HORSENS (Tipsbladet): Tempoet i international politik har været hæsblæsende i flere år, og med Donald Trump som ny præsident i USA er presset og intensiteten kun blevet øget.
I Trumps første måneder siden comebacket ved det amerikanske præsidentvalg i begyndelsen af november er det i fodboldverdenen blevet bemærket, at FIFA’s præsident Gianni Infantino har virket særdeles tæt med Trump.
Ved flere lejligheder er Infantino fotograferet med den amerikanske præsident, som Infantino også blev under Trumps første periode som USA’s præsident fra starten af 2017 og fire år frem.
FIFA-præsidentens tætte forhold til Trump springer i øjnene i Europa, hvor de politiske ledere i flere af de største fodboldnationer er på kollisionskurs med den amerikanske statsleder.
Senest var Infantino fysisk i lokalet, da Trump forleden slog fast, at han fast i at indføre 25 procent i told på varer fra Mexico og Canada, hvilket i fodbold-sammenhæng er bemærkelsesværdigt, da USA, Mexico og Canada til sommer næste år er værter for den første VM-slutrunde, hvor antallet af deltagere går fra 32 til 48.

Og det har DBU-formand Jesper Møller og DBU-toppen naturligvis ikke kunnet undgå at bemærke, og for DBU-chefen er det ikke så mærkeligt endda, at FIFA-præsidenten er tæt på Donald Trump.
– For det første er det ikke os, der afgør, hvem han taler og ikke taler med. Det må han selv finde ud af. Men han har jo en klar opgave i at sikre, at det VM kan afholdes. Der er tre lande som værter, Mexico, USA og Canada. Og med det, der sker, har han selvfølgelig en interesse i at være tæt på alle tre regeringsledere. Det bruger han tid på, siger Jesper Møller på en presseseance i forbindelse med DBU’s årlige repræsentantskabsmøde.
Gianni Infantino tilbragte op til VM 2022 meget tid i værtslandet Qatar, hvor han også fik bolig, og i forbindelse med VM 2026 har FIFA’s administration rettet fokus mod USA.
Og for Jesper Møller at se er det naturligt nok, at FIFA-præsidenten bruger tid med toppen i det store VM-værtsland, hvor præsident Trump altså har udrullet en meget høj told mod de to medværter, hvilket Trump spøgefuldt bemærkede kan sætte noget ekstra kolorit på VM-slutrunden.
– Der var jubilæum i FIFA sidste sommer, hvor jeg var inviteret med, fordi DBU jo er medstifter af FIFA. Han [Infantino] er også tæt på Macron [Frankrigs præsident], han er tæt på alle regeringsledere, for det er en del af jobbeskrivelsen, siger Jesper Møller.
Gianni Infantino præsenterede fredag trofæet for det nye klub-VM til Donald Trump.
Klub-VM spilles i USA til sommer, og i forbindelse med fredagens møde i Det Hvide Hus nedsatte Donald Trump en indsatsgruppe, der skal hjælpe forberedelserne til VM 2026 på vej, mens han altså også lod bemærkninger om tolden mod Mexico og Canada falde.
Donald Trump har også været en hovedaktør i dansk politik, efter den amerikanske præsident gentagne har udtrykt et ønske om at overtage eller indlede et nært samarbejde med Grønland, der som bekendt er del af Rigsfællesskabet med Danmark og Færøerne.
Landsholdet spiller kvalifikation til VM-slutrunden i 2026 efter sommerferien, hvor man enten kommer i gruppe med Skotland, Grækenland og Belarus i tilfælde af et samlet nederlag til Portugal i Nations League senere i denne måned, mens Danmark ved at slå Portugal kommer til at møde Ungarn, Irland og Armenien.
LIVE
LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
MEDIE
United overvejer disse fem managers
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
– En gigantisk nedtur!
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
Supercomputer spår FCM-nedtur
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
OPTAKT
OB – FC København
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
AaB-krisen fortsætter
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
AGF smider sejren i de døende sekunder
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
OPTAKT