Kaos ved Danmarks VM-exit: Smid alt, hvad du har!

Det var ikke meget betænkningstid, som DRs radiokommentator Mads Thyrsted fik, inden han fik sin tv-debut som hasteindkaldt kommentator under Danmarks kamp mod Australien ved VM i Qatar.



Radiokommentatoren Mads Thyrsted blev kastet ind i Danmarks sidste gruppekamp mod Australien ved VM i Qatar, selvom han ikke havde set noget af opgøret.

Det fortæller han til Ekstra Bladet.

Under onsdagens opgør var der tekniske problemer hos DR, der viste kampen. Det betød, at seerne ikke kunne høre kommentatorparret Andreas Kraul og Per Frimann.

Derfor måtte der en feberredning til, og her blev Mads Thyrsted hasteindkaldt til at kommentere de sidste minutter af opgøret.

– Smid alt, hvad du har i hænderne! Du skal kommentere Danmark på tv, lød det fra redaktøren til Mads Thyrsted i onsdags.

Mads Thyrsted arbejder til dagligt som radiokommentator hos P4, hvorfor det var en tv-debut i onsdags.

Og som man kunne fornemme bar kommenteringen også præg af, at han var vant til at skulle fortælle selv de mindste detaljer ud i radioen.

– Skulle jeg kommentere mere på tv, ville jeg selvfølgelig være klar over, at jeg ikke skulle følge bolden på samme måde (som i radioen, red.), fordi folk også har øjne og kan se. Men de overvejelser når jeg slet ikke at gøre mig. Jeg kommenterer på den måde, der ligger på rygraden af mig, forklarer Mads Thyrsted.

Danmark tabte opgøret mod Australien med 1-0 på et mål af Mathew Leckie, hvorfor det også blev til et VM-exit.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Han er færdig i Brøndby

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



Kæmpekøb retur til FC København?

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Bombe på vej i Real Madrid?

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel