Verdensmesterskaberne i Qatar er slut, og de fik Argentina som vinder efter en hæsblæsende finalesejr over Frankrig.
Mens Lionel Messi og de øvrige argentinere kunne lade sig hylde efter finalen, så måtte andre nationer tage slukøret hjem fra turneringen langt før tid. Deriblandt var Danmark, Tyskland og Belgien, som slet ikke kunne leve op til forventingerne.
Derfor er flere spillere fra de tre nationer også at finde på alverdens flophold. Tipsbladet har givet sit bud med flere danskere iblandt, mens L'Equipe eksempelvis har Andreas Skov Olsen på sit hold.
Nu har hollandske voetbalprimeur også lavet deres VM-flophold. Her er der også dansk deltagelse i Jesper Lindstrøm, som får en ordentlig tur med den berømte økse.
– Han er muligvis den største skuffelse fra det mest skuffende landshold ved VM. Han gør det godt i Frankfurt, men det skete slet ikke i Qatar. Særligt mod Australien var det chokerende at se Lindstrøm. Det var nok bedre for ham, at Danmark røg ud med et enkelt point, skriver mediet som årsag til danskerens inkludering.
Tyskland og Belgien, der også røg ud efter gruppespillet, er repræsenteret med tre spillere hver. Flopholdet er præsenteret i en 3-4-3-opstilling.
Her er Manuel Neuer på mål, mens Nico Schlotterbeck, Niklas Süle og Jorge Sánchez udgør forsvaret. Jesper Lindstrøm, Kevin De Bruyne, Federico Valverde og Steven Bergwijn udgør midtbanen, mens Cristiano Ronaldo, Gareth Bale og Eden Hazard er helt i front.
21-årige Jesper Lindstrøm har haft en drømmesæson i tyske Frankfurt, men de magiske momenter fra Bundesligaen fik han ikke overført til VM-slutrunden. I første opgør mod Tunesien kom han ind fra bænken, mens han i de efterfølgende kampe mod Frankrig og Australien startede på banen.
I afspilleren ovenfor kan du se alle Jesper Lindstrøms scoringer fra Bundesligaen.
LIVE
LIVE: Brøndby får 20-årig spiller tilbage
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
Dansk træner vinder stor pris
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
AGF køber dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
INTERVIEW