Han klistrer til Trump: – Del af jobbeskrivelsen

FIFA’s præsident tilbringer meget tid med Donald Trump. Hvad synes DBU om det?



HORSENS (Tipsbladet): Tempoet i international politik har været hæsblæsende i flere år, og med Donald Trump som ny præsident i USA er presset og intensiteten kun blevet øget.

I Trumps første måneder siden comebacket ved det amerikanske præsidentvalg i begyndelsen af november er det i fodboldverdenen blevet bemærket, at FIFA’s præsident Gianni Infantino har virket særdeles tæt med Trump.

Ved flere lejligheder er Infantino fotograferet med den amerikanske præsident, som Infantino også blev under Trumps første periode som USA’s præsident fra starten af 2017 og fire år frem.

FIFA-præsidentens tætte forhold til Trump springer i øjnene i Europa, hvor de politiske ledere i flere af de største fodboldnationer er på kollisionskurs med den amerikanske statsleder.

Senest var Infantino fysisk i lokalet, da Trump forleden slog fast, at han fast i at indføre 25 procent i told på varer fra Mexico og Canada, hvilket i fodbold-sammenhæng er bemærkelsesværdigt, da USA, Mexico og Canada til sommer næste år er værter for den første VM-slutrunde, hvor antallet af deltagere går fra 32 til 48.

FIFA-præsident Gianni Infantino. Foto: Alamy

Og det har DBU-formand Jesper Møller og DBU-toppen naturligvis ikke kunnet undgå at bemærke, og for DBU-chefen er det ikke så mærkeligt endda, at FIFA-præsidenten er tæt på Donald Trump.

– For det første er det ikke os, der afgør, hvem han taler og ikke taler med. Det må han selv finde ud af. Men han har jo en klar opgave i at sikre, at det VM kan afholdes. Der er tre lande som værter, Mexico, USA og Canada. Og med det, der sker, har han selvfølgelig en interesse i at være tæt på alle tre regeringsledere. Det bruger han tid på, siger Jesper Møller på en presseseance i forbindelse med DBU’s årlige repræsentantskabsmøde.

Gianni Infantino tilbragte op til VM 2022 meget tid i værtslandet Qatar, hvor han også fik bolig, og i forbindelse med VM 2026 har FIFA’s administration rettet fokus mod USA.

Og for Jesper Møller at se er det naturligt nok, at FIFA-præsidenten bruger tid med toppen i det store VM-værtsland, hvor præsident Trump altså har udrullet en meget høj told mod de to medværter, hvilket Trump spøgefuldt bemærkede kan sætte noget ekstra kolorit på VM-slutrunden.

– Der var jubilæum i FIFA sidste sommer, hvor jeg var inviteret med, fordi DBU jo er medstifter af FIFA. Han [Infantino] er også tæt på Macron [Frankrigs præsident], han er tæt på alle regeringsledere, for det er en del af jobbeskrivelsen, siger Jesper Møller.

Gianni Infantino præsenterede fredag trofæet for det nye klub-VM til Donald Trump.

Klub-VM spilles i USA til sommer, og i forbindelse med fredagens møde i Det Hvide Hus nedsatte Donald Trump en indsatsgruppe, der skal hjælpe forberedelserne til VM 2026 på vej, mens han altså også lod bemærkninger om tolden mod Mexico og Canada falde.

Donald Trump har også været en hovedaktør i dansk politik, efter den amerikanske præsident gentagne har udtrykt et ønske om at overtage eller indlede et nært samarbejde med Grønland, der som bekendt er del af Rigsfællesskabet med Danmark og Færøerne.

Landsholdet spiller kvalifikation til VM-slutrunden i 2026 efter sommerferien, hvor man enten kommer i gruppe med Skotland, Grækenland og Belarus i tilfælde af et samlet nederlag til Portugal i Nations League senere i denne måned, mens Danmark ved at slå Portugal kommer til at møde Ungarn, Irland og Armenien.







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

Neestrup: Derfor henter vi Zanka



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Deler godt Brøndby-nyt

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

Ekspert med dyster FCK-dom



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Flere ændringer på vej i FC København  

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

‘Tæt på et rædselskabinet’

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Real Madrid – Benfica

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Argentinske klubber strejker

Oprykker henter FCK-emne

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte