– Hjulmand må være dybt, dybt bekymret over ham

Det danske landshold åbnede VM med et skuffende resultat, og det stiller Hjulmand og holdet et sted, hvor det pludseligt er blevet besværligt at komme videre.



Det skulle have været tre danske point i åbningskampen mod Tunesien ved VM, men sådan gik det slet ikke.

Danmark og det nordafrikanske land stod for VM’s første nulløsning, og det kom efter en kamp, hvor man taktisk ikke ramte rigtigt, og hvor Hjulmand også så nøglespillere, der ikke leverede varen.

Så hvor bekymret skal landstræneren være?

– Han må være dybt, dybt bekymret over at se Andreas Skov Olsen. Han blev sat op mange gange, men leverede overhovedet ikke. Kæmpe, kæmpe skuffelse og vel dårligste dansker på banen, siger Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen og forklarer:

– Så der er klart nogle bekymringer. Dolberg leverede igen en bleg indsats, og Cornelius brænder den her kæmpe chance, så 9’er-problemet blev i hvert fald heller ikke løst denne gang.

– Nu fik Hjulmand i hvert fald set, at Eriksen ikke skal ligge ude til venstre – ind på midten med ham.

– Og så tænker jeg, at han  nu skal samle den her trup op, for det er nok en lidt bekymret trup. Frankrig venter, og taber man den, kan det hurtigt være et VM-exit, og så er det overhovedet ikke blevet den VM-slutrunde, man forventede.

Kasper Hjulmand og holdet ser nu ind to svære kampe. Taber man eksempelvis til Frankrig, skal man selv vinde og potentielt bruge fransk hjælp i sidste runde for at komme videre.

Se analysen af Danmarks åbningskamp i afspilleren over artiklen. 





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

AGF køber ham

– Jeg er dybt chokeret og forundret

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Jagter tidligere FCK-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Raser over VM-tiltag

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Sverige – Tunesien

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vil hente tysk landsholdsstjerne

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Blæst bagover af 18-årig

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Bizart: Tyveri i VM-lejr

Brøndby melder duo færdig og teaser

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Spottet i København

Stolt over dansk transfer

Saudi-Arabien – Uruguay



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tyskland åbner med stor pligtsejr

Belgien – Egypten