HORSENS (Tipsbladet): Tempoet i international politik har været hæsblæsende i flere år, og med Donald Trump som ny præsident i USA er presset og intensiteten kun blevet øget.
I Trumps første måneder siden comebacket ved det amerikanske præsidentvalg i begyndelsen af november er det i fodboldverdenen blevet bemærket, at FIFA’s præsident Gianni Infantino har virket særdeles tæt med Trump.
Ved flere lejligheder er Infantino fotograferet med den amerikanske præsident, som Infantino også blev under Trumps første periode som USA’s præsident fra starten af 2017 og fire år frem.
FIFA-præsidentens tætte forhold til Trump springer i øjnene i Europa, hvor de politiske ledere i flere af de største fodboldnationer er på kollisionskurs med den amerikanske statsleder.
Senest var Infantino fysisk i lokalet, da Trump forleden slog fast, at han fast i at indføre 25 procent i told på varer fra Mexico og Canada, hvilket i fodbold-sammenhæng er bemærkelsesværdigt, da USA, Mexico og Canada til sommer næste år er værter for den første VM-slutrunde, hvor antallet af deltagere går fra 32 til 48.

Og det har DBU-formand Jesper Møller og DBU-toppen naturligvis ikke kunnet undgå at bemærke, og for DBU-chefen er det ikke så mærkeligt endda, at FIFA-præsidenten er tæt på Donald Trump.
– For det første er det ikke os, der afgør, hvem han taler og ikke taler med. Det må han selv finde ud af. Men han har jo en klar opgave i at sikre, at det VM kan afholdes. Der er tre lande som værter, Mexico, USA og Canada. Og med det, der sker, har han selvfølgelig en interesse i at være tæt på alle tre regeringsledere. Det bruger han tid på, siger Jesper Møller på en presseseance i forbindelse med DBU’s årlige repræsentantskabsmøde.
Gianni Infantino tilbragte op til VM 2022 meget tid i værtslandet Qatar, hvor han også fik bolig, og i forbindelse med VM 2026 har FIFA’s administration rettet fokus mod USA.
Og for Jesper Møller at se er det naturligt nok, at FIFA-præsidenten bruger tid med toppen i det store VM-værtsland, hvor præsident Trump altså har udrullet en meget høj told mod de to medværter, hvilket Trump spøgefuldt bemærkede kan sætte noget ekstra kolorit på VM-slutrunden.
– Der var jubilæum i FIFA sidste sommer, hvor jeg var inviteret med, fordi DBU jo er medstifter af FIFA. Han [Infantino] er også tæt på Macron [Frankrigs præsident], han er tæt på alle regeringsledere, for det er en del af jobbeskrivelsen, siger Jesper Møller.
Gianni Infantino præsenterede fredag trofæet for det nye klub-VM til Donald Trump.
Klub-VM spilles i USA til sommer, og i forbindelse med fredagens møde i Det Hvide Hus nedsatte Donald Trump en indsatsgruppe, der skal hjælpe forberedelserne til VM 2026 på vej, mens han altså også lod bemærkninger om tolden mod Mexico og Canada falde.
Donald Trump har også været en hovedaktør i dansk politik, efter den amerikanske præsident gentagne har udtrykt et ønske om at overtage eller indlede et nært samarbejde med Grønland, der som bekendt er del af Rigsfællesskabet med Danmark og Færøerne.
Landsholdet spiller kvalifikation til VM-slutrunden i 2026 efter sommerferien, hvor man enten kommer i gruppe med Skotland, Grækenland og Belarus i tilfælde af et samlet nederlag til Portugal i Nations League senere i denne måned, mens Danmark ved at slå Portugal kommer til at møde Ungarn, Irland og Armenien.
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Klar tale: Han bør fyres nu
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
Vender han retur? Lasse Schöne åben
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
Alexander Lind blæst bagover
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
FC København-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
FC Nordsjælland vinder i egen hule