Opfordrer Frankrig til ændringer: DK er farlige

Den tidligere franske landstræner Raymond Domenech giver i et intervew med L'Equipe sit bud på, hvordan det franske mandskab skal stille op imod Danmark.



Danmark fik ikke en mindeværdig start på VM-slutrunden, og i næste kamp venter de forsvarende verdensmestre, Frankrig.

Franskmændene vandt deres først kamp mod Australien med cifrene 4-1, men ikke alle i den franske lejr er ovenud tilfredse med præstationen.

I et interview med det franske medie L´Equipe fortæller Frankrigs tidligere landstæner Raymond Domenech, hvilke ændringer det franske mandskab burde foretage før opgøret mod Danmark. 

– Danmarks stærke side er deres besættelse af banen. De er faktisk et farligt hold, når de håndterer bolden. At udvide midtbanen ville ikke være dumt, fortæller han. 

Domenech mener, at man skal stille op i en 4-3-3 formation, der giver mere tyngde på midtbanen, end den 4-2-3-1 de stillede op i imod Australien. 

I interviewet udtrykker den tidligere landstræner stor utilfredshed med de franske angriberes løbevillighed, og deres evner til at forsvare, og frygter, at det danske landshold ville kunne udnytte denne svaghed.

– Hvis nogen ikke har forsvaret, er det Mbappé! Giroud har ikke forsvaret mere. Han kom tilbage gående. Han var overhovedet ikke bekymret. Du er nødt til at være forsigtig. For hvis vi lader danskerne klare sig, kommer vi i klemme. Hvis vi lader de to bagved finde deres midtbane, bliver det kompliceret, fortæller han.

Han mener Ousmane Dembele må lade sin plads for Kingsley Coman, der er mere vant til at forsvare, eller Jordan Veretout, som vil være en ekstra mand på mitdbanen.

Det er heller ikke usandsynligt, at Frankrigs vicekaptajn, Raphael Varane, er tilbage i opstillingen mod Danmark, mener Domenech. 

Opgøret mellem Danmark og Frankrig sparkes i gang lørdag klokken 17. 







LIVE

TransferLIVE: Vallys debuterer på dansk tv

Kulturministeren vil til kamp mod FIFA

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle



LIVE

Superliga-LIVE: Stor FCM-bet: Ramt af ny skade

AGF i Europa: De venter i næste runde

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

De vil have Jelert

Hvor er I vilde, AGF!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Nærmer sig vild FCK-præstation

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Tottenham-flop i stor transfer

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!

AGF fandt vej til comeback gennem delmål

FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’

Færdig i dansk klub efter 55 dage

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Vildt Superliga-rygte afvises

OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Ny FC København-stjerne imponerer

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag