Kaos ved Danmarks VM-exit: Smid alt, hvad du har!

Det var ikke meget betænkningstid, som DRs radiokommentator Mads Thyrsted fik, inden han fik sin tv-debut som hasteindkaldt kommentator under Danmarks kamp mod Australien ved VM i Qatar.



Radiokommentatoren Mads Thyrsted blev kastet ind i Danmarks sidste gruppekamp mod Australien ved VM i Qatar, selvom han ikke havde set noget af opgøret.

Det fortæller han til Ekstra Bladet.

Under onsdagens opgør var der tekniske problemer hos DR, der viste kampen. Det betød, at seerne ikke kunne høre kommentatorparret Andreas Kraul og Per Frimann.

Derfor måtte der en feberredning til, og her blev Mads Thyrsted hasteindkaldt til at kommentere de sidste minutter af opgøret.

– Smid alt, hvad du har i hænderne! Du skal kommentere Danmark på tv, lød det fra redaktøren til Mads Thyrsted i onsdags.

Mads Thyrsted arbejder til dagligt som radiokommentator hos P4, hvorfor det var en tv-debut i onsdags.

Og som man kunne fornemme bar kommenteringen også præg af, at han var vant til at skulle fortælle selv de mindste detaljer ud i radioen.

– Skulle jeg kommentere mere på tv, ville jeg selvfølgelig være klar over, at jeg ikke skulle følge bolden på samme måde (som i radioen, red.), fordi folk også har øjne og kan se. Men de overvejelser når jeg slet ikke at gøre mig. Jeg kommenterer på den måde, der ligger på rygraden af mig, forklarer Mads Thyrsted.

Danmark tabte opgøret mod Australien med 1-0 på et mål af Mathew Leckie, hvorfor det også blev til et VM-exit.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Hård dom over Kvistgaarden

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Brasilien – Japan

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er 16.-delsfinalerne til VM

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Transferbombe på vej

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Sydafrika – Canada

De vil have Gaaei – her er prisen

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Markant ændring i Silkeborg

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’