Kræver forklaring: Nu klager han over VM-vinder

Argentinsk VM-helt har på godt og ondt været frontfigur efter sydamerikanernes finalesejr over Frankrig.



Argentina er verdensmestre efter en hæsblæsende VM-finale mod Frankrig.

Festen har ingen ende ville tage i Argentina, hvor millioner af festglade mennesker har prydet gadebilledet det meste af ugen. De argentinske VM-helte har også fejret triumfen – nogle mere end andre.

Emiliano Martinez har i hvert fald trukket overskrifter på både godt og ondt. I straffesparkskonkurrencen var han knap så sympatisk overfor særligt Aurelien Tchouameni, hvor han kastede bolden væk, inden han skulle sparke

I omklædningsrummet sang han for, da man bad om et minuts stilhed for Mbappé, mens han hjemme i Argentina har fejret VM-triumfen med en dukke, hvor Mbappés hoved var påst.

Præsidenten for det franske fodboldforbund, Noël Le Graët, er forbavset over målmandens opførsel, og har nu klaget til sine argentinske kollegaer i håb om en forklaring.

– Det er chokerende. Drengene gjorde deres bedste for, at Frankrig skulle få succes. Det er vigtigt, at vi støtter dem. Jeg skrev til det argentinske fodboldforbund, da jeg finder disse udskejelser for unormale i forhold til, at det er en sportskonkurrence. Jeg har svært ved at forstå det. Det er gået alt for vidt. Mbappés opførsel har været eksemplarisk, siger han til Ouest-France.

Noël Le Graët er ikke den eneste med fransk pas, der har rejst kritik af Emiliano Martinez, men han er dog mere mådeholden end den forsvarsspilleren Adil Rami. Han lagde ikke skjul på sine følelser for ganske nyligt.

Det vides ikke hvorfor, at Emiliano Martinez har haft behov for at sende stikpiller i retning af Kylian Mbappé. Noget af forklaringen kan måske findes i franskmandens kommentarer om, at sydamerikansk fodbold ikke har den samme kvalitet som tidligere.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Arsenal er i Champions League-finalen

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Afsløring: DBU-boss stopper

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Millionregn over ‘PC’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Wayne Rooney vild med dansk angriber



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Tv-vært stopper på Viaplay

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil