Hjulmand til Solbakken: Kan vi lige låne ham?

Kasper Hjulmand storroser Ståle Solbakkens stjerne, som han også jokede med at låne under VM i november og december.



Tipsbladet i Qatar. 

Trænere taler ofte på kryds og tværs af landegrænser, og det er også tilfældet med Kasper Hjulmand og den norske landstræner, Ståle Solbakken.

Det kunne Danmarks træner fortælle i en samtale med den tidligere danske landstræner Åge Hareide for det norske medie NRK forleden. Og her delte Hjulmand samtidig en lille anekdote fra en af sine snakke med Solbakken:

– Han ringer ofte, og i juni ringede han til mig og sagde: “Hvis Danmark havde Haaland, havde I vundet VM,” sagde Hjulmand.

Men i sin snak med Hareide afslørede Kasper Hjulmand aldrig, om han selv var enig i udsagnet. Det blev han så spurgt ind til på fredagens pressemøde forud for mødet med de forsvarende VM-vindere, Frankrig.

– Jeg snakkede også med Ståle og sagde, at vi ligeså godt lige kunne låne Erling til VM, sagde Hjulmand med et grin og tilføjede:

– Erling har været fantastisk, og det er fantastisk at se, hvordan knægten er vokset ind i den her fodboldverden, og hvor fantastisk en angriber han har udviklet sig til at være. Stor kredit til Erling for sit hårde arbejde, for jeg ved, at der er utrolig hårdt arbejde bag. Han har også vist meget mental styrke. Det er en top, top spiller.

– Så må jeg tage den med Ståle senere.

Erling Braut Haaland har i denne sæson scoret 23 mål i 18 kampe for Manchester City.

Mens Manchester City-nordmanden må se VM fra sidelinjen, eftersom Norge ikke kvalificerede sig, har Hjulmand taget angriberne Kasper Dolberg, Andreas Cornelius og Jonas Wind med til slutrunden.





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s modstander i Conference League

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er AGF’s Champions League-modstander

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Succestræner død af kræft

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Usbekistan – Colombia

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Mexico – Sydkorea

Canada – Qatar

Portugal skuffede stort mod DR Congo

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De lurer på Kjærgaard

Rangerer AGF over Lech Poznan