Hænger stort prisskilt på dansk landsholdsspiller

Det bliver ifølge Tipsbladets oplysninger ikke billigt, hvis Tottenham eller en anden interesseret klub vil købe Andreas Skov Olsen fri af Club Brugge til januar.



Andreas Skov Olsen har ikke haft den letteste november med ujævne kampe for Club Brugge og endda et par ture på bænken i kølvandet på en skade.

Danmarks 0-0-kamp mod Tunesien tirsdag var heller ikke det store offensive sus for forwarden, der spillede et markant EM for Danmark i sommeren 2021.

Hjemme i Europa kunne noget til gengæld tyde på, at der er aktivitet omkring den danske landsholdsspiller.

Flere større klubber, herunder Tottenham Hotspur, skal være interesseret i danskeren, der for 10 måneder siden skiftede en frustrerende tilværelse som bænkevarmer i Bologna ud med en fast plads i Club Brugges idealopstilling.

Men det bliver ikke nogen billig omgang efter danske og belgiske standarder, hvis nogen skal have forhandlet danskeren fri af Club Brugge.

179381

Belgierne, der kort før transferdeadline købte FC Midtjyllands Raphael Onyedika fri for omtrent 75 millioner kroner, har de seneste år haft stor succes med at sælge spillere.

Hele otte mand er røget afsted til udlandet siden sommeren 2019 for beløb mellem 75 og 240 millioner kroner med den belgiske VM-spiller Charles De Ketelaere som den dyreste, da han kom til AC Milan i begyndelsen af sommeren i år.

Og det påvirker prisen.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har Club Brugge ikke fået nogen tilbud på Andreas Skov Olsen her i efteråret, men hvis interesserede klubber dukker op i indbakken hos klubledelsen, skal den danske landsholdsspiller koste et beløb mindst svarende til de cirka 185 millioner kroner, brasilianske Wesley kostede i 2019 ved et skifte til Aston Villa.

Om nogen vil betale en sådan pris for Andreas Skov Olsen skal være usagt, men især på Premier Leagues transfervindue, som Club Brugge i høj grad sigter efter, er det ikke nogen svimlende sum.

Andreas Skov Olsen kostede i omegnen af 45 millioner kroner, da han i slutningen af januar skiftede fra Bologna til Club Brugge.

Brugge gik videre i Champions League og skal til februar møde Benfica, mens belgierne lidt skuffende kun er firer halvvejs i den nationale turnering med 13 point op til Genk på førstepladsen.







Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

I svime over Froholdt – får ny hæder

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Forhandler om Albert Grønbæk

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

FCM-profil drømmer om Manchester City

Derfor kommer han IKKE til FC København

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Palace i stor triumf – nu smutter succestræneren

Oliver Sonne vender tilbage

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Messi-statue fjernes

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Her lander Superliga-kampprogrammet

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Crystal Palace vinder Conference League

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!