Hænger stort prisskilt på dansk landsholdsspiller

Det bliver ifølge Tipsbladets oplysninger ikke billigt, hvis Tottenham eller en anden interesseret klub vil købe Andreas Skov Olsen fri af Club Brugge til januar.



Andreas Skov Olsen har ikke haft den letteste november med ujævne kampe for Club Brugge og endda et par ture på bænken i kølvandet på en skade.

Danmarks 0-0-kamp mod Tunesien tirsdag var heller ikke det store offensive sus for forwarden, der spillede et markant EM for Danmark i sommeren 2021.

Hjemme i Europa kunne noget til gengæld tyde på, at der er aktivitet omkring den danske landsholdsspiller.

Flere større klubber, herunder Tottenham Hotspur, skal være interesseret i danskeren, der for 10 måneder siden skiftede en frustrerende tilværelse som bænkevarmer i Bologna ud med en fast plads i Club Brugges idealopstilling.

Men det bliver ikke nogen billig omgang efter danske og belgiske standarder, hvis nogen skal have forhandlet danskeren fri af Club Brugge.

179381

Belgierne, der kort før transferdeadline købte FC Midtjyllands Raphael Onyedika fri for omtrent 75 millioner kroner, har de seneste år haft stor succes med at sælge spillere.

Hele otte mand er røget afsted til udlandet siden sommeren 2019 for beløb mellem 75 og 240 millioner kroner med den belgiske VM-spiller Charles De Ketelaere som den dyreste, da han kom til AC Milan i begyndelsen af sommeren i år.

Og det påvirker prisen.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har Club Brugge ikke fået nogen tilbud på Andreas Skov Olsen her i efteråret, men hvis interesserede klubber dukker op i indbakken hos klubledelsen, skal den danske landsholdsspiller koste et beløb mindst svarende til de cirka 185 millioner kroner, brasilianske Wesley kostede i 2019 ved et skifte til Aston Villa.

Om nogen vil betale en sådan pris for Andreas Skov Olsen skal være usagt, men især på Premier Leagues transfervindue, som Club Brugge i høj grad sigter efter, er det ikke nogen svimlende sum.

Andreas Skov Olsen kostede i omegnen af 45 millioner kroner, da han i slutningen af januar skiftede fra Bologna til Club Brugge.

Brugge gik videre i Champions League og skal til februar møde Benfica, mens belgierne lidt skuffende kun er firer halvvejs i den nationale turnering med 13 point op til Genk på førstepladsen.





TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Rejser til Danmark for FC København-stjerne

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Den første i næsten 40 år



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Færdig i FC Midtjylland?



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

UEFA med ny stor FC København-straf

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Bo Svensson i spil til stort job

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

Samler informationer om FCK’er

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Arsenal skuffer mod bundprop

FC København-stjerne straffes af UEFA

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Vild udtalelse om Nathan Trott

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

I svime over Højlund

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Manchester United jagter Liverpool-profil

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

Sæsonens hurtigste hattrick

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Choktransfer?

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus