Hjulmand til Solbakken: Kan vi lige låne ham?

Kasper Hjulmand storroser Ståle Solbakkens stjerne, som han også jokede med at låne under VM i november og december.



Tipsbladet i Qatar. 

Trænere taler ofte på kryds og tværs af landegrænser, og det er også tilfældet med Kasper Hjulmand og den norske landstræner, Ståle Solbakken.

Det kunne Danmarks træner fortælle i en samtale med den tidligere danske landstræner Åge Hareide for det norske medie NRK forleden. Og her delte Hjulmand samtidig en lille anekdote fra en af sine snakke med Solbakken:

– Han ringer ofte, og i juni ringede han til mig og sagde: “Hvis Danmark havde Haaland, havde I vundet VM,” sagde Hjulmand.

Men i sin snak med Hareide afslørede Kasper Hjulmand aldrig, om han selv var enig i udsagnet. Det blev han så spurgt ind til på fredagens pressemøde forud for mødet med de forsvarende VM-vindere, Frankrig.

– Jeg snakkede også med Ståle og sagde, at vi ligeså godt lige kunne låne Erling til VM, sagde Hjulmand med et grin og tilføjede:

– Erling har været fantastisk, og det er fantastisk at se, hvordan knægten er vokset ind i den her fodboldverden, og hvor fantastisk en angriber han har udviklet sig til at være. Stor kredit til Erling for sit hårde arbejde, for jeg ved, at der er utrolig hårdt arbejde bag. Han har også vist meget mental styrke. Det er en top, top spiller.

– Så må jeg tage den med Ståle senere.

Erling Braut Haaland har i denne sæson scoret 23 mål i 18 kampe for Manchester City.

Mens Manchester City-nordmanden må se VM fra sidelinjen, eftersom Norge ikke kvalificerede sig, har Hjulmand taget angriberne Kasper Dolberg, Andreas Cornelius og Jonas Wind med til slutrunden.





Kompany kommer dansker til undsætning




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany kommer dansker til undsætning

FC Nordsjælland – AGF

Sønderjyske – FC Midtjylland

Bombe på vej i Real Madrid?

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpekøb retur til FC København?

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Arsenal skal til Danmark

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Randers FC – FC Fredericia

Så du det? Wass i helt vild aktion

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Bayern München er i pokalfinalen

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’