Kaos ved Danmarks VM-exit: Smid alt, hvad du har!

Det var ikke meget betænkningstid, som DRs radiokommentator Mads Thyrsted fik, inden han fik sin tv-debut som hasteindkaldt kommentator under Danmarks kamp mod Australien ved VM i Qatar.



Radiokommentatoren Mads Thyrsted blev kastet ind i Danmarks sidste gruppekamp mod Australien ved VM i Qatar, selvom han ikke havde set noget af opgøret.

Det fortæller han til Ekstra Bladet.

Under onsdagens opgør var der tekniske problemer hos DR, der viste kampen. Det betød, at seerne ikke kunne høre kommentatorparret Andreas Kraul og Per Frimann.

Derfor måtte der en feberredning til, og her blev Mads Thyrsted hasteindkaldt til at kommentere de sidste minutter af opgøret.

– Smid alt, hvad du har i hænderne! Du skal kommentere Danmark på tv, lød det fra redaktøren til Mads Thyrsted i onsdags.

Mads Thyrsted arbejder til dagligt som radiokommentator hos P4, hvorfor det var en tv-debut i onsdags.

Og som man kunne fornemme bar kommenteringen også præg af, at han var vant til at skulle fortælle selv de mindste detaljer ud i radioen.

– Skulle jeg kommentere mere på tv, ville jeg selvfølgelig være klar over, at jeg ikke skulle følge bolden på samme måde (som i radioen, red.), fordi folk også har øjne og kan se. Men de overvejelser når jeg slet ikke at gøre mig. Jeg kommenterer på den måde, der ligger på rygraden af mig, forklarer Mads Thyrsted.

Danmark tabte opgøret mod Australien med 1-0 på et mål af Mathew Leckie, hvorfor det også blev til et VM-exit.







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Det er ringe ad helvede til’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Ruben Amorim favorit til dette job

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Hjulmand og co. taber stort skridt

Randers FC – OB

Klubboss raser efter skandalescener

Monstersalg: FC København-boss jubler

De bliver monstersalg til sommer

FCK kørte Silkeborg over

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Iran kommer med krav før VM

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Magiske Messi slår til igen

Fredericia er nærmest rykket ned