Fransk landstræner måtte skride ind: Hør lige her

Didier Deschamps tager på ingen måde glæderne på forskud til VM og advarer mod at blive for kæphøj efter en god start.



Tipsbladet i Qatar.

Frankrig kunne ikke have ønsket end bedre start på VM, end de fik. Les Bleus besejrede selv Australien, mens gruppmodstanderne Danmark og Tunesien delte i porten.

Dermed står Didier Deschamps' tropper nu med alle kort på hånden for at gå videre til ottendedelsfinalerne. En sejr over Danmark lørdag eller over Tunesien i næste uge vil sikre dem videre avancement.

Men da en journalist på fredagens pressemøde med Frankrigs landstræner spurgte om udsigten til at møde enten Argentina eller Mexico i ottendedelsfinalerne, gjorde Deschamps det klart, at han ikke vil tage nogen som helst glæder på forskud.

– Hør lige her. Vi tænker på Danmark, slog Deschamps fast og fortsatte:

– Jeg håber, du kan spille spørgsmålet senere, men vi fokuserer på gruppen. Det er det, der vedrører os nu. Jeg vil ikke tale om dem i den der gruppe. Kamp nummer to vil være vigtig og afgørende for de to hold. Argentina har tabt deres første kamp, og Mexico spillede uafgjort.

– Men nu skal man ikke være alt for kæphøj. Vi har en mulighed for at kvalificere os, men de muligheder har de andre også. Jeg vil gerne have fokus på gruppen her.

Trods en overbevisende 4-1-sejr over Australien i premieren havde Deschamps imidlertid heller ikke lutter lovord til overs for præstationen.

– Når vi har analyseret kampen mod Australien, vil jeg sige, at udover deres mål var der også nogle boldtab og velsagtens fire situationer, hvor vi kunne gøre det bedre. Det var mod Australien og måske er det for meget med fire situationer.

– Hver gang kan vi forbedre tingene. Selvom vi har forbedret vores offensive kvaliteter. Situationerne er heller ikke de samme fra kamp til kamp. Det er klart, at nogle ting skal forbedres, men at diskutere, hvad der vil være bedst, vil jeg overlade til jer journalister. Jeg skal nok foretage mit valg, sagde den franske landstræner.

Ikke meget fransk arrogance at spore her.





TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Overrasker i sæsonpremieren

Viborg knækkede OB og tog kneben sejr

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder Superligaen

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Køb, køb, køb!

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Skyder Brøndby-transfer ned

AGF – Brøndby IF

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

FC København – Lyngby BK

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Superliga-scoop: Henter bomber gratis



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF