Han klistrer til Trump: – Del af jobbeskrivelsen

FIFA’s præsident tilbringer meget tid med Donald Trump. Hvad synes DBU om det?



HORSENS (Tipsbladet): Tempoet i international politik har været hæsblæsende i flere år, og med Donald Trump som ny præsident i USA er presset og intensiteten kun blevet øget.

I Trumps første måneder siden comebacket ved det amerikanske præsidentvalg i begyndelsen af november er det i fodboldverdenen blevet bemærket, at FIFA’s præsident Gianni Infantino har virket særdeles tæt med Trump.

Ved flere lejligheder er Infantino fotograferet med den amerikanske præsident, som Infantino også blev under Trumps første periode som USA’s præsident fra starten af 2017 og fire år frem.

FIFA-præsidentens tætte forhold til Trump springer i øjnene i Europa, hvor de politiske ledere i flere af de største fodboldnationer er på kollisionskurs med den amerikanske statsleder.

Senest var Infantino fysisk i lokalet, da Trump forleden slog fast, at han fast i at indføre 25 procent i told på varer fra Mexico og Canada, hvilket i fodbold-sammenhæng er bemærkelsesværdigt, da USA, Mexico og Canada til sommer næste år er værter for den første VM-slutrunde, hvor antallet af deltagere går fra 32 til 48.

FIFA-præsident Gianni Infantino. Foto: Alamy

Og det har DBU-formand Jesper Møller og DBU-toppen naturligvis ikke kunnet undgå at bemærke, og for DBU-chefen er det ikke så mærkeligt endda, at FIFA-præsidenten er tæt på Donald Trump.

– For det første er det ikke os, der afgør, hvem han taler og ikke taler med. Det må han selv finde ud af. Men han har jo en klar opgave i at sikre, at det VM kan afholdes. Der er tre lande som værter, Mexico, USA og Canada. Og med det, der sker, har han selvfølgelig en interesse i at være tæt på alle tre regeringsledere. Det bruger han tid på, siger Jesper Møller på en presseseance i forbindelse med DBU’s årlige repræsentantskabsmøde.

Gianni Infantino tilbragte op til VM 2022 meget tid i værtslandet Qatar, hvor han også fik bolig, og i forbindelse med VM 2026 har FIFA’s administration rettet fokus mod USA.

Og for Jesper Møller at se er det naturligt nok, at FIFA-præsidenten bruger tid med toppen i det store VM-værtsland, hvor præsident Trump altså har udrullet en meget høj told mod de to medværter, hvilket Trump spøgefuldt bemærkede kan sætte noget ekstra kolorit på VM-slutrunden.

– Der var jubilæum i FIFA sidste sommer, hvor jeg var inviteret med, fordi DBU jo er medstifter af FIFA. Han [Infantino] er også tæt på Macron [Frankrigs præsident], han er tæt på alle regeringsledere, for det er en del af jobbeskrivelsen, siger Jesper Møller.

Gianni Infantino præsenterede fredag trofæet for det nye klub-VM til Donald Trump.

Klub-VM spilles i USA til sommer, og i forbindelse med fredagens møde i Det Hvide Hus nedsatte Donald Trump en indsatsgruppe, der skal hjælpe forberedelserne til VM 2026 på vej, mens han altså også lod bemærkninger om tolden mod Mexico og Canada falde.

Donald Trump har også været en hovedaktør i dansk politik, efter den amerikanske præsident gentagne har udtrykt et ønske om at overtage eller indlede et nært samarbejde med Grønland, der som bekendt er del af Rigsfællesskabet med Danmark og Færøerne.

Landsholdet spiller kvalifikation til VM-slutrunden i 2026 efter sommerferien, hvor man enten kommer i gruppe med Skotland, Grækenland og Belarus i tilfælde af et samlet nederlag til Portugal i Nations League senere i denne måned, mens Danmark ved at slå Portugal kommer til at møde Ungarn, Irland og Armenien.







LIVE

LIVE: Dansk klub får dispensation

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Interessant afsløring



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Troels Bech slår fast: Glem det!

Nu forklarer Noah Nartey

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Enorme Superliga-talenter udtaget

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Manchester City – Real Madrid

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Blev informeret om mulig fyring onsdag

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Overraskende U21-trupudtagelse

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle