Kasper Schmeichel dybt imponeret over FCK-spiller

Den danske stjernemålmand Kasper Schmeichel hylder FC København-profil



Tipsbladet i Qatar 

Ethvert godt fodboldbrag indeholder en masse kampe i kampen, og den, der vinder målmandsduellen, er nået langt. 

I Danmarks skæbnekamp mod Australien på onsdag er det Kasper Schmeichel og FC Københavns Mathew Ryan, der vogter målet i hver sin ende, og de har stået over for hinanden et hav af gange i Premier League.

Kasper Schmeichel har stor respekt for FCK-stjernen.

– Han er en rigtig dygtig målmand. Han er meget rutineret, god med fødderne og meget reaktionsstærk. Jeg har set nogle af FC Københavns kampe i Champions League i år, hvor han har en stor andel i, at de er. Han er en rigtig dygtig målmand med et højt internationalt niveau og meget erfaring, siger Schmeichel og tilføjer:

– Jeg har fulgt ham tæt, mest for hans tid i Brighton, og jeg har set, hvordan han er gået fra én, man ikke kendte, til en meget respekteret målmand.

De største roser på søndagens pressemøde i den danske VM-lejr uddelte Kasper Schmeichel dog til en holdkammerat.

Christian Eriksen har ikke for alvor fået sat et aftryk på slutrunden indtil nu, men hans betydning for det danske landshold er tæt på umulig at beskrive. 

– Vi har sagt mange gange, at han er en af de mest intelligente spillere i verden. Han er hjertet, sjælen og hjernen på det her hold. Meget få spillere kan positionere sig som ham på banen, og så arbejder han røven ud af bukserne for holdet. Han er en verdensklassespiller, og jeg nyder at se ham på det niveau uge efter uge for Manchester United, fastslår den danske målmand.

Christian Eriksen er en del af en dansk offensiv, der har haft det svært under slutrunden, men Kasper Schmeichel tror på, at det forløser sig mod Australien.

– De har selvtillid. Jeg kan kun sige, at når man kigger på vores hold over de seneste par år, har vi ikke haft problemer på det område. Det har været marginaler, som skal gå vores vej, og så skal det nok komme, fastslår Kasper Schmeichel.

Danmark er pisket til at vinde over Australien på onsdag, hvis Kasper Hjulmands tropper skal avancere til ottendedelsfinalerne. 





Klar besked: Glem det, Thomas Frank!


Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Færøernes VM-drøm slukket

Ståle Solbakken sender advarsel

Aflyser pressemøde i Parken

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Landsholdsspiller på vej til Danmark? 

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Chok i OB – siger op efter seks dage

AGF straffet med stor bøde

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Superliga-profil får trænerlicens

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

– Han er uden tvivl utilfreds

Clement Bischoff på tavlen

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl

Landstræner uenig med Ronaldo

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb

Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger

Landsholdsprofil misser træning

Brøndby-stjerne skadet

Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’

Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales

Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre

Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde

Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’

Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’

Kæmpe ændring i MLS

Nordirsk nederlag i Kosice