Tipsbladet i Qatar.
Frankrig kunne ikke have ønsket end bedre start på VM, end de fik. Les Bleus besejrede selv Australien, mens gruppmodstanderne Danmark og Tunesien delte i porten.
Dermed står Didier Deschamps' tropper nu med alle kort på hånden for at gå videre til ottendedelsfinalerne. En sejr over Danmark lørdag eller over Tunesien i næste uge vil sikre dem videre avancement.
Men da en journalist på fredagens pressemøde med Frankrigs landstræner spurgte om udsigten til at møde enten Argentina eller Mexico i ottendedelsfinalerne, gjorde Deschamps det klart, at han ikke vil tage nogen som helst glæder på forskud.
– Hør lige her. Vi tænker på Danmark, slog Deschamps fast og fortsatte:
– Jeg håber, du kan spille spørgsmålet senere, men vi fokuserer på gruppen. Det er det, der vedrører os nu. Jeg vil ikke tale om dem i den der gruppe. Kamp nummer to vil være vigtig og afgørende for de to hold. Argentina har tabt deres første kamp, og Mexico spillede uafgjort.
– Men nu skal man ikke være alt for kæphøj. Vi har en mulighed for at kvalificere os, men de muligheder har de andre også. Jeg vil gerne have fokus på gruppen her.
Trods en overbevisende 4-1-sejr over Australien i premieren havde Deschamps imidlertid heller ikke lutter lovord til overs for præstationen.
– Når vi har analyseret kampen mod Australien, vil jeg sige, at udover deres mål var der også nogle boldtab og velsagtens fire situationer, hvor vi kunne gøre det bedre. Det var mod Australien og måske er det for meget med fire situationer.
– Hver gang kan vi forbedre tingene. Selvom vi har forbedret vores offensive kvaliteter. Situationerne er heller ikke de samme fra kamp til kamp. Det er klart, at nogle ting skal forbedres, men at diskutere, hvad der vil være bedst, vil jeg overlade til jer journalister. Jeg skal nok foretage mit valg, sagde den franske landstræner.
Ikke meget fransk arrogance at spore her.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC Midtjylland-spiller stukket ned
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
NYHEDER