Argentina er verdensmestre efter en hæsblæsende VM-finale mod Frankrig.
Festen har ingen ende ville tage i Argentina, hvor millioner af festglade mennesker har prydet gadebilledet det meste af ugen. De argentinske VM-helte har også fejret triumfen – nogle mere end andre.
Emiliano Martinez har i hvert fald trukket overskrifter på både godt og ondt. I straffesparkskonkurrencen var han knap så sympatisk overfor særligt Aurelien Tchouameni, hvor han kastede bolden væk, inden han skulle sparke
I omklædningsrummet sang han for, da man bad om et minuts stilhed for Mbappé, mens han hjemme i Argentina har fejret VM-triumfen med en dukke, hvor Mbappés hoved var påst.
Præsidenten for det franske fodboldforbund, Noël Le Graët, er forbavset over målmandens opførsel, og har nu klaget til sine argentinske kollegaer i håb om en forklaring.
– Det er chokerende. Drengene gjorde deres bedste for, at Frankrig skulle få succes. Det er vigtigt, at vi støtter dem. Jeg skrev til det argentinske fodboldforbund, da jeg finder disse udskejelser for unormale i forhold til, at det er en sportskonkurrence. Jeg har svært ved at forstå det. Det er gået alt for vidt. Mbappés opførsel har været eksemplarisk, siger han til Ouest-France.
Noël Le Graët er ikke den eneste med fransk pas, der har rejst kritik af Emiliano Martinez, men han er dog mere mådeholden end den forsvarsspilleren Adil Rami. Han lagde ikke skjul på sine følelser for ganske nyligt.
Det vides ikke hvorfor, at Emiliano Martinez har haft behov for at sende stikpiller i retning af Kylian Mbappé. Noget af forklaringen kan måske findes i franskmandens kommentarer om, at sydamerikansk fodbold ikke har den samme kvalitet som tidligere.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
DAGENS SPILFORSLAG
Mål fra både Faraoner og Aussies
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
OPTAKT
Portugal – Kroatien
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
Her kan man se La Liga fremover
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Argentina – Kap Verde