Hylder Atiba Hutchinson: Han er brølstærk

Atiba Hutchinson spillede i en alder af 39 år sin første VM-kamp i karrieren.



Den tidligere FCK-profil Atiba Hutchinson skrev et lille stykke fodboldhistorie, da han onsdag aften blev den næstældste spiller nogensinde til at spille en VM-kamp.

Og det siger noget om Hutchinsons kvaliteter, mener Michael Silberbauer, der tidligere har været træner i den canadiske fodboldklub Pacific FC.

– Atiba har altid været god til at passe på sig selv og sin krop. Han er brølstærk, har et stort løbepensum og er i det hele taget bare en god holdspiller med store kvaliteter. Det glæder mig at se, at han får det her VM med. Det er jo et tegn på, at han har holdt niveauet, siger Michael Silberbauer til DR Sporten.

Samtidig fortæller Silberbauer, at han under sit ophold i Canada fik muligheden for at tale med nationens landstræner, der specifikt udpegede Atiba Hutchinson som en spiller, han ønskede der kom flere af i fremtiden.

– De havde gang i en kampagne med det formål, at de igen ville have et hold med til VM. En del af kampagnen handlede direkte om at skabe flere Atiba’er, så han er et forbillede for mange unge derovre og et omdrejningspunkt for udviklingen af deres fodboldkultur, lyder det fra Silberbauer, inden han kalder Hutchinson for ‘en naturlig leder’, hvis tilstedeværelse alene har ‘en enorm betydning’ for Canada.

Canada tabte deres første kamp ved VM med 1-0 til Belgien. Opgøret var canadiernes første til et verdensmesterskab siden 1986. 





LIVE

TransferLIVE: Ajax-cheftræner færdig

Jordan – Algeriet

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Sunderland jagter dansk guldfugl

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Jens Stage-skifte i fare

Spanien – Saudi-Arabien

Sender opfordring til Superliga-træner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

I dialog med Steve Cooper

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Norge – Senegal



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tordner mod VM-træner

Argentina – Østrig