Verdensmesterskaberne i Qatar er slut, og de fik Argentina som vinder efter en hæsblæsende finalesejr over Frankrig.
Mens Lionel Messi og de øvrige argentinere kunne lade sig hylde efter finalen, så måtte andre nationer tage slukøret hjem fra turneringen langt før tid. Deriblandt var Danmark, Tyskland og Belgien, som slet ikke kunne leve op til forventingerne.
Derfor er flere spillere fra de tre nationer også at finde på alverdens flophold. Tipsbladet har givet sit bud med flere danskere iblandt, mens L'Equipe eksempelvis har Andreas Skov Olsen på sit hold.
Nu har hollandske voetbalprimeur også lavet deres VM-flophold. Her er der også dansk deltagelse i Jesper Lindstrøm, som får en ordentlig tur med den berømte økse.
– Han er muligvis den største skuffelse fra det mest skuffende landshold ved VM. Han gør det godt i Frankfurt, men det skete slet ikke i Qatar. Særligt mod Australien var det chokerende at se Lindstrøm. Det var nok bedre for ham, at Danmark røg ud med et enkelt point, skriver mediet som årsag til danskerens inkludering.
Tyskland og Belgien, der også røg ud efter gruppespillet, er repræsenteret med tre spillere hver. Flopholdet er præsenteret i en 3-4-3-opstilling.
Her er Manuel Neuer på mål, mens Nico Schlotterbeck, Niklas Süle og Jorge Sánchez udgør forsvaret. Jesper Lindstrøm, Kevin De Bruyne, Federico Valverde og Steven Bergwijn udgør midtbanen, mens Cristiano Ronaldo, Gareth Bale og Eden Hazard er helt i front.
21-årige Jesper Lindstrøm har haft en drømmesæson i tyske Frankfurt, men de magiske momenter fra Bundesligaen fik han ikke overført til VM-slutrunden. I første opgør mod Tunesien kom han ind fra bænken, mens han i de efterfølgende kampe mod Frankrig og Australien startede på banen.
I afspilleren ovenfor kan du se alle Jesper Lindstrøms scoringer fra Bundesligaen.
LIVE
TransferLIVE: Nu er han færdig
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
TRANSFER
Kæmpe mystik: I dag sker det
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..
TIPSBLADET SPECIAL