Fransk landstræner måtte skride ind: Hør lige her

Didier Deschamps tager på ingen måde glæderne på forskud til VM og advarer mod at blive for kæphøj efter en god start.



Tipsbladet i Qatar.

Frankrig kunne ikke have ønsket end bedre start på VM, end de fik. Les Bleus besejrede selv Australien, mens gruppmodstanderne Danmark og Tunesien delte i porten.

Dermed står Didier Deschamps' tropper nu med alle kort på hånden for at gå videre til ottendedelsfinalerne. En sejr over Danmark lørdag eller over Tunesien i næste uge vil sikre dem videre avancement.

Men da en journalist på fredagens pressemøde med Frankrigs landstræner spurgte om udsigten til at møde enten Argentina eller Mexico i ottendedelsfinalerne, gjorde Deschamps det klart, at han ikke vil tage nogen som helst glæder på forskud.

– Hør lige her. Vi tænker på Danmark, slog Deschamps fast og fortsatte:

– Jeg håber, du kan spille spørgsmålet senere, men vi fokuserer på gruppen. Det er det, der vedrører os nu. Jeg vil ikke tale om dem i den der gruppe. Kamp nummer to vil være vigtig og afgørende for de to hold. Argentina har tabt deres første kamp, og Mexico spillede uafgjort.

– Men nu skal man ikke være alt for kæphøj. Vi har en mulighed for at kvalificere os, men de muligheder har de andre også. Jeg vil gerne have fokus på gruppen her.

Trods en overbevisende 4-1-sejr over Australien i premieren havde Deschamps imidlertid heller ikke lutter lovord til overs for præstationen.

– Når vi har analyseret kampen mod Australien, vil jeg sige, at udover deres mål var der også nogle boldtab og velsagtens fire situationer, hvor vi kunne gøre det bedre. Det var mod Australien og måske er det for meget med fire situationer.

– Hver gang kan vi forbedre tingene. Selvom vi har forbedret vores offensive kvaliteter. Situationerne er heller ikke de samme fra kamp til kamp. Det er klart, at nogle ting skal forbedres, men at diskutere, hvad der vil være bedst, vil jeg overlade til jer journalister. Jeg skal nok foretage mit valg, sagde den franske landstræner.

Ikke meget fransk arrogance at spore her.







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Sat til salg – så dyr er han

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Danske klubber scorer millioner på VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

‘AC’-forlængelse på plads, men…

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Fifas guldkalv skal stå på egne ben

De jagter Henrik Meister



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente