Tipsbladet i Qatar
Ethvert godt fodboldbrag indeholder en masse kampe i kampen, og den, der vinder målmandsduellen, er nået langt.
I Danmarks skæbnekamp mod Australien på onsdag er det Kasper Schmeichel og FC Københavns Mathew Ryan, der vogter målet i hver sin ende, og de har stået over for hinanden et hav af gange i Premier League.
Kasper Schmeichel har stor respekt for FCK-stjernen.
– Han er en rigtig dygtig målmand. Han er meget rutineret, god med fødderne og meget reaktionsstærk. Jeg har set nogle af FC Københavns kampe i Champions League i år, hvor han har en stor andel i, at de er. Han er en rigtig dygtig målmand med et højt internationalt niveau og meget erfaring, siger Schmeichel og tilføjer:
– Jeg har fulgt ham tæt, mest for hans tid i Brighton, og jeg har set, hvordan han er gået fra én, man ikke kendte, til en meget respekteret målmand.
De største roser på søndagens pressemøde i den danske VM-lejr uddelte Kasper Schmeichel dog til en holdkammerat.
Christian Eriksen har ikke for alvor fået sat et aftryk på slutrunden indtil nu, men hans betydning for det danske landshold er tæt på umulig at beskrive.
– Vi har sagt mange gange, at han er en af de mest intelligente spillere i verden. Han er hjertet, sjælen og hjernen på det her hold. Meget få spillere kan positionere sig som ham på banen, og så arbejder han røven ud af bukserne for holdet. Han er en verdensklassespiller, og jeg nyder at se ham på det niveau uge efter uge for Manchester United, fastslår den danske målmand.
Christian Eriksen er en del af en dansk offensiv, der har haft det svært under slutrunden, men Kasper Schmeichel tror på, at det forløser sig mod Australien.
– De har selvtillid. Jeg kan kun sige, at når man kigger på vores hold over de seneste par år, har vi ikke haft problemer på det område. Det har været marginaler, som skal gå vores vej, og så skal det nok komme, fastslår Kasper Schmeichel.
Danmark er pisket til at vinde over Australien på onsdag, hvis Kasper Hjulmands tropper skal avancere til ottendedelsfinalerne.
LIVE
TransferLIVE: Kræver monsterløn
Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
LIVE
Superliga-LIVE: Svensson giver Superliga-debut
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
Afslører Brøndbys transferplaner
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TIPSBLADETS DOM
Det må være den dummeste beslutning nogensinde!
TOPNYHED