Jesper Lindstrøm: Derfor er Mbappé så unik

Jesper Lindstrøm er en stor beundrer af Kylian Mbappé, som han kalder for én af verdens bedste fodboldspillere.



Tipsbladet i Qatar

Der venter det danske landshold noget af en mundfuld i VM-slutrundens anden kamp, når de rød-hvide tager imod de forsvarende verdensmestre fra Frankrig, som lagde fra land med en sikker 4-1-sejr over Australien. 

Danmark har imidlertid krammet på Frankrig, som Kasper Hjulmands tropper har formået at besejre hele to gange i år, men en nem opgave bliver det selvsagt ikke mod Kylian Mbappé og hans holdkammerater.

Netop PSG-stjernen kan blive en kæmpe mundfuld for danskerne i lørdagens opgør.

– Han er lynende hurtig, teknisk god og har godt spark. Han kan lidt af det hele, og det er derfor, han er én af verdens bedste. Hans hurtighed hjælper ham rigtig meget – han kan nærmest bare sparke bolden fremad og så løbe efter den. Han er en klassespiller, fastslår Jesper Lindstrøm.

Thomas Delaney pådrog sig en skade mod Tunesien og er ude af VM-slutrunden, og det er naturligvis en streg i regningen for Danmark, men det er intet at sammenligne med det uheld, der har ramt franskmændene.

N'Golo Kanté, Paul Pogba, Christopher Nkunku og Karim Benzema blev alle skadet før VM, og mod Australien gik Lucas Hernandez i stykker. 

– Det er mange spillere, som er blevet skadet, men Frankrig er et godt hold med klassespillere på bænken. Jeg ved ikke, hvordan vi skal spille mod dem, men der skal nok være plads. Vi må se, hvad der sker. Først og fremmest handler det om at fokusere på os selv, lyder det fra Lindstrøm.

Danmark og Frankrig tørner sammen lørdag klokken 19.00.






Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub




LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

FCK tjener millioner på ung stopper

Her er 1/8-finalerne ved VM

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

‘Det er et angreb på FCK’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Brøndby tæt på Superliga-profil

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Officielt: Højlund får ny stjernetræner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Medie: De lurer på FCM-profil

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Her er prisen på Aral Simsir

FC København i forhandlinger med svensk klub

David Nielsen: Hold øje med ham her til VM!

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Canada – Marokko

Medie: Stort bud på AGF-stjerne



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kæmpebud på 16-årig

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub