Den politiske debat omkring VM i Qatar har påvirket det danske landshold meget under slutrunden.
Det erkendte Kasper Hjulmand, da DBU torsdag morgen holdt et ekstraordinært pressemøde i Qatar.
– Jeg vil starte med at sige, at det her ikke er en undskyldning. I forhold til, om det har påvirket os, så vil det være mærkeligt at tro andet. I et eller andet omfang. Om det har betydet noget inde på banen, det kan jeg ikke sige. Men der har været en følelse af, at det har været urimeligt, lød det således fra Kasper Hjulmand.
– Der har været tegnet et billede af, at uanset hvad pokker de gjorde, så var det forkert. Der var et krav fra halvdelen af jer (medierne, red.), at spillerne skulle være aktivistiske. Så der har været en følelse af 'hvad skal vi gøre?' Det har selvfølgelig fyldt. Men det er svært at sige, hvad det har betydet for præstationerne. Det er ikke en undskyldning, men det er forkert at sige, at det ikke har fyldt.
På pressemødet blev Hjulmand også bedt om at forklare, hvad der er sket med sammenholdet på landsholdet, efter at ingen spillere tog fat i hinanden efter den australske scoring.
– Der er ingen tvivl om, at holdet er ramt. Der er mange ingredienser i den gryde. Der har manglet noget kraft, sammenhæng og energi i den her samling. Det er værd at få kigget godt på. Men der manglede mange ting, lød svaret fra Hjulmand.
Kasper Hjulmand blev også spurgt, hvordan der kunne være så stor forskel på Danmarks niveau under EM-slutrunden sidste år og VM-slutrunden i Qatar.
– Jeg synes jo, at det handler om at ramme et flow. Under EM, hvis vi tager de to første kampe ud af ligningen, så rammer vi Rusland-kampen. I den her slutrunde mangler vi måske forløsningen.
– Det er ikke en undskyldning, men nogle gange kan det være de små ting og marginalerne, der gør, om det tipper. Retrospektivt husker man nogle gange lidt forkert. For eksempel vores sejr på Stade de France, hvor vi vandt 2-1, der var vi ikke bedre end i vores kamp mod Frankrig hernede. Men under EM følte spillerne sig 100 procent opbakkede, og det, tror jeg, er med til at hjælpe. At man føler, at man har folk i ryggen. Under EM blev vi hjulpet af en masse ting.
Hjulmand blev også spurgt, om han har overvejet sin fremtid som dansk landstræner.
– Nej, som sagt er det ikke tid til at drage konklusioner i dag. Det skal man passe på med. Jeg tager ikke noget for givet. Der er ingen af os, der tænker klart med så mange følelser i kroppen. Så der er ingen konklusioner fra min side eller andres.
Peter Møller garanterede på pressemødet, at tilbuddet til Hjulmand om en forlængelse stadig står ved fuld magt, men landstræneren kunne ikke selv garantere, at han er dansk landstræner under EM 2024.
– Det er ikke dagen efter, at konklusionen skal laves. Der er kæmpestore positive ting i gang. Vi har kun det bedste foran os. Det samarbejde, den infrastruktur og talentudvikling, der er i gang. Det her hold har fået én på hatten. Men det handler om hvordan man rejser sig.
Kasper Hjulmand blev også spurgt, om han har nogle fortrydelser i forhold til truppen og det taktiske, men her pegede landstræneren på, at han formentlig ville have gjort tingene på samme måde igen, hvis han skulle have gjort det om.
LIVE
LIVE: FC København med nyt tiltag
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Danske stjerner kan være fortid
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
NYHEDER