Tipsbladet i Qatar.
Kylian Mbappé, Olivier Giroud, Antoine Griezmann. Ja, det franske landshold bugner med stjernespillere i offensiven, selvom andre stjerner som Karim Benzema og Paul Pogba har måttet melde afbud til slutrunden i Qatar.
Men det er en helt sjette, der fylder mest i den franske lejr forud for lørdagens kamp mod Danmark.
Nemlig Ousmane Dembele.
Den franske stjerne har ikke spillet meget på landsholdet de seneste år som følge af skader og skuffende præstationer i FC Barcelona. I 2022 har han til gengæld vist, hvorfor Barcelona for nogle år siden betalte godt en milliard kroner for ham, og i september gjorde han comeback for Les Bleus efter mere end et år ude af Deschamps kridthus.
Da Tipsbladet besøgte den franske lejr onsdag, hvor Ousmane Dembele og Dayot Upamecano skulle møde pressen, var det FC Barcelona-stjernen, der var det store samtaleemne blandt de franske journalister. Dels fordi han er en sjov fyr, men ikke mindst fordi han betragtes som et nyt drys stjernestøv over den i forvejen stjernespækkede trup.
Og på fredagens pressemøde med Frankrig-træner Didier Deschamps gentog seancen sig. Flere spørgsmål drejede sig om netop Dembele, mens der ikke blev spurgt synderligt ind til Mbappe, Griezmann og Giroud.
– Ousmane har været udsat nogle begivenheder i sit sportslige liv med nogle skader, men han er en spiller, som er blevet mere moden, selvom han stadigvæk er en glad dreng. Han har det bedre nu. At han spillede den første kamp, er et godt tegn.
– Han volder altid modstanderne store besværligheder. Det er en evne, han har. Han skal forsøge at begrænse antallet af fejlafleveringer, men det er en bi-ting, og han har spillet godt, lød det blandt andet fra Didier Deschamps.
– Der er nogle offensive spillere, der også kan forsvare. Han er blevet bedre til det. Han er også blevet bedt om det i Barcelona. Han skal optimere sine løb. Der har været nogle småfejl. Men hvad angår at føre bolden frem er han meget, meget dygtig. Han vil gerne bruge sine evner frem mod modstandernes mål.
Torsdag var netop Dembele og angrebskollegaen Olivier Giroud også et emne i den danske lejr.
Andreas Christensen spiller nemlig sammen med førstnævnte i FC Barcelona, mens han kender Giroud fra deres fælles tid i Chelsea. Og den danske profil blev spurgt, om han er bange for at stå over for duoen.
– Jeg ved ikke, om “bange” er det rigtige ord, sagde han og tilføjede:
– Jeg mener, vi kan bruge det, at vi kender til spillerne. De er gode og har tro på deres egne evner. Jeg synes, de er fantastiske. Alle i Barcelona var virkelig glade, da Ousmane skrev under på en ny kontrakt. Han betyder meget i klubben, også for kreativiteten i holdet. Jeg ved, at begge er fantastiske spillere, og det bliver godt at se dem igen.
Ousmane Dembele, 25 år, står noteret for 29 landskampe med fire mål til følge. Han leverede en assist i Frankrigs første kamp ved dette års VM.
LIVE
TransferLIVE: Hvor er han henne?
Dorgu lyner! Manchester United slår City
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
Verdensstjernes søn landet i København
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København
MEDIE
Nærmer sig aftale
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
‘Sur over Brøndby-transfer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis
NYHEDER
FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague
EKSKLUSIVT
Sportschef griner af penge-spørgsmål
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset
Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format
Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers
NYHEDER
Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner
NYHEDER