Tipsbladet i Qatar.
Frankrig kunne ikke have ønsket end bedre start på VM, end de fik. Les Bleus besejrede selv Australien, mens gruppmodstanderne Danmark og Tunesien delte i porten.
Dermed står Didier Deschamps' tropper nu med alle kort på hånden for at gå videre til ottendedelsfinalerne. En sejr over Danmark lørdag eller over Tunesien i næste uge vil sikre dem videre avancement.
Men da en journalist på fredagens pressemøde med Frankrigs landstræner spurgte om udsigten til at møde enten Argentina eller Mexico i ottendedelsfinalerne, gjorde Deschamps det klart, at han ikke vil tage nogen som helst glæder på forskud.
– Hør lige her. Vi tænker på Danmark, slog Deschamps fast og fortsatte:
– Jeg håber, du kan spille spørgsmålet senere, men vi fokuserer på gruppen. Det er det, der vedrører os nu. Jeg vil ikke tale om dem i den der gruppe. Kamp nummer to vil være vigtig og afgørende for de to hold. Argentina har tabt deres første kamp, og Mexico spillede uafgjort.
– Men nu skal man ikke være alt for kæphøj. Vi har en mulighed for at kvalificere os, men de muligheder har de andre også. Jeg vil gerne have fokus på gruppen her.
Trods en overbevisende 4-1-sejr over Australien i premieren havde Deschamps imidlertid heller ikke lutter lovord til overs for præstationen.
– Når vi har analyseret kampen mod Australien, vil jeg sige, at udover deres mål var der også nogle boldtab og velsagtens fire situationer, hvor vi kunne gøre det bedre. Det var mod Australien og måske er det for meget med fire situationer.
– Hver gang kan vi forbedre tingene. Selvom vi har forbedret vores offensive kvaliteter. Situationerne er heller ikke de samme fra kamp til kamp. Det er klart, at nogle ting skal forbedres, men at diskutere, hvad der vil være bedst, vil jeg overlade til jer journalister. Jeg skal nok foretage mit valg, sagde den franske landstræner.
Ikke meget fransk arrogance at spore her.
LIVE
VM-LIVE: England overvejer det nu
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
LIVE
TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
OPTAKT
USA – Belgien
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Argentina – Egypten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
NYHEDER
David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
Don Ø: Mange rystede på hovedet
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
NYHEDER
Voldsom europæisk kritik af FIFA
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet
NYHEDER
Officielt: Nu er Nagelsmann færdig
INTERVIEW