Hænger stort prisskilt på dansk landsholdsspiller

Det bliver ifølge Tipsbladets oplysninger ikke billigt, hvis Tottenham eller en anden interesseret klub vil købe Andreas Skov Olsen fri af Club Brugge til januar.



Andreas Skov Olsen har ikke haft den letteste november med ujævne kampe for Club Brugge og endda et par ture på bænken i kølvandet på en skade.

Danmarks 0-0-kamp mod Tunesien tirsdag var heller ikke det store offensive sus for forwarden, der spillede et markant EM for Danmark i sommeren 2021.

Hjemme i Europa kunne noget til gengæld tyde på, at der er aktivitet omkring den danske landsholdsspiller.

Flere større klubber, herunder Tottenham Hotspur, skal være interesseret i danskeren, der for 10 måneder siden skiftede en frustrerende tilværelse som bænkevarmer i Bologna ud med en fast plads i Club Brugges idealopstilling.

Men det bliver ikke nogen billig omgang efter danske og belgiske standarder, hvis nogen skal have forhandlet danskeren fri af Club Brugge.

179381

Belgierne, der kort før transferdeadline købte FC Midtjyllands Raphael Onyedika fri for omtrent 75 millioner kroner, har de seneste år haft stor succes med at sælge spillere.

Hele otte mand er røget afsted til udlandet siden sommeren 2019 for beløb mellem 75 og 240 millioner kroner med den belgiske VM-spiller Charles De Ketelaere som den dyreste, da han kom til AC Milan i begyndelsen af sommeren i år.

Og det påvirker prisen.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har Club Brugge ikke fået nogen tilbud på Andreas Skov Olsen her i efteråret, men hvis interesserede klubber dukker op i indbakken hos klubledelsen, skal den danske landsholdsspiller koste et beløb mindst svarende til de cirka 185 millioner kroner, brasilianske Wesley kostede i 2019 ved et skifte til Aston Villa.

Om nogen vil betale en sådan pris for Andreas Skov Olsen skal være usagt, men især på Premier Leagues transfervindue, som Club Brugge i høj grad sigter efter, er det ikke nogen svimlende sum.

Andreas Skov Olsen kostede i omegnen af 45 millioner kroner, da han i slutningen af januar skiftede fra Bologna til Club Brugge.

Brugge gik videre i Champions League og skal til februar møde Benfica, mens belgierne lidt skuffende kun er firer halvvejs i den nationale turnering med 13 point op til Genk på førstepladsen.





AC_Horsens_1 LIVE

LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne

Horsens og Hvidovre spiller uafgjort

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Oddset styrtdykker

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Esbjerg efterlyser informationer om toilethærværk

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Spår stor transferaktivitet i FC København

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’