller, der konstant kom til kort i duellerne og virkede for nonchalant. Han nåede frem til en lang aflevering fra Kjær, men fik ikke bolden under kontrol. Bragte senere sit hold i problemer, da han mistede bolden, skriver L'Equipe om Andreas Skov Olsen.

Også Kasper Dolberg har fået en hård medfart af L'Equipe. 

– Den Nice-ejede centerforward var fraværende i lange perioder, han slog ikke til i duellerne og han stod bag mange forkerte beslutninger. Han havde fået en utaknemmelig opgave i det danske angreb, men han viste ikke nok determination i sine løb eller når han modtog bolden, skriver avisen således om Dolberg. 

Onze Mondial peger på, at den 'normalt så sikre' Joachim Andersen blev terroriseret af OB-angriberen Issam Jebali, mens Pierre-Emile Højbjerg kritiseres for ikke at have fundet sit normale niveau frem. 

Ifølge Onze Mondial gjorde Andreas Cornelius det ikke meget bedre end Dolberg, da FC København-profilen kom ind og brændte Danmarks største chance. 

Mens der altså er masser af kritik af de danske spillere, så fremhæver både L'Equipe og Onze Mondial Kasper Schmeichel som Danmarks bedste spiller i kampen mod Tunesien. 

Danmark og Frankrig mødes på lørdag klokken 17.00 i det, der ligner en skæbnekamp for Kasper Hjulmands tropper. Et nederlag kan således betyde, at Danmark får svært ved at komme videre fra gruppespillet. 

L'Equipes karakterer fra kampen mellem Danmark og Tunesien (Foto: lequipe.fr).



Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

– Brøndby er chanceløse

FC København-profil ude med sygdom

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Storklub meldes interesseret

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Nu er han gratis – på vej til OB?

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Har I tabt sutten, Brøndby?

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

– Han vil være i store problemer

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Viborg-boss afviser norsk storklub

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Danske klubber vil have ham

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Superliga-træner forlænger kontrakten