Står det til FIFA, skal VM afvikles dobbelt så ofte, som det er blevet de seneste godt 100 år. Får verdensforbundet held med dét projekt, kan det blive en økonomisk lussing til UEFA og EM-slutrunderne.
Det forudser Jesper Jørgensen, der er partner i Deloitte og ekspert i fodboldøkonomi.
VM bliver spillet hvert fjerde år, mens EM også bliver spillet med fire års mellemrum. Men hvis VM skal spilles hvert andet år, kommer det alt andet lige til at karambolere med EM, med mindre UEFA flytter EM-slutrunderne.
– Det vil totalt smadre EM. Jeg kan ikke se, hvordan man kan få kalenderen til at gå op, og selv hvis man kan få plads til EM, vil det stå så meget i skyggen af VM-turneringerne med sponsorer og tv, at det vil udvande produktet, vurderer Jesper Jørgensen.
Han tvivler desuden på, at FIFA vil kunne tjene lige så mange penge på hver enkelt VM-slutrunde, som det er tilfældet i øjeblikket. Det er især på de største sponsorers vegne, at Jørgensen har sin tvivl.
– Hvis jeg var en af de store sponsorer til VM, ville jeg synes, jeg fik udvandet mit sponsorat, fordi det er en begivenhed, der kommer ofte. Det bliver selvfølgelig mere eksponeret, men det bliver ikke lige så eksklusivt, siger Deloitte-partneren.
– Man skal også aktivere hele sit sponsorat globalt og dermed fastholde værdien i det. Det kan jeg godt se nogle udfordringer med for mange sponsorer, uanset hvor mange ressourcer de har. Kan og vil man svinge sådan en aktivering rundt hvert andet år?
Jesper Jørgensen forklarer, at arbejdet med at få nok ud af sponsoraterne for store, globale virksomheder som Adidas, Coca Cola og Visa er så omfattende, at det måske ikke kan betale sig at gøre dobbelt så ofte som nu. Og derfor vil værdien af den enkelte slutrunde i givet fald blive mindre.
– Det er en stor opgave for selv en global virksomhed. Der er meget logistik og praktisk arbejde: Hvordan når vi ud med det her sponsorat? Når man opererer på et globalt marked, er det en helt anden iscenesættelse end en rent dansk virksomhed, siger han.
Til gengæld, påpeger Jørgensen, er det ikke sikkert, at FIFA behøver bekymre sig om gængse finansielle logikker.
– Hvis man har nogle saudiarabere i baghånden, kan man få alt. Så ryger de økonomiske rationaler nogle gange ud ad vinduet, siger han med henvisning til, at Saudi-Arabien formelt stillede forslaget, som FIFA nu har taget til sig som sit eget.
Især i Europa og Sydamerika er modstanden mod VM hvert andet år stor. DBU’s direktør vurderer dog, at det bliver svært at skaffe flertal i FIFA for at gå imod forslaget.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
Vil smadre transferrekord
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
OPTAKT
Holland – Sverige
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
OPTAKT
Brasilien – Haiti
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
OPTAKT
USA – Australien
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster
TOPNYHED
