Hold godt øje med ham her, Hjulmand

Der er særligt én fransk stjerne, der er meget fokus på forud for lørdagens kamp mellem Danmark og Frankrig.



Tipsbladet i Qatar. 

Kylian Mbappé, Olivier Giroud, Antoine Griezmann. Ja, det franske landshold bugner med stjernespillere i offensiven, selvom andre stjerner som Karim Benzema og Paul Pogba har måttet melde afbud til slutrunden i Qatar.

Men det er en helt sjette, der fylder mest i den franske lejr forud for lørdagens kamp mod Danmark.

Nemlig Ousmane Dembele.

Den franske stjerne har ikke spillet meget på landsholdet de seneste år som følge af skader og skuffende præstationer i FC Barcelona. I 2022 har han til gengæld vist, hvorfor Barcelona for nogle år siden betalte godt en milliard kroner for ham, og i september gjorde han comeback for Les Bleus efter mere end et år ude af Deschamps kridthus. 

Da Tipsbladet besøgte den franske lejr onsdag, hvor Ousmane Dembele og Dayot Upamecano skulle møde pressen, var det FC Barcelona-stjernen, der var det store samtaleemne blandt de franske journalister. Dels fordi han er en sjov fyr, men ikke mindst fordi han betragtes som et nyt drys stjernestøv over den i forvejen stjernespækkede trup.

Og på fredagens pressemøde med Frankrig-træner Didier Deschamps gentog seancen sig. Flere spørgsmål drejede sig om netop Dembele, mens der ikke blev spurgt synderligt ind til Mbappe, Griezmann og Giroud.

– Ousmane har været udsat nogle begivenheder i sit sportslige liv med nogle skader, men han er en spiller, som er blevet mere moden, selvom han stadigvæk er en glad dreng. Han har det bedre nu. At han spillede den første kamp, er et godt tegn.

– Han volder altid modstanderne store besværligheder. Det er en evne, han har. Han skal forsøge at begrænse antallet af fejlafleveringer, men det er en bi-ting, og han har spillet godt, lød det blandt andet fra Didier Deschamps.

– Der er nogle offensive spillere, der også kan forsvare. Han er blevet bedre til det. Han er også blevet bedt om det i Barcelona. Han skal optimere sine løb. Der har været nogle småfejl. Men hvad angår at føre bolden frem er han meget, meget dygtig. Han vil gerne bruge sine evner frem mod modstandernes mål.

Torsdag var netop Dembele og angrebskollegaen Olivier Giroud også et emne i den danske lejr.

Andreas Christensen spiller nemlig sammen med førstnævnte i FC Barcelona, mens han kender Giroud fra deres fælles tid i Chelsea. Og den danske profil blev spurgt, om han er bange for at stå over for duoen.

– Jeg ved ikke, om “bange” er det rigtige ord, sagde han og tilføjede:

– Jeg mener, vi kan bruge det, at vi kender til spillerne. De er gode og har tro på deres egne evner. Jeg synes, de er fantastiske. Alle i Barcelona var virkelig glade, da Ousmane skrev under på en ny kontrakt. Han betyder meget i klubben, også for kreativiteten i holdet. Jeg ved, at begge er fantastiske spillere, og det bliver godt at se dem igen.

Ousmane Dembele, 25 år, står noteret for 29 landskampe med fire mål til følge. Han leverede en assist i Frankrigs første kamp ved dette års VM.





Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!


Rigtig træls melding om Óskarsson

FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Går i kødet på Rasmus Højlund

Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

FC København-stjerne frifundet

Lucas Andersen afslører: Har afvist flere tilbud

Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!

– Har du snakket med din mor?

Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’

Ekspert peger på stort Brøndby-problem

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?

Frygteligt for PSG – flere stjerner meldes skadet

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Stor CL-nedtur: Det er så godt som forbi for FCK

Thomas Frank: ‘Forhåbentlig kommer Neestrup ind’

Højbjerg med kæmpe ros

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

15-årig overgik Moukoko: ‘En stor spiller’

Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’

Klubejer udskammer tidligere Superliga-spiller

Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring

Karakterer: Neestrup skal koge over af raseri!

‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp

Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’

Dårligt nyt for Sverige – stjerne ude

Revser FCK-profil: – Det giver ingen mening

Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt

Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’

Pinligt, Chelsea! Skuffer fælt i Champions League

Premier League-klub efterforskes for pistol-tifo

Hård stikpille til Vingegaard

Tottenham-stjerne truet med pistol

Thomas Frank brugte FCK-episode til at joke med

Benhård kritik af FC København

Thomas Müller trak lod i dansk trænerbrag i Canada

Sammenligner ham med Lionel Messi

Jacob Neestrup: ‘Forfærdeligt – under al kritik!’

Stjerner i chok: ‘Undskyld!’

Gudesønner kan greje Gala igen