Han klistrer til Trump: – Del af jobbeskrivelsen

FIFA’s præsident tilbringer meget tid med Donald Trump. Hvad synes DBU om det?



HORSENS (Tipsbladet): Tempoet i international politik har været hæsblæsende i flere år, og med Donald Trump som ny præsident i USA er presset og intensiteten kun blevet øget.

I Trumps første måneder siden comebacket ved det amerikanske præsidentvalg i begyndelsen af november er det i fodboldverdenen blevet bemærket, at FIFA’s præsident Gianni Infantino har virket særdeles tæt med Trump.

Ved flere lejligheder er Infantino fotograferet med den amerikanske præsident, som Infantino også blev under Trumps første periode som USA’s præsident fra starten af 2017 og fire år frem.

FIFA-præsidentens tætte forhold til Trump springer i øjnene i Europa, hvor de politiske ledere i flere af de største fodboldnationer er på kollisionskurs med den amerikanske statsleder.

Senest var Infantino fysisk i lokalet, da Trump forleden slog fast, at han fast i at indføre 25 procent i told på varer fra Mexico og Canada, hvilket i fodbold-sammenhæng er bemærkelsesværdigt, da USA, Mexico og Canada til sommer næste år er værter for den første VM-slutrunde, hvor antallet af deltagere går fra 32 til 48.

FIFA-præsident Gianni Infantino. Foto: Alamy

Og det har DBU-formand Jesper Møller og DBU-toppen naturligvis ikke kunnet undgå at bemærke, og for DBU-chefen er det ikke så mærkeligt endda, at FIFA-præsidenten er tæt på Donald Trump.

– For det første er det ikke os, der afgør, hvem han taler og ikke taler med. Det må han selv finde ud af. Men han har jo en klar opgave i at sikre, at det VM kan afholdes. Der er tre lande som værter, Mexico, USA og Canada. Og med det, der sker, har han selvfølgelig en interesse i at være tæt på alle tre regeringsledere. Det bruger han tid på, siger Jesper Møller på en presseseance i forbindelse med DBU’s årlige repræsentantskabsmøde.

Gianni Infantino tilbragte op til VM 2022 meget tid i værtslandet Qatar, hvor han også fik bolig, og i forbindelse med VM 2026 har FIFA’s administration rettet fokus mod USA.

Og for Jesper Møller at se er det naturligt nok, at FIFA-præsidenten bruger tid med toppen i det store VM-værtsland, hvor præsident Trump altså har udrullet en meget høj told mod de to medværter, hvilket Trump spøgefuldt bemærkede kan sætte noget ekstra kolorit på VM-slutrunden.

– Der var jubilæum i FIFA sidste sommer, hvor jeg var inviteret med, fordi DBU jo er medstifter af FIFA. Han [Infantino] er også tæt på Macron [Frankrigs præsident], han er tæt på alle regeringsledere, for det er en del af jobbeskrivelsen, siger Jesper Møller.

Gianni Infantino præsenterede fredag trofæet for det nye klub-VM til Donald Trump.

Klub-VM spilles i USA til sommer, og i forbindelse med fredagens møde i Det Hvide Hus nedsatte Donald Trump en indsatsgruppe, der skal hjælpe forberedelserne til VM 2026 på vej, mens han altså også lod bemærkninger om tolden mod Mexico og Canada falde.

Donald Trump har også været en hovedaktør i dansk politik, efter den amerikanske præsident gentagne har udtrykt et ønske om at overtage eller indlede et nært samarbejde med Grønland, der som bekendt er del af Rigsfællesskabet med Danmark og Færøerne.

Landsholdet spiller kvalifikation til VM-slutrunden i 2026 efter sommerferien, hvor man enten kommer i gruppe med Skotland, Grækenland og Belarus i tilfælde af et samlet nederlag til Portugal i Nations League senere i denne måned, mens Danmark ved at slå Portugal kommer til at møde Ungarn, Irland og Armenien.





LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Japan sender Tunesien ud i VM-mørket

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sunderland jagter dansk guldfugl

I dialog med Steve Cooper

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jens Stage-skifte i fare

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Marcondes afviser tilbud, men…

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Enighed – dansk stortransfer tæt på



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tordner mod VM-træner

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Flere Superliga-kamp rykkes

Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Interessant melding om VM-profil