HORSENS (Tipsbladet): Tempoet i international politik har været hæsblæsende i flere år, og med Donald Trump som ny præsident i USA er presset og intensiteten kun blevet øget.
I Trumps første måneder siden comebacket ved det amerikanske præsidentvalg i begyndelsen af november er det i fodboldverdenen blevet bemærket, at FIFA’s præsident Gianni Infantino har virket særdeles tæt med Trump.
Ved flere lejligheder er Infantino fotograferet med den amerikanske præsident, som Infantino også blev under Trumps første periode som USA’s præsident fra starten af 2017 og fire år frem.
FIFA-præsidentens tætte forhold til Trump springer i øjnene i Europa, hvor de politiske ledere i flere af de største fodboldnationer er på kollisionskurs med den amerikanske statsleder.
Senest var Infantino fysisk i lokalet, da Trump forleden slog fast, at han fast i at indføre 25 procent i told på varer fra Mexico og Canada, hvilket i fodbold-sammenhæng er bemærkelsesværdigt, da USA, Mexico og Canada til sommer næste år er værter for den første VM-slutrunde, hvor antallet af deltagere går fra 32 til 48.

Og det har DBU-formand Jesper Møller og DBU-toppen naturligvis ikke kunnet undgå at bemærke, og for DBU-chefen er det ikke så mærkeligt endda, at FIFA-præsidenten er tæt på Donald Trump.
– For det første er det ikke os, der afgør, hvem han taler og ikke taler med. Det må han selv finde ud af. Men han har jo en klar opgave i at sikre, at det VM kan afholdes. Der er tre lande som værter, Mexico, USA og Canada. Og med det, der sker, har han selvfølgelig en interesse i at være tæt på alle tre regeringsledere. Det bruger han tid på, siger Jesper Møller på en presseseance i forbindelse med DBU’s årlige repræsentantskabsmøde.
Gianni Infantino tilbragte op til VM 2022 meget tid i værtslandet Qatar, hvor han også fik bolig, og i forbindelse med VM 2026 har FIFA’s administration rettet fokus mod USA.
Og for Jesper Møller at se er det naturligt nok, at FIFA-præsidenten bruger tid med toppen i det store VM-værtsland, hvor præsident Trump altså har udrullet en meget høj told mod de to medværter, hvilket Trump spøgefuldt bemærkede kan sætte noget ekstra kolorit på VM-slutrunden.
– Der var jubilæum i FIFA sidste sommer, hvor jeg var inviteret med, fordi DBU jo er medstifter af FIFA. Han [Infantino] er også tæt på Macron [Frankrigs præsident], han er tæt på alle regeringsledere, for det er en del af jobbeskrivelsen, siger Jesper Møller.
Gianni Infantino præsenterede fredag trofæet for det nye klub-VM til Donald Trump.
Klub-VM spilles i USA til sommer, og i forbindelse med fredagens møde i Det Hvide Hus nedsatte Donald Trump en indsatsgruppe, der skal hjælpe forberedelserne til VM 2026 på vej, mens han altså også lod bemærkninger om tolden mod Mexico og Canada falde.
Donald Trump har også været en hovedaktør i dansk politik, efter den amerikanske præsident gentagne har udtrykt et ønske om at overtage eller indlede et nært samarbejde med Grønland, der som bekendt er del af Rigsfællesskabet med Danmark og Færøerne.
Landsholdet spiller kvalifikation til VM-slutrunden i 2026 efter sommerferien, hvor man enten kommer i gruppe med Skotland, Grækenland og Belarus i tilfælde af et samlet nederlag til Portugal i Nations League senere i denne måned, mens Danmark ved at slå Portugal kommer til at møde Ungarn, Irland og Armenien.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
TRANSFER
– Han virker frustreret!
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte
HELT VILDT
I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
NYHEDER
‘De er tilbage’
OPTAKT
AGF – OB
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
TIPSBLADET SPECIAL
Disse spillere kan stadig forlade Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
NYHEDER
Ikke set i 30 år
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub
Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner
Stjernetransfer på plads alligevel
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
TOPNYHED