Danmark fik ikke en mindeværdig start på VM-slutrunden, og i næste kamp venter de forsvarende verdensmestre, Frankrig.
Franskmændene vandt deres først kamp mod Australien med cifrene 4-1, men ikke alle i den franske lejr er ovenud tilfredse med præstationen.
I et interview med det franske medie L´Equipe fortæller Frankrigs tidligere landstæner Raymond Domenech, hvilke ændringer det franske mandskab burde foretage før opgøret mod Danmark.
– Danmarks stærke side er deres besættelse af banen. De er faktisk et farligt hold, når de håndterer bolden. At udvide midtbanen ville ikke være dumt, fortæller han.
Domenech mener, at man skal stille op i en 4-3-3 formation, der giver mere tyngde på midtbanen, end den 4-2-3-1 de stillede op i imod Australien.
I interviewet udtrykker den tidligere landstræner stor utilfredshed med de franske angriberes løbevillighed, og deres evner til at forsvare, og frygter, at det danske landshold ville kunne udnytte denne svaghed.
– Hvis nogen ikke har forsvaret, er det Mbappé! Giroud har ikke forsvaret mere. Han kom tilbage gående. Han var overhovedet ikke bekymret. Du er nødt til at være forsigtig. For hvis vi lader danskerne klare sig, kommer vi i klemme. Hvis vi lader de to bagved finde deres midtbane, bliver det kompliceret, fortæller han.
Han mener Ousmane Dembele må lade sin plads for Kingsley Coman, der er mere vant til at forsvare, eller Jordan Veretout, som vil være en ekstra mand på mitdbanen.
Det er heller ikke usandsynligt, at Frankrigs vicekaptajn, Raphael Varane, er tilbage i opstillingen mod Danmark, mener Domenech.
Opgøret mellem Danmark og Frankrig sparkes i gang lørdag klokken 17.
LIVE
LIVE: Kent Nielsen overrasker
TIPSBLADET SPECIAL
– Det var virkelig pinligt
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
TOPNYHED
Emre Mor færdig
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Miraklernes tid er ikke forbi
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
TIPSBLADETS DOM
Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE