– Hjulmand må være dybt, dybt bekymret over ham

Det danske landshold åbnede VM med et skuffende resultat, og det stiller Hjulmand og holdet et sted, hvor det pludseligt er blevet besværligt at komme videre.



Det skulle have været tre danske point i åbningskampen mod Tunesien ved VM, men sådan gik det slet ikke.

Danmark og det nordafrikanske land stod for VM’s første nulløsning, og det kom efter en kamp, hvor man taktisk ikke ramte rigtigt, og hvor Hjulmand også så nøglespillere, der ikke leverede varen.

Så hvor bekymret skal landstræneren være?

– Han må være dybt, dybt bekymret over at se Andreas Skov Olsen. Han blev sat op mange gange, men leverede overhovedet ikke. Kæmpe, kæmpe skuffelse og vel dårligste dansker på banen, siger Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen og forklarer:

– Så der er klart nogle bekymringer. Dolberg leverede igen en bleg indsats, og Cornelius brænder den her kæmpe chance, så 9’er-problemet blev i hvert fald heller ikke løst denne gang.

– Nu fik Hjulmand i hvert fald set, at Eriksen ikke skal ligge ude til venstre – ind på midten med ham.

– Og så tænker jeg, at han  nu skal samle den her trup op, for det er nok en lidt bekymret trup. Frankrig venter, og taber man den, kan det hurtigt være et VM-exit, og så er det overhovedet ikke blevet den VM-slutrunde, man forventede.

Kasper Hjulmand og holdet ser nu ind to svære kampe. Taber man eksempelvis til Frankrig, skal man selv vinde og potentielt bruge fransk hjælp i sidste runde for at komme videre.

Se analysen af Danmarks åbningskamp i afspilleren over artiklen. 





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Dame N’Doye scorer nyt job

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tordner mod VM-træner

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Vigtigt nyt for ‘AC’

Holland – Sverige



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Superliga-boss med spændende transfermelding

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

USA – Australien

Viaplay med stor AGF-nyhed

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Flere Superliga-kamp rykkes

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Skotland – Marokko



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Landstræner affejer Ronaldo-kritik