Hænger stort prisskilt på dansk landsholdsspiller

Det bliver ifølge Tipsbladets oplysninger ikke billigt, hvis Tottenham eller en anden interesseret klub vil købe Andreas Skov Olsen fri af Club Brugge til januar.



Andreas Skov Olsen har ikke haft den letteste november med ujævne kampe for Club Brugge og endda et par ture på bænken i kølvandet på en skade.

Danmarks 0-0-kamp mod Tunesien tirsdag var heller ikke det store offensive sus for forwarden, der spillede et markant EM for Danmark i sommeren 2021.

Hjemme i Europa kunne noget til gengæld tyde på, at der er aktivitet omkring den danske landsholdsspiller.

Flere større klubber, herunder Tottenham Hotspur, skal være interesseret i danskeren, der for 10 måneder siden skiftede en frustrerende tilværelse som bænkevarmer i Bologna ud med en fast plads i Club Brugges idealopstilling.

Men det bliver ikke nogen billig omgang efter danske og belgiske standarder, hvis nogen skal have forhandlet danskeren fri af Club Brugge.

179381

Belgierne, der kort før transferdeadline købte FC Midtjyllands Raphael Onyedika fri for omtrent 75 millioner kroner, har de seneste år haft stor succes med at sælge spillere.

Hele otte mand er røget afsted til udlandet siden sommeren 2019 for beløb mellem 75 og 240 millioner kroner med den belgiske VM-spiller Charles De Ketelaere som den dyreste, da han kom til AC Milan i begyndelsen af sommeren i år.

Og det påvirker prisen.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har Club Brugge ikke fået nogen tilbud på Andreas Skov Olsen her i efteråret, men hvis interesserede klubber dukker op i indbakken hos klubledelsen, skal den danske landsholdsspiller koste et beløb mindst svarende til de cirka 185 millioner kroner, brasilianske Wesley kostede i 2019 ved et skifte til Aston Villa.

Om nogen vil betale en sådan pris for Andreas Skov Olsen skal være usagt, men især på Premier Leagues transfervindue, som Club Brugge i høj grad sigter efter, er det ikke nogen svimlende sum.

Andreas Skov Olsen kostede i omegnen af 45 millioner kroner, da han i slutningen af januar skiftede fra Bologna til Club Brugge.

Brugge gik videre i Champions League og skal til februar møde Benfica, mens belgierne lidt skuffende kun er firer halvvejs i den nationale turnering med 13 point op til Genk på førstepladsen.





LIVE

LIVE: Giver skadesupdate i FCK

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

– Det er en katastrofe for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hård kritik af FCM-profil

Liverpool – Fulham

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Superliga-klub bedst i hele verden



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

‘De har grinet deres røv i laser’

Nu er han pludselig syg

Robert trækker overskrifter i udlandet

Thomas Frank er favorit til jobbet

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tøfting lægger hånden på kogepladen



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Mathias Zanka går viralt

Gift Links hylder FCK-legende

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Han er Superligaens ringeste målmand!

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Har været uenig med Steve Cooper

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

FIFA åbner sag mod Spanien