Argentina er verdensmestre efter en hæsblæsende VM-finale mod Frankrig.
Festen har ingen ende ville tage i Argentina, hvor millioner af festglade mennesker har prydet gadebilledet det meste af ugen. De argentinske VM-helte har også fejret triumfen – nogle mere end andre.
Emiliano Martinez har i hvert fald trukket overskrifter på både godt og ondt. I straffesparkskonkurrencen var han knap så sympatisk overfor særligt Aurelien Tchouameni, hvor han kastede bolden væk, inden han skulle sparke
I omklædningsrummet sang han for, da man bad om et minuts stilhed for Mbappé, mens han hjemme i Argentina har fejret VM-triumfen med en dukke, hvor Mbappés hoved var påst.
Præsidenten for det franske fodboldforbund, Noël Le Graët, er forbavset over målmandens opførsel, og har nu klaget til sine argentinske kollegaer i håb om en forklaring.
– Det er chokerende. Drengene gjorde deres bedste for, at Frankrig skulle få succes. Det er vigtigt, at vi støtter dem. Jeg skrev til det argentinske fodboldforbund, da jeg finder disse udskejelser for unormale i forhold til, at det er en sportskonkurrence. Jeg har svært ved at forstå det. Det er gået alt for vidt. Mbappés opførsel har været eksemplarisk, siger han til Ouest-France.
Noël Le Graët er ikke den eneste med fransk pas, der har rejst kritik af Emiliano Martinez, men han er dog mere mådeholden end den forsvarsspilleren Adil Rami. Han lagde ikke skjul på sine følelser for ganske nyligt.
Det vides ikke hvorfor, at Emiliano Martinez har haft behov for at sende stikpiller i retning af Kylian Mbappé. Noget af forklaringen kan måske findes i franskmandens kommentarer om, at sydamerikansk fodbold ikke har den samme kvalitet som tidligere.
LIVE
TransferLIVE: FCM henter Olashile Musa Lawal
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
NYHEDER
Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
NYHEDER