Andreas Skov Olsen har ikke haft den letteste november med ujævne kampe for Club Brugge og endda et par ture på bænken i kølvandet på en skade.
Danmarks 0-0-kamp mod Tunesien tirsdag var heller ikke det store offensive sus for forwarden, der spillede et markant EM for Danmark i sommeren 2021.
Hjemme i Europa kunne noget til gengæld tyde på, at der er aktivitet omkring den danske landsholdsspiller.
Flere større klubber, herunder Tottenham Hotspur, skal være interesseret i danskeren, der for 10 måneder siden skiftede en frustrerende tilværelse som bænkevarmer i Bologna ud med en fast plads i Club Brugges idealopstilling.
Men det bliver ikke nogen billig omgang efter danske og belgiske standarder, hvis nogen skal have forhandlet danskeren fri af Club Brugge.

Belgierne, der kort før transferdeadline købte FC Midtjyllands Raphael Onyedika fri for omtrent 75 millioner kroner, har de seneste år haft stor succes med at sælge spillere.
Hele otte mand er røget afsted til udlandet siden sommeren 2019 for beløb mellem 75 og 240 millioner kroner med den belgiske VM-spiller Charles De Ketelaere som den dyreste, da han kom til AC Milan i begyndelsen af sommeren i år.
Og det påvirker prisen.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har Club Brugge ikke fået nogen tilbud på Andreas Skov Olsen her i efteråret, men hvis interesserede klubber dukker op i indbakken hos klubledelsen, skal den danske landsholdsspiller koste et beløb mindst svarende til de cirka 185 millioner kroner, brasilianske Wesley kostede i 2019 ved et skifte til Aston Villa.
Om nogen vil betale en sådan pris for Andreas Skov Olsen skal være usagt, men især på Premier Leagues transfervindue, som Club Brugge i høj grad sigter efter, er det ikke nogen svimlende sum.
Andreas Skov Olsen kostede i omegnen af 45 millioner kroner, da han i slutningen af januar skiftede fra Bologna til Club Brugge.
Brugge gik videre i Champions League og skal til februar møde Benfica, mens belgierne lidt skuffende kun er firer halvvejs i den nationale turnering med 13 point op til Genk på førstepladsen.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
AVIS
Færdig i Real Madrid
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
10. gang i træk
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
NYHEDER