Den tidligere FCK-profil Atiba Hutchinson skrev et lille stykke fodboldhistorie, da han onsdag aften blev den næstældste spiller nogensinde til at spille en VM-kamp.
Og det siger noget om Hutchinsons kvaliteter, mener Michael Silberbauer, der tidligere har været træner i den canadiske fodboldklub Pacific FC.
– Atiba har altid været god til at passe på sig selv og sin krop. Han er brølstærk, har et stort løbepensum og er i det hele taget bare en god holdspiller med store kvaliteter. Det glæder mig at se, at han får det her VM med. Det er jo et tegn på, at han har holdt niveauet, siger Michael Silberbauer til DR Sporten.
Samtidig fortæller Silberbauer, at han under sit ophold i Canada fik muligheden for at tale med nationens landstræner, der specifikt udpegede Atiba Hutchinson som en spiller, han ønskede der kom flere af i fremtiden.
– De havde gang i en kampagne med det formål, at de igen ville have et hold med til VM. En del af kampagnen handlede direkte om at skabe flere Atiba’er, så han er et forbillede for mange unge derovre og et omdrejningspunkt for udviklingen af deres fodboldkultur, lyder det fra Silberbauer, inden han kalder Hutchinson for ‘en naturlig leder’, hvis tilstedeværelse alene har ‘en enorm betydning’ for Canada.
Canada tabte deres første kamp ved VM med 1-0 til Belgien. Opgøret var canadiernes første til et verdensmesterskab siden 1986.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT