Kasper Schmeichel dybt imponeret over FCK-spiller

Den danske stjernemålmand Kasper Schmeichel hylder FC København-profil



Tipsbladet i Qatar 

Ethvert godt fodboldbrag indeholder en masse kampe i kampen, og den, der vinder målmandsduellen, er nået langt. 

I Danmarks skæbnekamp mod Australien på onsdag er det Kasper Schmeichel og FC Københavns Mathew Ryan, der vogter målet i hver sin ende, og de har stået over for hinanden et hav af gange i Premier League.

Kasper Schmeichel har stor respekt for FCK-stjernen.

– Han er en rigtig dygtig målmand. Han er meget rutineret, god med fødderne og meget reaktionsstærk. Jeg har set nogle af FC Københavns kampe i Champions League i år, hvor han har en stor andel i, at de er. Han er en rigtig dygtig målmand med et højt internationalt niveau og meget erfaring, siger Schmeichel og tilføjer:

– Jeg har fulgt ham tæt, mest for hans tid i Brighton, og jeg har set, hvordan han er gået fra én, man ikke kendte, til en meget respekteret målmand.

De største roser på søndagens pressemøde i den danske VM-lejr uddelte Kasper Schmeichel dog til en holdkammerat.

Christian Eriksen har ikke for alvor fået sat et aftryk på slutrunden indtil nu, men hans betydning for det danske landshold er tæt på umulig at beskrive. 

– Vi har sagt mange gange, at han er en af de mest intelligente spillere i verden. Han er hjertet, sjælen og hjernen på det her hold. Meget få spillere kan positionere sig som ham på banen, og så arbejder han røven ud af bukserne for holdet. Han er en verdensklassespiller, og jeg nyder at se ham på det niveau uge efter uge for Manchester United, fastslår den danske målmand.

Christian Eriksen er en del af en dansk offensiv, der har haft det svært under slutrunden, men Kasper Schmeichel tror på, at det forløser sig mod Australien.

– De har selvtillid. Jeg kan kun sige, at når man kigger på vores hold over de seneste par år, har vi ikke haft problemer på det område. Det har været marginaler, som skal gå vores vej, og så skal det nok komme, fastslår Kasper Schmeichel.

Danmark er pisket til at vinde over Australien på onsdag, hvis Kasper Hjulmands tropper skal avancere til ottendedelsfinalerne. 



Fortryder Chido Obi-beslutning

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Brøndby straffet – får stor bøde

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Lars Friis får ikke stort job

AGF på rov i Hobro IK

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

“Har set ham fra OB få karantæne”

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Randers FC og OB spiller uafgjort

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

Pogba er lettet

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

Vender hjem til AaB

– Det havde været en større katastrofe

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk