Fransk kritik af danske profiler inden skæbnekamp

Flere danske landsholdsprofiler har fået en hård medfart i den franske presse efter 0-0-kampen mod Tunesien.



Der har været en del kritik af det danske landshold efter 0-0-kampen mod Tunesien, og heller ikke i Frankrig er man imponeret af Kasper Hjulmands mandskab. 

Forud for lørdagens brag mellem Danmark og Frankrig har flere franske medier således kritiseret en række danske profilers præstation i tirsdagens opgør. 

Avisen L'Equipe har fremhævet Kasper Dolberg og Andreas Skov Olsen som Danmarks dårligste spillere i Tunesien-kampen, mens mediet Onze Mondial har peget på Dolberg, Joachim Andersen, Pierre-Emile Højbjerg og Andreas Cornelius som de danske 'flop'. 

– Det var en meget kompliceret kamp for den danske kantspiller, der konstant kom til kort i duellerne og virkede for nonchalant. Han nåede frem til en lang aflevering fra Kjær, men fik ikke bolden under kontrol. Bragte senere sit hold i problemer, da han mistede bolden, skriver L'Equipe om Andreas Skov Olsen.

Også Kasper Dolberg har fået en hård medfart af L'Equipe. 

– Den Nice-ejede centerforward var fraværende i lange perioder, han slog ikke til i duellerne og han stod bag mange forkerte beslutninger. Han havde fået en utaknemmelig opgave i det danske angreb, men han viste ikke nok determination i sine løb eller når han modtog bolden, skriver avisen således om Dolberg. 

Onze Mondial peger på, at den 'normalt så sikre' Joachim Andersen blev terroriseret af OB-angriberen Issam Jebali, mens Pierre-Emile Højbjerg kritiseres for ikke at have fundet sit normale niveau frem. 

Ifølge Onze Mondial gjorde Andreas Cornelius det ikke meget bedre end Dolberg, da FC København-profilen kom ind og brændte Danmarks største chance. 

Mens der altså er masser af kritik af de danske spillere, så fremhæver både L'Equipe og Onze Mondial Kasper Schmeichel som Danmarks bedste spiller i kampen mod Tunesien. 

Danmark og Frankrig mødes på lørdag klokken 17.00 i det, der ligner en skæbnekamp for Kasper Hjulmands tropper. Et nederlag kan således betyde, at Danmark får svært ved at komme videre fra gruppespillet. 

L'Equipes karakterer fra kampen mellem Danmark og Tunesien (Foto: lequipe.fr).



Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Det har taget røven på Steve Cooper

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

‘Den værste transfer nogensinde’

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Brøndby-stjerne med stor donation

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

– Han har været en decideret atombombe

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Eriksen med kontant udmelding

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Benhård transfermelding

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Det er til dumpekarakter

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Klart ønske fra Ruben Amorim

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Magisk aften for FC København-stjerne

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

– Alle taler om dem!

– Du har udstråling som tagpap

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

AFCON inviterer til gratis fodbold

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Presset Frank: Her er vores store problem

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Lerager ser forandret Kamil Grabara