– Hjulmand må være dybt, dybt bekymret over ham

Det danske landshold åbnede VM med et skuffende resultat, og det stiller Hjulmand og holdet et sted, hvor det pludseligt er blevet besværligt at komme videre.



Det skulle have været tre danske point i åbningskampen mod Tunesien ved VM, men sådan gik det slet ikke.

Danmark og det nordafrikanske land stod for VM’s første nulløsning, og det kom efter en kamp, hvor man taktisk ikke ramte rigtigt, og hvor Hjulmand også så nøglespillere, der ikke leverede varen.

Så hvor bekymret skal landstræneren være?

– Han må være dybt, dybt bekymret over at se Andreas Skov Olsen. Han blev sat op mange gange, men leverede overhovedet ikke. Kæmpe, kæmpe skuffelse og vel dårligste dansker på banen, siger Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen og forklarer:

– Så der er klart nogle bekymringer. Dolberg leverede igen en bleg indsats, og Cornelius brænder den her kæmpe chance, så 9’er-problemet blev i hvert fald heller ikke løst denne gang.

– Nu fik Hjulmand i hvert fald set, at Eriksen ikke skal ligge ude til venstre – ind på midten med ham.

– Og så tænker jeg, at han  nu skal samle den her trup op, for det er nok en lidt bekymret trup. Frankrig venter, og taber man den, kan det hurtigt være et VM-exit, og så er det overhovedet ikke blevet den VM-slutrunde, man forventede.

Kasper Hjulmand og holdet ser nu ind to svære kampe. Taber man eksempelvis til Frankrig, skal man selv vinde og potentielt bruge fransk hjælp i sidste runde for at komme videre.

Se analysen af Danmarks åbningskamp i afspilleren over artiklen. 





LIVE

VM-LIVE: Rashford er tilbage for England

Schweiz – Algeriet

Tullberg teaser for transfer

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Steve Cooper med stor beslutning

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



LIVE

TransferLIVE: Vanvittig præsentation i storklub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Chelsea henter back til 375 mio.

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Brøndby tæt på denne keeper



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

De køber ham for 740 mio.

De tager ikke med FC København på træningslejr

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

England – DR Congo

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM