Kaos ved Danmarks VM-exit: Smid alt, hvad du har!

Det var ikke meget betænkningstid, som DRs radiokommentator Mads Thyrsted fik, inden han fik sin tv-debut som hasteindkaldt kommentator under Danmarks kamp mod Australien ved VM i Qatar.



Radiokommentatoren Mads Thyrsted blev kastet ind i Danmarks sidste gruppekamp mod Australien ved VM i Qatar, selvom han ikke havde set noget af opgøret.

Det fortæller han til Ekstra Bladet.

Under onsdagens opgør var der tekniske problemer hos DR, der viste kampen. Det betød, at seerne ikke kunne høre kommentatorparret Andreas Kraul og Per Frimann.

Derfor måtte der en feberredning til, og her blev Mads Thyrsted hasteindkaldt til at kommentere de sidste minutter af opgøret.

– Smid alt, hvad du har i hænderne! Du skal kommentere Danmark på tv, lød det fra redaktøren til Mads Thyrsted i onsdags.

Mads Thyrsted arbejder til dagligt som radiokommentator hos P4, hvorfor det var en tv-debut i onsdags.

Og som man kunne fornemme bar kommenteringen også præg af, at han var vant til at skulle fortælle selv de mindste detaljer ud i radioen.

– Skulle jeg kommentere mere på tv, ville jeg selvfølgelig være klar over, at jeg ikke skulle følge bolden på samme måde (som i radioen, red.), fordi folk også har øjne og kan se. Men de overvejelser når jeg slet ikke at gøre mig. Jeg kommenterer på den måde, der ligger på rygraden af mig, forklarer Mads Thyrsted.

Danmark tabte opgøret mod Australien med 1-0 på et mål af Mathew Leckie, hvorfor det også blev til et VM-exit.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

Mexico sender Tjekkiet ud af VM

Brasilianske stjerner splitter Skotland ad

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Forbereder bud på 970 mio.



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

VM-spiller får fem karantænedage



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC Barcelona køber VM-angriber

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Chokskifte på vej?

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Ny bejler til dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Ecuador – Tyskland