Han heppede på Danmark under EM, men nu drømmer han om at sende Kasper Hjulmands mandskab ud af VM.
Awer Mabil er blevet indskiftet i Australiens to første gruppekampe i Qatar, og den tidligere FC Midtjylland-spiller drømmer nu om at komme på tavlen mod sit andet hjemland.
– Jeg vil elske at score imod dem. Selvfølgelig er det på en måde mit andet hjem. Min kæreste er fra Danmark, jeg heppede på Danmark under EM og den slags, men når vi spiller imod dem, så vil jeg dræbe dem og vinde den kamp. Det vil være rart at kunne håne dem og slå dem, siger Awer Mabil således til The Sidney Morning Herald.
Danmark har dog en stor betydning for den 27-årige Mabil, der nu tørner ud for La Liga-klubben Cadiz.
– Danmark betyder meget for mig, fordi jeg blev en mand der, og jeg blev meget uafhængig. Jeg var en ung knægt, der kom til et nyt land, da jeg kom dertil. Det er et land, der altid vil være i mig, for folk der er meget rare og meget rolige. Og så snart jeg lærte deres sprog, så blev de nogle af de sjoveste mennesker i verden, siger Awer Mabil.
– Deres humor er meget tør. I begyndelsen syntes jeg ikke, at de var sjove, fordi jeg ikke forstod deres sprog og deres humoristiske sans. Jeg synes, at mine holdkammerater var sjove, efter at jeg lærte sproget, men inden da var jeg sådan lidt 'ahh' i to eller tre år.
Awer Mabil har noteret, at Kasper Hjulmand har omtalt Australien som et hold med stor fysisk styrke, men ifølge den tidligere Superliga-spiller har australierne meget mere at byde på.
– De tror selvfølgelig, at vi er meget fysiske. Mange folk tror, at vi kun er fysiske. Og det er godt, at de tror det. For vi kan godt spille fodbold. Jeg ved, at vi kan spille fodbold. Så de får sig en overraskelse, når de ser os, siger Mabil.
– De ser os mere som et fysisk og basalt hold… de tror, at vi bare er et hold, der spiller med lange bolde, og bare kæmper og løber. Men de har noget i vente. Så lad dem bare tænke det.
I interviewet forklarer Awer Mabil endvidere, at Kasper Hjulmand i sin tid som Superliga-træner forsøgte at få FC Nordsjælland til at spille 'som Barcelona'.
Onsdagens opgør mellem Danmark og Australien sparkes i gang klokken 16.00 og kan ses på DR1.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
OPTAKT
Norge – Frankrig
MEDIE
Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
Afslører: FCK ringede aldrig
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
VM-spiller får fem karantænedage