Hjulmand: Spillerne skal tænke på VM hver dag

Landsholdet får historisk kort forberedelse til VM. Derfor hviler et stort ansvar på de enkelte spillere, mener Kasper Hjulmand.



Der er fortsat over tre måneder, til VM-slutrunden begynder, men landstræner Kasper Hjulmand vil have sine spillere til at tænke på VM hver dag. Det fortæller han i et interview med TV2 Sport.

Landsholdet får historisk kort forberedelsestid til turneringen. Hvor det havde knap tre uger forud for EM i fjor – hvilket i sig selv var i den lave ende – har det kun fire træningsdage denne gang.

Derfor kan Hjulmand og co. ikke nå at arbejde med spillernes form, hvis de ikke er, hvor de skal være, så spillerne er nødt til at møde op i lejren i topform.

– De har et enormt stort ansvar for at klargøre sig selv. Det er for sent at vågne op i november og tænke: ”Nu skal jeg være i god form.” Det skal bygges op over tid. Derfor skal de helst vågne op hver eneste dag og bruge et minut på at tænke over, hvad det er, vi gerne vil med Danmark til VM, siger Kasper Hjulmand til TV2 Sport.

Danmark spiller ikke nogen testkampe umiddelbart før VM. Der venter dog to opgør i Nations League mod Frankrig og Kroatien i september.

Hjulmand forholdt sig forleden til Daniel Wass’ skifte fra Atlético Madrid til Brøndby IF. Læs her, hvad han havde at sige.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Holland – Marokko

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Spændende melding

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Tyskland – Paraguay

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Brasilien – Japan

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

På vej til storklub?

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!