Nej, det er ikke bare dig, der har bemærket, at der er øget væsentligt på tillægstiden under VM i Qatar, og det har da også været fuldstændig meningen.
Formanden for FIFA’s dommerudvalg, Pierluigi Collina, fortæller på det internationale fodboldforbunds hjemmeside om udviklingen.
– Hvis vi ser tilbage på Rusland (VM i 2018 red.), så var der i gennemsnit seks og et halvt minutters tillægstid. Der var maksimalt seks udskiftninger sammenlignet med de ti, som vi har nu. Og vi har tilpasset os de ekstra fire udskiftninger, hvor vi kan forvente ét ekstra minut, siger han og fortsætter:
– Så vi er gået fra at have, hvad der svarer til syv og et halvt minut i Rusland til ti i Qatar, hvilket ikke er en dramatisk ændring, men det giver muligheden for at have næsten 59 minutter af egentlig spilletid i gennemsnit. Vi er ret glade for resultatet, lyder det fra det italienske dommer-ikon.
Tilbagemeldingerne har desuden også været gode, fortæller han.
– Feedbacken har været positiv. Særligt fra publikum på stadion. Der har ikke været nogen negative reaktioner fra de folk, som jeg har mødt. Jeg tror, det er vigtigt for tilskuerne og dem, som ser kampen på tv, at de får et godt show og noget god underholdning, forklarer Collina.
Han kommer desuden ind på, at man har haft fokus på, at man har ville væk fra kampe med mindre end 50 minutters egentlig spilletid.
På dommersiden er der også udvikling at se. Torsdag kommer den første kvindelige dommer i aktion. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TRANSFER
Spændende melding
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
